Szpital MSWiA w Łodzi - najnowoczesniejsza pracownia do...

Szpital MSWiA w Łodzi - najnowoczesniejsza pracownia do badań PET

Joanna Barczykowska

Dziennik Łódzki

Dziennik Łódzki

Pierwsi pacjenci skorzystają z badań w styczniu

Pierwsi pacjenci skorzystają z badań w styczniu ©Jakub Pokora

Najnowocześniejszą pracownią do badań PET czyli najskuteczniejszej metody wczesnego wykrywania nowotworów z dziedziny medycyny nuklearnej, może pochwalić się szpital MSWiA w Łodzi.
Pierwsi pacjenci skorzystają z badań w styczniu

Pierwsi pacjenci skorzystają z badań w styczniu ©Jakub Pokora

- Badanie PET pozwala zdiagnozować raka w bardzo wczesnym stadium z dokładnością do 90 procent. Takiego wyniku nie daje się osiągnąć za pomocą żadnej innej techniki - mówi dr Robert Starzec, dyrektor szpitala MSWiA w Łodzi.

Badania PET wykorzystywane są głównie w onkologii, ale wykonuje się je także przy schorzeniach kardiologicznych i neurologicznych.

- Pracownia PET pozwoli nam na wczesną identyfikację zmian nowotworowych, ocenę zaawansowania choroby, a także precyzyjne zaplanowanie leczenia np.
radioterapii - tłumaczy dr Robert Starzec. - PET przydaje się także przy planowaniu operacji. Dzięki niemu będziemy w stanie dokładnie określić zasięg guza, a potem monitorować pacjenta w trakcie leczenia.

Na otwarcie pracowni przybył między innymi minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, który jest w radzie społecznej szpitala. Minister spóźnił się na uroczystość, ale wytłumaczył się... opóźnieniami na kolei.

- W końcu łodzianie nie bedą musieli jeździć na badania do Bydgoszczy i Warszawy, jak było to do tej pory. Teraz będą mogli je wykonać w Łodzi na koszt NFZ - mówił Kwiatkowski.

Aby stworzyć pracownię PET, szpital MSWiA musiał przygotować kilka pomieszczeń, w których stanął m.in. tomograf komputerowy i skaner. Cała inwestycja kosztowała 12 mln zł. Pierwsi pacjenci z diagnostyki PET skorzystają już w styczniu 2011 roku.


Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
PET ratujący życie

Senior (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 86 / 37

Wspaniale że Łódź posiada taką aparaturę.Potrzebna informacja na jakich zasadach można z niej korzystać ,czy odplatnie czy na NFZ?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo