Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cool Kids Of Death na Letnim Kinematografie Rozrywkowym

Łukasz Kaczyński
Zespół Cool Kids Of Death doczekał się dwóch filmowych dokumentów
Zespół Cool Kids Of Death doczekał się dwóch filmowych dokumentów Andrzej Banas / Polskapresse
Piątkowy wieczór na Starym Rynku z Letnim Kinematografem Rozrywkowym będzie wyjątkowo głośny. Wszystko za sprawą muzyki słynnego zespołu Cool Kids of Death, któremu dwa filmy dokumentalne poświęcił młody reżyser Piotr Szczepański.

Obrazy dzieli 10 lat i przez ten czas zespół przeszedł drogę od ogólnopolskiej popularności (hymnem młodego pokolenia stały się utwory "Butelki z benzyną i kamienie" i "Generacja nic") po wypalenie, przegraną marzeń z prozą życia i zawieszenie działalności zespołu.

"Generacja C.K.O.D." została nakręcona w 2004 roku, gdy zespół uznawano już za głos pokolenia 20- i 30-latków wchodzących w życie, starających się dochować wierności własnym nonkonformistycznym zasadom, dalekim od pogoni za pieniędzmi i bezideowości. Piotr Szczepański podążał za zespołem przez 2 lata.

Najpierw chciał zrobić dla własnej przyjemności lekki dokument o grupie kumpli grających hałaśliwą, niepokorną muzykę. Rejestrował fragmenty koncertów, zakrapiane imprezy, wywiady i rozmowy w kulisach. Z materiału tego powstał ostatecznie film mówiący tyleż o zespole, co otaczającej muzyków polskiej rzeczywistości początku XXI wieku. Film zdobył m.in. Grand Prix "Złotego Lajkonika" i Nagrodę Kodak na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Nagrodę Wyszehradzką Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie.

Nie minęło 10 lat, a Piotr Szczepański postanowił wejść do tej samej rzeki. W tym czasie C.K.O.D. stał się jednym z ważniejszych zjawisk polskiej sceny rockowej i alternatywnej.

Film "C.K.O.D.2 - plan ewakuacji", nakręcony po wydaniu przez zespół ostatniej płyty, jest już opowieścią o zmianach, jakie zaszły w zespole, jego muzykach oraz w kraju. Album "Plan ewakuacji", różniący się od kontestacyjnej sztampy, dobrze przyjęli krytycy. Gorzej publiczność, oczekująca wciąż "melodii, które już raz słyszała". Koncerty przy pustawej sali rodzą frustrację, potęgują się kłótnie, które próbują gasić menedżerowie.

Premiera filmu odbyła się w grudniu 2013 roku w Teatrze Studyjnym w Łodzi i tam odbył się ostatni koncert C.K.O.D., po którym stało się jasne jak wiele prawdy jest we wcześniej dementowanych pogłoskach o rozpadzie formacji. Film otrzymał Wyróżnienie Akademii Planete+ Doc podczas Planete+ Doc Film Festival 2014.

Trzecim filmem LKR będzie "Ius Primae Noctis - prawo pierwszej nocy", krótkometrażowa animacja Łukasza Rusinka. Projekcje rozpoczną się w piątek 25 lipca o g. 21. Na widzów będzie czekać 200 krzeseł, każdorazowo rozkładanych na rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki