Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź i województwo łódzkie rozszerzają współpracę z Chinami

Agnieszka Magnuszewska
Kanton to miasto partnerskie Łodzi
Kanton to miasto partnerskie Łodzi wikipedia.org
Zarówno Łódź jaki województwo łódzkie poszerzają współpracę z Chinami. Ten tydzień jest wyjątkowo bogaty w takie wydarzenia, bo delegacja z Łodzi i urzędu marszałkowskiego zaczęła go w Kantonie na południu Chin a skończy w Chengdu (środkowa część kraju).

Powodem wizyty w Kantonie było II Forum Regionalne Polska-Chiny, na którym Marek Cieślak, wiceprezydent Łodzi odebrał nagrodę za zaangażowanie w promocję i rozwój "Nowego Jedwabnego Szlaku". Przyznały ją władze Prowincji Guangdong, w której położony jest Kanton i władze Chińskiego Ludowo - Regionalnego Stowarzyszenia Współpracy z Zagranicą. Wyróżnienie za wkład we współpracę między regionami otrzymało też w Kantonie województwo łódzkie.

Jednak dla Łodzi znacznie ważniejsze niż nagroda jest podpisanie na początku tego tygodnia listu intencyjnego o partnerstwie z Kantonem, który jest wielkim portem morskim. Swoje biuro otwiera tam firma Ptak. Na początku ma z niego korzystać również Łódź.

Natomiast wspólnie z urzędem marszałkowskim Łódź stworzyła swoje biuro w Chengdu, z którego kursują pociągi cargo do Łodzi. To był argument do podpisania listu intencyjnego o współpracy w 2013 r. W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie biura, na którym stawiły się władze Syczuanu i Chengdu, ambasador RP w Chinach oraz Marek Cieślak z Marcinem Bugajskim, wicemarszałkiem województwa łódzkiego.

Na razie w Regionalnym Biurze Województwa Łódzkiego i Miasta Łódź w Chengdu pracuje tylko Izabela Kalinowska, pełnomocnik zarządu województwa łódzkiego. - Zamierzamy zatrudnić jeszcze jedną osobę, najlepiej pochodzącą z Chin, która bardzo dobrze zna lokalny rynek - mówi Maciej Łaski, dyrektor departamentu promocji i współpracy zagranicznej w urzędzie marszałkowskim. - Jej zadaniem byłaby pomoc naszym przedsiębiorcom we wchodzeniu na chiński rynek.

Część przedsiębiorców bierze udział w misji gospodarczej, która wyleciała do Chin już w środę i pozostanie tam do 16 czerwca. Przedsiębiorcy nie tylko stawią się na otwarciu biura w Chengdu. - Program ich wizyty jest dosyć napięty, bo będą brać udział w spotkaniach z przedstawicielami instytucji biznesowych, władzami regionu oraz lokalnymi przedsiębiorcami - podkreśla Łaski. - Przygotowano też dla nich seminarium w Pekinie, podczas którego dowiedzą się, jak wejść na chiński rynek.

Za pośrednictwem Biura Województwa Łódzkiego i Miasta Łódź w Chengdu już udało się pozyskać stypendia dla łódzkich studentów. We wrześniu mogą oni rozpocząć naukę na jednej z 40 uczelni wyższych w Chengdu. Na razie taką decyzję podjęło 9 osób.

- Do tej pory mieliśmy licznych studentów z Chin, ale nasi korzystali z wymiany tylko w obrębie Europy - mówi prof. Jacek Rożniecki, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Medycznego ds. współpracy zagranicznej. - Studia w Chinach mogą być ciekawym doświadczeniem szczególnie dla farmaceutów i biotechnologów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki