Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Printmaking And Textile Art "Łódź 2014". Polsko-włoskie romanse ze sztuką [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczyński
Warsztaty Akademii Sztuk Pięknych pozwalają realizować zarówno prace tradycyjne, jak i eksperymentalne
Warsztaty Akademii Sztuk Pięknych pozwalają realizować zarówno prace tradycyjne, jak i eksperymentalne Paweł Łacheta
Trwają wakacyjne kursy grafiki i tkaniny artystycznej - Printmaking And Textile Art "Łódź 2014" organizowane przez Akademię Sztuk Pięknych w porozumieniu z Międzynarodowym Centrum Sztuki KAUS Urbino. Uczestnicy szkolą się w tradycyjnych i nowoczesnych technikach

W szczytową fazę wchodzą Letnie Międzynarodowe Kursów Grafiki i Tkaniny Artystycznej - Printmaking And Textile Art "Łódź 2014", które organizuje Akademia Sztuk Pięknych w porozumieniu z Międzynarodowym Centrum Sztuki KAUS Urbino.

Do końca sierpnia udział w zajęciach z międzynarodową kadrą weźmie 66 osób z Polski, Włoch, Beneluksu, Stanów Zjednoczonych, Chin, Hiszpanii, Portugalii, Norwegii.

Celem PATA jest rozwijanie postaw twórczych w dziedzinach grafiki i (od tego roku) tkaniny artystycznej, a najważniejszą ich zaletą - prezentacja tradycyjnych technik w połączeniu z innowacyjnymi technologiami.

Jak to wygląda w praktyce?

Podczas kursu litografii można przygotowywać grafiki na kamieniach litograficznych odbijąc je na prasach. Ale opracowana została też technika druku na płytach poliestrowych. Bezpośrednio z drukarki laserowej i komputera. Potem, jak w tradycyjnej litografii, farbę nakłada się wałkiem i odbija na prasie graficznej.

- Wygląd odbitki przygotowanej w sposób cyfrowy jest zbliżony do warsztatowej. Staramy się zachować szlachetność tych drugich. Jeśli cyfrowa obróbka jest początkiem pracy, przerabiamy ją na pracę rękodzielniczą - mówi dr Alicja Habisiak-Matczak, koordynator PATA ze strony ASP.

Współpraca ASP w Łodzi i KAUS Urbino trwa od 2004 roku. Obejmowała m.in. wspólnie organizowanie wystaw, wymianę pedagogiczną i studencką. Dwa lata temu postanowiono nadać jej nowy wymiar. Odbywającą się od 12 lat Summer School przeniesiono, z inicjatywy dyrektora KAUS, Giuliano Santiniego, z Urbino do Łodzi.

- A gdy rok temu obejrzał kursy, odwiedził odbywające się w tym czasie 14. Triennale Tkaniny i wczuł się w historię miasta, zaproponował, by letnie warsztaty poszerzyć o sztukę tkaniny - mówi dr Habisiak-Matczak.

W zajęciach obejmujących techniki grafiki warsztatowej, tkania ikatu osnowowego tkaniny i druku na niej uczestniczą zarówno osoby z bogatym portfolio, jak i te z mniejszym doświadczeniem. Pierwsze przyjeżdżają z gotową koncepcją pracy i skupiają się na zgłębianiu danej techniki, drugie mają szansę zrealizować swą pierwszą grafikę.

Rok temu swój pierwszy linoryt zrealizowała emerytka z Wielkiej Brytanii. Teraz wróciła, by uczyć się dalej. A dzięki wizytom m.in. w Muzeum Książki Artystycznej i Centralnym Muzeum Włókiennictwa goście poznają Łódź i środowisko twórcze. Atrakcją staje się nawet wizyta na Rynku Bałuckim. Rok temu hobby dwóch Włochów stały się podróże tramwajem na krańcówki, także do Zgierza.

W środę 30 lipca w Galerii Biała Ściana" (budynek główny ASP, V p.), o godz. 12 otwarta zostanie wystawa pierwszej sesji PATA, obejmująca prace ponad 40 uczestników kursu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki