Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uciekinierzy w Łódzkiem. Dzieci uciekają z domu, bo boją się pokazać świadectwo

Agnieszka Jasińska
Wakacje to okres, kiedy młodzi ludzie najczęściej decydują się na ucieczkę z domu. Powody ucieczek to m.in. kłopoty w szkole
Wakacje to okres, kiedy młodzi ludzie najczęściej decydują się na ucieczkę z domu. Powody ucieczek to m.in. kłopoty w szkole Janusz Wójtowicz/Polskapresse
Najwięcej nieletnich uciekinierów w województwie jest z Łodzi. Najmłodsi mają po 13 lat. Zrobiło się ciepło, więc zaginięć jest coraz więcej.

Mikołaj uciekł z domu i ślad po nim zaginął. Chłopak ma 15 lat, mieszkał tylko z ojcem w domu na łódzkich Bałutach. Tata odchodzi od zmysłów. Mikołaja szuka łódzka policja. Nikt nie wie, co się dzieje z chłopcem. Wiadomo, że nie potrafił dogadać się z ojcem, kłócił się z nim. Prawdopodobnie dlatego uciekł.

Policja w województwie łódzkim poszukuje obecnie 26 zaginionych nastolatków, w tym 17 z Łodzi. Rodzice nie mają złudzeń. W aż 19 przypadkach jako przyczyna zaginięcia podana jest prawdopodobna ucieczka. Najmłodsi uciekinierzy mają zaledwie po 13 lat. A najwięcej młodych ludzi, którzy uciekli z domu, ma 15 i 17 lat.

- Pogoda sprzyja, jest ciepło, młodzi ludzie nie muszą martwić się o nocleg. Czasem wystarczy park, żeby przetrwać noc - mówi podinsp. Joanna Kącka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. - Wakacje to okres, kiedy młodzi ludzie najczęściej decydują się na ucieczkę z domu. Powody ucieczek to m.in. kłopoty w szkole. Młodzież boi się pokazać świadectwo rodzicom. W obawie przed karą za wyniki w nauce, ucieka z domu. Powodem zaginięć jest często też brawura i chęć popisania się przed kolegami, że "mogę wszystko". Przebywanie latem "na gigancie" daje większe możliwości znalezienia noclegu i jedzenia. Łupem uciekinierów padają na przykład warzywa i owoce z ogródków działkowych.

Bywa, że lato "na gigancie" spędzają nawet dzieci poniżej 10. roku życia. W niedzielę obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Jest to dzień poświęcony pamięci zaginionych maluchów oraz solidarności z ich rodzinami. Rocznie w Polsce ginie aż 150 maluchów do 7. roku życia.

- Fundacja Itaka wraz z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP, Grupą Ratownictwa Specjalistycznego s12, Grupą Ratownictwa Specjalistycznego OSP Łódź - Jędrzejów, Stowarzyszeniem Storat i PCK zorganizowała modelowe poszukiwania zaginionych dzieci. Symulowana akcja była także testem przed zbliżającym się okresem letnim - mówi Aleksander Zabłocki z fundacji Itaka. - W ubiegłym tygodniu w podwarszawskim lesie ratownicy i wolontariusze podzieleni na grupy poszukiwali dwójki dzieci. Tego typu poszukiwania w Polsce zostały zorganizowane po raz pierwszy. W celach poszukiwawczych użyto wyspecjalizowanego w tego typu zadaniach policyjnego drona i psów ratowniczych. Poszukiwania utrudniała deszczowa pogoda, a także bagnisty, leśny teren, na którym znajdowały się zbiorniki retencyjne. Symulacja zakończyła się sukcesem i dzieci całe i zdrowe wróciły do rodziców.

CO ROBIĆ, GDY TWOJE DZIECKO UCIEKNIE Z DOMU? CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Co robić, gdy twoje dziecko uciekło z domu:
Natychmiast zgłoś zaginięcie policji. Na komisariat zabierz aktualne zdjęcie zaginionego dziecka. Jeśli to jedyna fotografia jaką posiadasz , nie zostawiaj jej w komendzie. W takiej sytuacji wcześniej idź do fotografa. On zrobi reprodukcje, także z dokumentów, bez konieczności ich niszczenia. Przypomnij sobie, jak Twoje dziecko było ubrane w dniu zaginięcia, czy ma jakieś znaki szczególne, które je wyróżniają wśród rówieśników. To ułatwi poszukiwania.

Sprawdź, czy w pokoju twojego dziecka jest coś, co mogłoby dać informacje o motywach jego ucieczki lub o miejscu jego pobytu. Możesz sprawdzić ostatnio odwiedzane przez twoje dziecko strony internetowe, pocztę elektroniczną. Może to będzie jakaś wskazówka w poszukiwaniach.

Przygotuj listę kolegów i koleżanek swojego dziecka, postaraj się ustalić ich adresy lub numery telefonów. Trzeba będzie się z nimi skontaktować.

Ustal miejsca, gdzie najczęściej twoje dziecko spędza wolny czas.

Jeśli dziecko wróci do domu, poinformuj o tym najbliższą jednostkę policji oraz odwołaj zaginięcie.

Policjanci zwracają uwagę na to, że powrót dziecka do domu to bardzo ważny moment. Również od tego, w jaki sposób przyjmiesz uciekiniera, zależy czy nie będzie chciał uciec ponownie. Porozmawiaj z nim spokojnie i wysłuchaj.
JAS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki