Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W regionie łódzkim spada bezrobocie

Alicja Zboińska
Zdaniem Witolda Stępnia spadek stopy bezrobocia ma związek m.in. z większą popularnością aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu
Zdaniem Witolda Stępnia spadek stopy bezrobocia ma związek m.in. z większą popularnością aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu Krzysztof Szymczak
Pod koniec czerwca w urzędach w pracy w regionie łódzkim było zarejestrowanych 137.416 osób. To najlepszy wynik od grudnia 2011 roku.

Od początku roku z rejestrów urzędów pracy w regionie zniknęło 14.210 osób. Pod koniec czerwca - w porównaniu do maja tego roku - liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się o 4.688 osób. Zmniejszyła się też stopa bezrobocia, w regionie łódzkim pod koniec maja wynosiła 13,2 proc., natomiast w kraju 12,5 proc.

- Ma to związek m.in. z rozwojem gospodarczym, przedsiębiorcy stworzyli więcej o ponad tysiąc miejsc pracy - mówi Andrzej Kaczorowski, p.o. dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi. - Pieniądze na ten cel nie pochodzą tylko z unijnych dotacji, ale także ze środków własnych przedsiębiorców.

Spadek stopy bezrobocia odnotowano we wszystkich powiatach, ale w siedmiu stopa bezrobocia spadła o 2 punkty procentowe i więcej w porównaniu maja 2014 do maja 2013. W powiecie tomaszowskim bezrobocie spadło w tym czasie o 3,1 proc. do poziomu 15,1 proc., a łowickim o 2,2 proc. do 10,2 proc. W powiatach opoczyńskim i pabianickim spadek wyniósł 2 proc. do poziomu 15,6 proc.

W powiecie pajęczańskim bezrobocie w maju tego roku wynosiło 12,4 proc., a w radomszczańkim 15,1 proc. W obu przypadkach oznacza to spadek o 2 proc.

Taki sam spadek wystąpił w samych Skierniewicach, gdzie bezrobocie wynosiło pod koniec maja 11,3 proc.

Zdaniem Witolda Stępnia, marszałka naszego regionu ma to związek m.in. z większą niż dotychczas popularnością aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu.

- Tylko do maja w tym roku ze staży skorzystały 8.403 osoby, czyli o 335 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - mówi Witold Stępień. - Przyznanych zostało więcej dotacji na podjęcie własnej działalności, w tym roku było ich 1.350, zorganizowano więcej szkoleń - 2.091.

Zdaniem prof. Stefana Krajewskiego, ekonomisty z Uniwersytetu Łódzkiego tempo spadku bezrobocia w regionie łódzkim jest porównywalne ze spadkiem w całym kraju.

- Liczba bezrobotnych maleje w całym kraju, nie jesteśmy wyjątkiem - zaznacza prof. Stefan Krajewski. - Trzeba też pamiętać o tym, że bezrobocie spada sezonowo, obecnie jest wiele ofert typowo sezonowej pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki