Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjant Roku 2014. 40 proc. policjantów w Łódzkiem ma wyższe wykształcenie

Michał Meksa
Dariusz Gdesz/archiwum Polskapresse
Wraz z początkiem plebiscytu rozpoczynamy cykl publikacji, które przybliżą Czytelnikom specyfikę służby policjantów z regionu łódzkiego.

Dla laików, nieobeznanych z tematem, policjanci mogą stanowić jednolitą masę ludzi, ubranych w jednakowe mundury. Jednak gdy przyjrzymy się im bliżej, zorientujemy się, jak skomplikowanej struktury stanowią część i jak zróżnicowaną grupę zawodową tworzą.

W województwie łódzkim służy przeszło sześć tysięcy policjantów i policjantek (według ostatnich danych łódzkiej KWP - 6.071). Poza funkcjonariuszami, w policji zatrudnieni są też pracownicy cywilni. Według danych z grudnia 2013 roku, w Łódzkiem było ich 1.652.

W województwie łódzkim, podobnie jak w innych częściach kraju, wśród pełniących służbę policjantów zdecydowaną przewagę mają panowie. Zapewne z tego powodu ich przewagę widać również w naszym plebiscycie. W policji w Łódzkiem służy 5.039 mężczyzn.

W korpusie szeregowych (zaliczają się do niego funkcjonariusze, posiadający stopnie posterunkowego i starszego posterunkowego) służy 755 mężczyzn. W korpusie podoficerów policji (sierżant, starszy sierżant, sierżant sztabowy) znajduje się 1.698 panów. Wśród aspirantów (młodszy aspirant, aspirant, starszy aspirant, aspirant sztabowy) - 1.978. W korpusie oficerów młodszych (podkomisarz, komisarz, nadkomisarz) - 367. W korpusie starszych oficerów służbę pełni 241 przedstawicieli brzydszej płci, wśród nich: 188 podinspektorów, 40 młodszych inspektorów i 13 inspektorów.

Kobiet, posiadających odznaki, jest mniej. W województwie łódzkim służą 1.032 policjantki: 276 w korpusie szeregowych, 413 podoficerów, 227 aspirantów, 88 oficerów młodszych, 24 panie podinspektor, trzy posiadające stopień młodszego inspektora i tylko jedna pani inspektor

Wśród tej rzeszy policjantów i policjantek, pełniących służbę w naszym województwie, zdecydowaną przewagę mają funkcjonariusze w wieku od 31 do 40 lat (2.822). Drugą najliczniejszą grupą wiekową są policjanci w wieku 41 - 50 lat (1.536). Prawie 1,2 tys. funkcjonariuszy w Łódzkiem to przedstawiciele grupy wiekowej 26 - 30 lat. Na czwartym miejscu są policjanci w wieku 25 lat i młodsi. Nieco ponad 200 przekroczyło 51. rok życia. Powyżej 61 lat w województwie łódzkim ma tylko czterech funkcjonariuszy.

Ubiegający się o pracę w policji kandydat nie musi posiadać dyplomu uczelni wyższej, jednak wśród funkcjonariuszy, służących na terenie województwa łódzkiego, wielu legitymuje się wyższym wykształceniem. Według najświeższych danych, posiada je 2.456 policjantów w Łódzkiem.

Według ustawy o policji, dzieli się ona na trzy rodzaje służby: kryminalną, prewencji i służby pomocnicze, odpowiadające za sprawy organizacyjne, techniczne i logistykę. W skład policji wchodzą też szkoły i ośrodki szkolenia, wyodrębnione oddziały prewencji, pododdziały antyterrorystyczne, policja sądowa i jednostki badawczo-rozwojowe. Na czele tej struktury stoi komendant główny policji.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Wśród funkcjonariuszy pełniących służbę w województwie łódzkim, 3.240 służy w prewencji, 1.951 w pionie kryminalnym, zaś 579 pełni służbę w drogówce.

Policja w Łódzkiem jest podporządkowana, rzecz jasna, strukturom centralnym. Najwyższe miejsce w hierarchii służbowej w województwie zajmuje komendant wojewódzki policji, inspektor Dariusz Banachowicz, który jest również patronem naszego plebis-cytu. Ma on trzech zastępców: I zastępcę do spraw kryminalnych (mł. insp. Tomasz Michułka), zastępcę do spraw prewencji (insp. Renata Kasprzyk-Papierniak) oraz zastępcę do spraw logistyki (funkcję tę pełni Włodzimierz Kalinowski). Komendantowi wojewódzkiemu podlegają komendanci miejscy, powiatowi i rejonowi oraz komendanci komisariatów.

Komendant wojewódzki ma siedzibę w budynku Komendy Wojewódzkiej Policji, który znajduje się w Łodzi przy ulicy Lutomierskiej 108/112. Łódzka KWP dzieli się na 21 wydziałów, a w jej skład wchodzą także m.in.: laboratorium kryminalistyczne, zespół prasowy, zespół prawny i kapelan.

Komendzie Wojewódzkiej Policji podlegają trzy komendy miejskie (KMP w Łodzi, KMP w Piotrkowie Trybunalskim i KMP w Skierniewicach), 19 komend powiatowych, Komisariat Autostradowy Policji w Łodzi z siedzibą w Sosnowcu, Oddział Prewencji Policji w Łodzi (mieszczący się przy ulicy Pienistej 71 w Łodzi), mający siedzibę pod tym samym adresem Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Łodzi oraz Ośrodek Szkolenia Policji w Łodzi z siedzibą w Sieradzu. Funkcjonowaniu wybranych elementów tej struktury będziemy przyglądać się w kolejnych odcinkach niniejszego cyklu.

Największą komendą, wchodzącą w skład garnizonu łódzkiego, jest mieszcząca się przy ulicy Sienkiewicza 28/30 KMP w Łodzi z 1.752 etatami policyjnymi. Jej struktura podzielona jest na 18 wydziałów, i podlega jej osiem komisariatów, obejmujących zasięgiem działania teren całego miasta. Na czele KMP w Łodzi stoją: komendant, podinsp. Piotr Beczkowski oraz jego zastępcy - mł. insp. Marcin Grzelak i podinsp. Wojciech Włodarczyk. Z kolei najmniejszą jednostką łódzkiego garnizonu jest KPP w Brzezinach, w której służbę pełni 64 funkcjonariuszy.

Wśród 31 kandydatów do tytułu Policjanta Roku 2014 nie brakuje przedstawicieli zarówno większych, jak i mniejszych komend. Jednak wszyscy ci, których sylwetki prezentujemy poniżej, są w pełni oddani swojej służbie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki