Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas na wielkie śluzowanie. O tym jak Gliwice odzyskują dostęp do morza

Marlena Polok-Kin
Komora śluzy Rudziniec ponownie wypełniła się wodą. Będą z niej  mogły korzystać zarówno barki, jak jachty i motorówki
Komora śluzy Rudziniec ponownie wypełniła się wodą. Będą z niej mogły korzystać zarówno barki, jak jachty i motorówki materiały prasowe
Kanał Gliwicki ma szansę znów stać się ważnym szlakiem transportowym. I to nie tylko dla przemysłu, ale także dla turystyki wodnej.

Kanał Gliwicki odżywa i robi się na nim coraz tłoczniej - także za sprawą turystyki wodnej. Ta zbudowana w latach 30. ubiegłego stulecia perła hydrotechniki, łącząca Śląsk, poprzez Odrę, nie tylko z Morzem Bałtyckim, ale także - w co może wręcz trudno uwierzyć - drogą śródlądową np. z Amsterdamem, Marsylią, Berlinem, czy Adriatykiem, służy dziś nie tylko transportowi , ale także - turystyce. Jednemu i drugiemu sprzyjają modernizacje śluz, prowadzone przez Rejonowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Jedna ze śluz została po remoncie, wypełniona wodą i już może służyć i barkom transportowym, i śródlądowym wodniakom.

Śluzy są remontowane, z unijnym wsparciem, w ramach projektu - "Modernizacja śluz odrzańskich na odcinku będącym w zarządzie RZGW Gliwice - przystosowanie do III klasy drogi wodnej". Inwestycja jest szacowany na 175 mln zł.

Północna komora śluzy Rudziniec została wczoraj widowiskowo wypełniona wodą po ukończeniu etapu prac, wymagających jej osuszenia. Woda została wypompowana w zeszłym roku, by główny wykonawca, czyli Skanska S.A, mógł wybetonować dno i ściany śluzy.

CZYTAJ KOMENTARZ:
Polok-Kin: Śląskie okno na świat

- Dźwig uniósł konieczną ilość iglic, by woda pod dużym ciśnieniem zaczęła wypełniać komorę. Każda z ustawionych w szpalerze, pod odpowiednim kątem ponad 100 iglic waży blisko 50 kilogramów i ma średnicę ponad 10 centymetrów. Po rozszczelnieniu, zostały uniesione w taki sposób, że woda z Kanału Gliwickiego mogła bezpiecznie wypełnić komorę śluzy - tłumaczy Linda Hofman, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Śluza Rudziniec to jedna z czterech śluz na Kanale Gliwickim, które będą w ramach projektu modernizowane. Wzniesione w latach 30. XX wieku śluzy są gruntownie modernizowane i remontowane. Prace były niezbędne, bo leciwe urządzenia hydrotechniczne wymagały już pilnej interwencji.

Śluzy Kanału Gliwickiego są bliźniacze, modernizacja nie wstrzymala więc żeglugi. - W przypadku zarówno śluzy Rudziniec, jak i pozostałych trzech śluz: Łabędy, Dzierżno i Kłodnica, prace obejmują najpierw jedną z komór śluzy, przy czym druga pozostaje otwarta dla żeglugi. Po wypełnieniu północnej komory śluzy Rudziniec, południowa zostanie zamknięta, by wykonawca mógł prowadzić na niej prace - wyjaśnia Linda Hofman.
Kto chce zaznać w Gliwicach wodniackiej przygody, ten może się wybrać do Mariny Gliwice (na terenie portu Śląskiego Centrum Logistyki), przy ulicy Portowej i wybrać się w rejs - motorówką lub łodzią. To tylko kilka minut od centrum miasta (nawet wliczając objazdy, zwiazane z przebudową tej ulicy).

Do końca września śluzowanie na Kanale Gliwicki, możliwe jest 7 dni w tygodniu w godz. 6. - 22. A to sprzyja rodzinnej turystyce w czasie wolnym. Można popłynąć do pobliskich Pławniowic, Dzierżna, Kędzie-rzyna Koźla, czy dalej, do Wrocławia. Droga do morza otwarta jest zarówno dla barek transportowych, jak i motorówek.

Przyzwyczailiśmy się, że pomoc w górach nam się należy. Pomoc, rzecz jasna, bezpłatna. Koszty działania służb ratowniczych bierze na siebie państwo, a jeśli ta pomoc okazuje się zbyt mała (co właśnie wytknęła Najwyższa Izba Kontroli), to ratownicy proszą o datki samorządy, dyrekcje parków narodowych, bądź prywatne firmy. Te zaś czasem dają kasę, a czasem nie. Tyle że ratownicy na przerwy nie mogą sobie pozwolić.

Odpłatność za akcje ratownicze jest u nas tematem tabu. Nie wprowadzono jej nowelizując ustawę o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach, przez co utrzymano szkodliwe status quo.

Szkodliwe, gdyż bynajmniej nie służy turystom. Lepiej bowiem dać te kilka złotych na ubezpieczenie i mieć pewność, że w razie czego nie zabraknie paliwa dla śmigłowca.


*Trąba powietrzna spustoszyła Pszczynę! ZDJĘCIA + WIDEO
*Mundial 2014: Brazylia - Niemcy 1:7 [MEMY + OPINIE] Brazylia upokorzona, drwiny w internecie
*Katastrofa samolotu pod Częstochową: ZDJĘCIA, PRZYCZYNY, OPINIE ŚWIADKÓW
*Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
*Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!