Menu Region

Szpital MSWiA w Łodzi - najnowoczesniejsza pracownia do...

Szpital MSWiA w Łodzi - najnowoczesniejsza pracownia do badań PET

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Łódzki

Joanna Barczykowska

Prześlij Drukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
Szpital MSWiA w Łodzi - najnowoczesniejsza pracownia do badań PET

Pierwsi pacjenci skorzystają z badań w styczniu (© Jakub Pokora)

Najnowocześniejszą pracownią do badań PET czyli najskuteczniejszej metody wczesnego wykrywania nowotworów z dziedziny medycyny nuklearnej, może pochwalić się szpital MSWiA w Łodzi.
- Badanie PET pozwala zdiagnozować raka w bardzo wczesnym stadium z dokładnością do 90 procent. Takiego wyniku nie daje się osiągnąć za pomocą żadnej innej techniki - mówi dr Robert Starzec, dyrektor szpitala MSWiA w Łodzi.

Badania PET wykorzystywane są głównie w onkologii, ale wykonuje się je także przy schorzeniach kardiologicznych i neurologicznych.

- Pracownia PET pozwoli nam na wczesną identyfikację zmian nowotworowych, ocenę zaawansowania choroby, a także precyzyjne zaplanowanie leczenia np.
radioterapii - tłumaczy dr Robert Starzec. - PET przydaje się także przy planowaniu operacji. Dzięki niemu będziemy w stanie dokładnie określić zasięg guza, a potem monitorować pacjenta w trakcie leczenia.

Na otwarcie pracowni przybył między innymi minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, który jest w radzie społecznej szpitala. Minister spóźnił się na uroczystość, ale wytłumaczył się... opóźnieniami na kolei.

- W końcu łodzianie nie bedą musieli jeździć na badania do Bydgoszczy i Warszawy, jak było to do tej pory. Teraz będą mogli je wykonać w Łodzi na koszt NFZ - mówił Kwiatkowski.

Aby stworzyć pracownię PET, szpital MSWiA musiał przygotować kilka pomieszczeń, w których stanął m.in. tomograf komputerowy i skaner. Cała inwestycja kosztowała 12 mln zł. Pierwsi pacjenci z diagnostyki PET skorzystają już w styczniu 2011 roku.


W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.