Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarosław Szymański: Łódzcy adwokaci zmieniają swój wizerunek [WYWIAD]

rozm. Agnieszka Jasińska
Jarosław Szymański: Unowocześnimy i zdynamizujemy Adwokaturę, tak aby przybliżyć ją społeczeństwu. Zamierzamy korzystać z nowych technologii
Jarosław Szymański: Unowocześnimy i zdynamizujemy Adwokaturę, tak aby przybliżyć ją społeczeństwu. Zamierzamy korzystać z nowych technologii fot. Okręgowa Rada Adwokacka
Rozmowa z adwokatem Jarosławem Zdzisławem Szymańskim, dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi.

W ubiegłą sobotę w Łodzi odbyło się zgromadzenie Izby Adwokackiej w Łodzi. Szykują się zmiany. Jak teraz będzie wyglądać łódzka adwokatura?

Mam nadzieję, iż z jednej strony utrzymamy tradycyjne wartości prawne, społeczne i moralne. Na nich adwokatura, jeśli ma istnieć, musi się opierać. Z drugiej jednak strony, unowocześnimy i zdynamizujemy adwokaturę, tak aby przybliżyć ją społeczeństwu, a także uświadomić potrzebę korzystania z pomocy adwokata, wyzwolić taki nawyk w ludziach. W tym celu zamierzamy korzystać z nowych technologii i instrumentów. Stąd internet i Facebook. Musimy iść z duchem czasu. Proszę sobie wyobrazić, iż w badaniach opinii społecznej, przeprowadzonych kilka lat temu przez jedną z firm PR na zlecenie Naczelnej Rady Adwokackiej, okazało się, że Polacy nie dlatego nie korzystają z pomocy adwokata, iż jest za drogi czy też zbyt odległy, tylko że nie widzą takiej potrzeby, uważając iż poradzą sobie sami albo ulegają nierzetelnej obiegowej opinii, iż adwokaci są za drodzy na przeciętną kieszeń, choć rzeczywistość jest inna.

Jak długo trwały prace nad projektem zmiany wizerunku łódzkiej adwokatury?

Akcja wizerunkowa wymagała ponad osiem miesięcy ciężkiej pracy komisji wizerunkowej i komisji ds. akcji pro bono Okręgowej Rady Adwokackiej.

Dlaczego prokuratura chce się promować i zmieniać?

Pomysł wyrósł z potrzeby odzyskania przez adwokaturę i tworzących ją adwokatów właściwej roli społecznej i znaczenia ustrojowego. Adwokaci mają bronić praw i wolności obywatelskich. Od ponad dekady adwokatura , jako instytucja wybitnie niezależna od władzy wykonawczej, a więc niewygodna dla rządzących, była przez nich deprecjonowana przy okazji uchwalania coraz to nowych ustaw. Jest to o tyle przykre, iż w suwerennej Polsce nikt z rządzących nie chciał pamiętać o roli adwokatów, przede wszystkim jako obrońców w wielu procesach politycznych represjonowanych w czasach komunistycznych przedstawicieli opozycji demokratycznej, ale i adwokatury polskiej w walce o prawa człowieka i wolności obywatelskie w okresie PRL. Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi podjęła takie wyzwania wobec braku ogólnopolskiej takiego typu akcji, która powinna zostać zorganizowana przez władze naczelne adwokatury, czyli Naczelną Radę Adwokacką.

Na czym będzie polegać promocja łódzkiej adwokatury?

Akcja jest typową akcją społecznościową o charakterze wizerunkowym. Jest to pierwsza tego typu z takim rozmachem prowadzona akcja przez Izbę Adwokacką w kraju. Kampania ma charakter multimedialny i wielopłaszczyznowy. Stworzono nowy portal internetowy www.lodz.adwokatura.pl. W uproszczeniu mówiąc, portal składa się z dwóch część. Pierwsza przeznaczona jest tylko dla adwokatów Łódzkiej Izby. W ten sposób integrujemy informacyjnie członków Łódzkiej Izby Adwokackiej. Druga część jest przeznaczona dla osób spoza adwokatury i tutaj przede wszystkim realizowany jest cel edukacyjny, począwszy od informacji, dotyczących samej adwokatury łódzkiej i samorządu adwokackiego w Łodzi, po wykaz kancelarii adwokackich czy też poradnictwo prawne. Został utworzony profil Okręgowej Rady Adwokackiej na Facebooku. Działa on jako forum społecznościowe i wewnątrzadwokackie. Zupełnie inne zadanie ma nasza akcja billboardowa i ulotkowa w instytucjach wymiaru sprawiedliwości. Ma ona charakter czysto edukacyjny. Ulotki i billboardy pojawiły się w tym tygodniu w Sądzie Okręgowym i Apelacyjnym w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Zmianom towarzyszy hasło"Adwokat. Doradza i broni od 300 lat". Dlaczego akurat je wybrano?

Wybrano hasło, które w sposób najkrótszy określa istotę roli społecznej, zawodu adwokata i jego tradycji. Jesteśmy jedynym zawodem prawniczym, który w przepisach ustrojowych swojej ustawy ma wpisaną misję obrony praw i wolności obywatelskich oraz jesteśmy zawodem o najdłuższej historii w zakresie pełnienia tej misji i reprezentowania obywateli, przede wszystkim przed sądami. Adwokat to zawód o najdłuższej tradycji i doświadczeniu, którego nie mają inne zawody prawnicze, świadczące usługi prawne dla obywateli, jak radcowie prawni czy doradcy prawni. Przytaczając wypowiedź jednego z bohaterów "Ziemi obiecanej" Moryca Welta, który mówił o Kościele katolickim, chciałbym powiedzieć , że adwokatura to poważna "firma", z olbrzymią tradycją.

Jak adwokatura powinna walczyć o swoją przyszłość?

Adwokatura o właściwą pozycję w społeczeństwie, ale i w systemie prawa, powinna walczyć poprzez akcje edukacyjne, wyrażanie stanowiska w kwestiach publicznych, przede wszystkim w sprawach związanych z tworzeniem prawa przez parlament. W tym celu niezbędna jest współpraca ze środkami społecznego przekazu. Adwokatura również znalazła sojuszników wśród innych samorządów zawodów zaufania publicznego, które grupują przedstawicieli wielu grup inteligencji polskiej, m.in. lekarzy, architektów, biegłych rewidentów, radców prawnych, notariuszy. Wszystko po to, aby w procedurach i tworzeniu prawa, dotyczącego tych zawodów, nie zabrakło głosów przedstawicieli tych zawodów.

Jakie zadania stoją dziś przed adwokaturą?

Adwokatura musi przede wszystkim sprostać nowym czasom, czyli pomóc adwokatom stworzyć warunki wykonywania zawodu w sposób nowoczesny, a także konkurencyjny do innych zawodów prawniczych w zakresie usług prawnych. To możemy osiągnąć poprzez korzystanie z technologii i nowoczesnych instrumentów. Adwokatura musi na powrót odzyskać wysoki prestiż społeczny - a ten wiąże się z zaufaniem. Tutaj potrzeba pracy informacyjnej i edukacyjnej wśród społeczeństwa. Najtrudniejsze jest przełamywanie szkodliwych dla adwokatury, często całkowicie niesprawiedliwych stereotypów społecznych .

O jakie stereotypy chodzi?

Stereotypem jest na przykład obiegowa opinia co do wysokości honorariów adwokackich, że są one bardzo wysokie. Jest to nieprawda. Stereotypy takie utrwalają różnego typu biura prawne czy też firmy windykacyjne i odszkodowawcze, które w ten sposób pozyskują na rynku klienta, zniechęcając do korzystania z pomocy adwokackiej. Odnośnie do różnego tego typu firm prawniczych, w szczególności zajmujących się dochodzeniem odszkodowań np. z OC, należy wyraźnie powiedzieć, iż umowy, jakie zawierają klienci z takimi firmami z punktu widzenia wysokości wynagrodzenia prowizyjnego oraz trudności co do ich rozwiązania przez klienta są nie do pomyślenia w wypadku umowy z adwokatem. To naprawdę bardzo niekorzystne dla klienta umowy. Generalnie w dobie konkurencji na rynku usług prawnych, honoraria adwokackie są dużo niższe niż zastrzeżone w umowach honoraria prowizyjne dla takich firm. Można również porównać wysokość wynagrodzeń adwokackich z kosztami prywatnych usług medycznych, które są relatywnie zdecydowanie wyższe niż adwokackie.

Ilu adwokatów jest teraz w Łodzi? Ilu było dziesięć lat temu?

Obecnie jest w Izbie Łódzkiej ponad 800 adwokatów czynnie wykonujących zawód. W ostatnich pięciu latach nastąpił dwukrotny przyrost adwokatów. W realiach codziennej pracy, niestety, zdarzają się już przypadki bezrobocia wśród adwokatów.

Adwokaci nie mogą się reklamować. Czy powinno się to zmienić?

Odnośnie do zakazu reklamy adwokatów, problem w środowisku adwokackim jest bardzo żywy i kontrowersyjny. Osobiście stoję na stanowisku, iż nie jesteśmy jedynie sprzedawcami usług prawnych, mówiłem o roli adwokatury i adwokatów już wcześniej. W związku z tym nie powinniśmy ścigać się w reklamie celem przyciągnięcia klienta z ulicy, jak robią to zwykli przedsiębiorcy. Uważam, iż powinniśmy w tym względzie zachować powściągliwość i promować adwokaturę jako całość, wspólnymi siłami, czyli samorządu adwokackiego i poszczególnych adwokatów.

Czym zaskoczy nas jeszcze łódzka adwokatura?

Przekonają się Państwo - ale to na razie tajemnica. Na pewno czymś ważnym społecznie i wymagającym od samorządu adwokackiego ciężkiej pracy, a nie jednorazowego fajerwerku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki