Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukcesja ma być bardzo ekologicznym centrum handlowo-rozrywkowym [WIZUALIZACJE]

Alicja Zboińska
materiały promocyjne
Budowa centrum handlowo-rozrywkowego Sukcesja u zbiegu alei Politechniki i ulicy Rembielińskiego w Łodzi przekroczyła półmetek.

Prace odbywają się z zachowaniem restrykcyjnych wymogów, które są związane z międzynarodowym certyfikatem zrównoważonego rozwoju BREEAM. Oznacza to, że przy budowie muszą być wykorzystywane tylko materiały budowlane z certyfikatami i o odpowiednich parametrach, a trasy ich dostaw trzeba monitorować pod kątem emisji spalin.

BREEAM to brytyjski system certyfikacji budynków, który dotyczy proekologicznych i energooszczędnych rozwiązań, m.in. zużycia prądu i wody oraz zagospodarowania terenu. Przyznanie go oznacza, że obiekt jest przyjazny dla środowiska i użytkowników. W Polsce tylko kilka centrów handlowych posiada taki certyfikat, a Sukcesja ma być pierwszym w regionie. Architekci dostosowali projekt do jego wymogów i został on zatwierdzony przez BRE Global, czyli instytucję, która przyznaje certyfikaty.

- Aby uzyskać BREEAM, musi być spełnionych kilkaset szczegółowych kryteriów, dotyczących nie tylko budowy, ale przede wszystkim funkcjonowania obiektu i zarządzania nim - mówi Agnieszka Staszczyszyn, architekt partner w Group-Arch, projektanta centrum. - Chodzi o specjalne systemy, np. grzewcze, segregacji odpadów, w tym świetlówek i baterii.

W Sukcesji zostaną zastosowane m.in.: nowoczesny system BMS, pompy ciepła oraz system oświetlenia, bazujący na technologii LED i maksymalnym wykorzystaniu światła dziennego. Ma to zapewnić przyjazne środowisko pracy. Zieleń na dachu i przed budynkiem będzie podlewana wyłącznie wodą deszczową, gromadzoną w zbiorniku retencyjnym.

Zielone rozwiązania w przypadku Sukcesji mają spowodować niższą o 45 procent w stosunku do budynków wznoszonych przy użyciu tradycyjnych technologii emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. To nie koniec oszczędności, zużycie prądu ma być mniejsze o 35 procent dzięki oświetleniu najnowszej generacji.

- Obiekt ma być ekologiczny i energooszczędny, ale przede wszystkim przyjazny ludziom i środowisku, zachęcający jednocześnie do zdrowego trybu życia - dodaje Agnieszka Staszczyszyn. - Planujemy ścieżkę rowerową i zadaszony parking dla rowerów niedaleko wejścia oraz multimedialny kiosk z rozkładem jazdy komunikacji miejskiej.

Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych: windy zostaną wyposażone w specjalne kabiny dla klientów na wózkach, a w pobliżu wejść znajdą się wydzielone miejsca postojowe.

Jak tłumaczą przedstawiciele centrum, architekci dołożyli starań, by teren wokół Sukcesji był atrakcyjnie zagospodarowany. Zaprojektowane zostały zieleń i fontanny na całej długości przy alei Politechniki. Kompleks jest otwarty na przestrzeń publiczną.

Budowa centrum handlowo-rozrywkowego przekroczyła już półmetek, a pierwsi klienci na zakupy do Sukcesji wybiorą się w przyszłym roku.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki