Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzka Noc Muzeów 2014 [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczyński
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne Maciej Stanik
Noc Muzeów, organizowana w Europie od 1997 roku, cieszy się coraz większą popularnością. W nocy z 17 na 18 maja łódzkie muzea przeżywały prawdziwe oblężenie, a do najpopularniejszych ustawiały się kilkusetmetrowe kolejki.

Łódź w obchodach europejskiej imprezy dedykowanej placówkom muzealnym bierze udział już po raz dziesiąty. W tym roku akces do Nocy Muzeów zgłosiło ponad 50 organizatorów , z czego ponad połowę stanowiły instytucje inne niż muzealne (galerie, teatry i biblioteki) i stowarzyszenia.

Zaczynająca się przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa kolejka aut dobiegała placu Niepodległości. Tak jak rok temu w Białej Fabryce można było oglądać m.in. zabytkowe auta prezentowane przez Retro Pasjonatów. Na tę specjalną noc z Muzeum Przyrodniczego w saksońskim mieście Chemnitz sprowadzono wystawę "Nowości z okresu permu - biżuteria ze Skamieniałego Lasu w Chemnitz".

W Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym tradycyjnie pojawiła się Galeria Jednego Zabytku. Umieszczono w niej banknot chiński z XIV w. o nominale 1000 miedziaków chińskich - nigdy wcześniej nie prezentowany publicznie. Nie gorsze chciało być Muzeum Miasta Łodzi, przygotowało miniekspozycję "Obiekt nocy", w której można było obejrzeć eksponaty z kolekcji, które na co dzień nie są wystawiane.

Oblężenie przeżywało Muzeum Kanału "Dętka", oddział MMŁ na placu Wolności. Zainteresowanie jest zrozumiałe, zasady zachowania bezpieczeństwa pozwalają tej nocy zwiedzić podziemny zbiornika na wodę jedynie 420 osobom. Tłumy odwiedziły Muzeum Kinematografii, gdzie można było obejrzeć nagrodzoną w minioną środę przez ministra kultury wystawę "Od negatywu do kopii", a dzięki umieszczonym w niej multimediom spróbować sił w sztuce montażu.

Życiem zapełniło się także osiedle Księży Młyn. Odwiedzając Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki, nie sposób było nie zajrzeć do pobliskiego Muzeum Książki Artystycznej Jadwigi i Pawła Tryznów. W tym roku nowością były gotowe na przyjęcie goście pracownie artystyczne.

Projekt "Tworzy się Łódź" można było poznać z kolei w Galerii Manhattan na ulicy Piotrkowskiej. Wystawę tworzą prace 20 młodych twórców, którzy opowiedzieli o mieście i jego mieszkańcach takich, jakimi ich widzą.

Imponująco prezentował się podświetlony od środka budynek EC1 Wschód. Spacer wnętrzami obiektu pozwolił łodzianom lepiej poznać gmach dawnej zabytkowej elektrociepłowni, w której powstać miało studio filmowe amerykańskiego reżysera Davida Lyncha. Ósmy raz w Europejskiej Nocy Muzeów uczestniczyło Muzeum Miasta Zgierza.

Choć kolejna Noc Muzeów za rok, warto pamiętać, że placówki te raz w tygodniu można zwiedzać za darmo. I że wydarzeń dalekich od stereotypowego wyobrażenia o nich nie brakuje tam także na co dzień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki