Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Działka po zakładach Norbelana do kupienia

Piotr Brzózka
Do 2005 roku u zbiegu ulicy Żeromskiego i alei Mickiewicza stały zabudowania pofabryczne. Dziś jest tu jedynie pusty plac
Do 2005 roku u zbiegu ulicy Żeromskiego i alei Mickiewicza stały zabudowania pofabryczne. Dziś jest tu jedynie pusty plac Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego
Spółka Plaza Centers szuka chętnych na kupno trzyhektarowej działki po zakładach Norbelana w Łodzi, zburzonych 9 lat temu. Teren znajduje się zaledwie 500 metrów od ulicy Piotrkowskiej.

Wystarczy odpowiednio wypchany portfel, by zostać właścicielem dawnej fabryki Norbelana, a właściwie gruntu, który pozostał po wyburzeniu budynków pofabrycznych przez inwestora. Plaza Centers, spółka z izraelskim kapitałem, która od kilkunastu lat jest właścicielem jednej z najatrakcyjniejszych działek w Łodzi, wystawia nieruchomość na sprzedaż. Oczekiwana cena to 600 złotych za metr kwadratowy.

Norbelana była jednym z najgorętszych tematów na łódzkim rynku nieruchomości w minionej dekadzie. Inwestor nabył nieruchomość w 2001 roku od syndyka upadłych trzy lata wcześniej zakładów Norbelana. W czerwcu 2005 roku, mimo podniesionego przez łodzian larum, znajdujące się tu budynki pofabryczne zburzono. U zbiegu ulic Żeromskiego i Mickiewicza miało powstać centrum handlowo-rozrywkowe. Później plany uległy weryfikacji, a miejsce galerii zajęło duże osiedle mieszkaniowe. Niestety, jedynie na papierze. Przedstawiciele inwestora mówili o kryzysie i niepewnej sytuacji na rynku nieruchomości, potem w eterze zapanowała cisza. Tym sposobem od dziewięciu lat działka pozostaje pustym placem, stanowiącym mało zachęcający obraz w bezpośrednim sąsiedztwie centrum Łodzi.

Na stronie inwestora przedsięwzięcie to widnieje pod efektowną nazwą Łódź Residential. Ale bardziej sprawia to wrażenie oferty niż zapowiedzi.

- Plaza rozważała i rozważa zrealizowanie tego projektu wspólnie z lokalnym inwestorem, jak też sprzedaż nieruchomości innemu deweloperowi - mówi Marta Szymańska-Poździk, koordynator ds. rozwoju i najmu w spółce Plaza Centers.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

- Jesteśmy na etapie poszukiwania inwestora, który kupi od nas nieruchomość i zrealizuje ten projekt. Oferowana przez nas cena sprzedaży to 600 zł za metr kwadratowy przy zakupie całej nieruchomości. Natomiast przy zakupie części nieruchomości cena jest oczywiście wyższa - dodaje Szymańska-Poździk. - To dobra wiadomość, bo może jednak pojawi się ktoś, kto wybuduje coś w miejscu tego wyrwanego zęba. To miejsce jest dziś kiepską wizytówką Łodzi.

Pytanie, czy znajdzie się nabywca. Na łódzkim rynku nie widzę nikogo, kto miałby możliwości kupić ten teren w całości. A sprzedaż działki w częściach nie byłaby dobrym scenariuszem dla miasta, bo trudno potem byłoby skojarzyć różne funkcje - mówi Jan Olczyk, ekspert rynku nieruchomości.

Jego zdaniem realna cena metra tej nieruchomości - jeśli właściciel faktycznie chce ją sprzedać, a nie sprzedawać - powinna dziś wynosić 200 zł za mkw., a przy podziale na mniejsze parcele - maksymalnie do tysiąca złotych. Olczyk uważa przy tym, że duża inwestycja w mieszkania nie ma w Łodzi obecnie sensu, dlatego mimo wszystko najlepszym rozwiązaniem byłaby budowa galerii handlowej nowego typu, z rozbudowanymi usługami rozrywkowymi i kulturalnymi. Ale i to mogłoby nie wypalić ze względu na bliskie sąsiedztwo Galerii Łódzkiej i Sukcesji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki