Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjant Roku 2014. Policyjne psy to postrach bandytów

Michał Meksa
Raz w roku psy policyjne przechodzą atestację, czyli sprawdzian z przydatności do służby. Testowana jest wówczas ich sprawność
Raz w roku psy policyjne przechodzą atestację, czyli sprawdzian z przydatności do służby. Testowana jest wówczas ich sprawność Łukasz Kasprzak/archiwum Dziennika Łódzkiego
Nie oszuka ich żaden przestępca, potrafią tropić, znajdują narkotyki i ładunki wybuchowe. Przyglądamy się pracy psów, służących w policji.

W policji w Łódzkiem służą 62 psy. Są wśród nich psy patrolowe, tropiące oraz łączące te dwie specjalizacje. Czworonożny towarzysz jest wielką pomocą dla funkcjonariusza podczas pełnienia zadań patrolowych. Specjalnie wyszkolony pies jest często lepszym argumentem wobec przestępcy niż groźba użycia broni przez funkcjonariusza.

Wyszkolonego do tropienia czworonoga trudno oszukać. Przekonał się o tym Robert T., który na początku 2012 roku usiłował porwać 11-letnią dziewczynkę. Mężczyzna zabrał ją do samochodu z ulicy i przez kilka godzin woził po mieście. Duży rozgłos, jaki bardzo szybko zdobyło porwanie, zmusił go do wypuszczenia 11-latki. Niedoszły porywacz ukrył się, jednak policjanci już byli na jego tropie.

Po kilku dniach funkcjonariusze dotarli do domu Roberta T., on sam jednak zaszył się w pobliskim lesie. Wtedy do akcji wkroczył policyjny pies, który już po chwili wpadł na trop mężczyzny. Poszukiwany odnalazł się skulony wśród zarośli.

W tym roku w ujęciu przestępcy pomógł czworonożny funkcjonariusz, biorący udział w poszukiwaniach 26-latka z Pabianic, który wcześniej zamordował swojego ojca. Po dokonaniu tej zbrodni przestępca skradł telewizor, należący do rodzica, następnie sprzedał go, kupił alkohol i narkotyki i ukrył się w lesie. Znalezienie mordercy nie stanowiło żadnego problemu dla psa tropiącego. Mężczyzna został zatrzymany i przyznał się do winy.

Poza czworonogami, które pomagają policjantom w tropieniu i patrolowaniu, w łódzkiej policji służą także psy zajmujące się wyszukiwaniem narkotyków, materiałów wybuchowych czy ludzkich zwłok.

Psy oraz ich policyjni przewodnicy przechodzą specjalistyczne szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułko-wicach. W jego trakcie policjanci dowiadują się, jak powinna wyglądać opieka nad psami, zaś czworonogi uczą się posłuszeństwa, pokonywania przeszkód, obrony przewodnika, pościgów za pozorantem, przeszukania terenu i pomieszczeń oraz tropienia śladów ludzkich.

Ponadto każdy pies służący w policji raz na rok musi przejść sprawdzian, zwany atestacją. Jego wyniki mówią, czy zwierzę nadaje się do służby. Podczas atestacji psy muszą wykonywać zadania sprawnościowe, pokonywać przeszkody i przechodzić testy agresji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki