Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długie kolejki po mieszkania komunalne i socjalne w Łodzi

Marcin Bereszczyński
Łódź ma najwięcej gminnych lokali w Polsce.
Łódź ma najwięcej gminnych lokali w Polsce. Krzysztof Szymczak
Na mieszkanie socjalne w Łodzi trzeba czekać latami. Jeśli lokale będą zwalniały się w takim tempie jak do połowy tego roku, to oczekiwanie na lokal socjalny może trwać nawet 7 lat, zaś na lokal komunalny 3 lata.

Urzędnikom miejskim udało się nieco skrócić kolejki oczekujących na mieszkania socjalne. Przez kilka ostatnich lat w kolejce czekało ponad 5 tys. łodzian. Obecnie jest ich 4,8 tys. Niestety, zwalnia się mniej lokali niż rok temu. W pierwszej połowie tego roku Urząd Miasta Łodzi wydał 347 skierowań do mieszkań socjalnych, a przez cały ubiegły rok wydano skierowania dla 1,2 tys. łodzian.

Obecnie aż 3,8 tys. wyroków eksmisyjnych z prawem do lokalu socjalnego czeka na realizację. Do tego dochodzi 860 osób, które oczekują na przyznanie lokalu socjalnego na zasadach uchwały Rady Miejskiej w Łodzi.

Łódź potrzebuje również 2,2 tys. pomieszczeń tymczasowych. To lokale dla osób z wyrokami eksmisyjnymi, którym sąd nie przyznał uprawnień do lokalu socjalnego. Do połowy tego roku miasto wydało 47 skierowań do zawarcia umowy, dotyczącej lokalu tymczasowego. Na koniec 2013 roku wynajętych było w Łodzi 2286 lokali socjalnych.

Rada Miejska w Łodzi uchwaliła, że mieszkania socjalne przysługują osobom, które nie posiadają tytułu prawnego do żadnego lokalu. Dodatkowo miesięczny dochód lub pomoc społeczna w przeliczeniu na jedną na osobę w rodzinie, w okresie 3 miesięcy przed złożeniem wniosku o przyznanie lokalu, nie przekracza 60 proc. najniższej emerytury lub 90 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym. W pierwszej kolejności mieszkania socjalne przyznawane są na podstawie wyroków sądów.

Łódzki magistrat stara się zwiększać zasoby mieszkań socjalnych. Pomieszczenia, gdzie niegdyś mieściły się sklepy lub punkty usługowe, mają zostać przerobione na mieszkania socjalne. Dotyczy to tych lokali, których od dłuższego czasu nikt nie chce wynająć. Po wytypowaniu miejsc, które da się przerobić na mieszkania socjalne, potrzebne będzie jeszcze uzyskanie zezwoleń architektonicznych i budowlanych. Pierwsze takie mieszkania będą udostępnione jeszcze w tym roku, co pozwoli zmniejszyć kolejkę oczekujących.

Drugim pomysłem jest program "Oficyna". Magistrat chce dobudować oficyny tam, gdzie trwa rewitalizacja kamienic w ramach programu "Mia100 kamienic". W każdej dobudowanej oficynie ma powstać 9 mieszkań, z których 2 będą socjalne. Zostaną one przeznaczone dla osób opuszczających domy dziecka.

W Łodzi brakuje także mieszkań komunalnych. Na koniec 2013 roku było ich wynajętych 42,8 tys. Na takie lokum czeka prawie 1,6 tys. osób. Administracje zasobów komunalnych w ubiegłym roku przekazały prawie 1,4 tys. wolnych lokali. W tym roku przekazały 517 mieszkań. Do połowy tego roku wydano 256 skierowań do najmu lokali mieszkalnych. Jeśli w drugiej połowie roku utrzyma się tempo zawierania tych umów, to na mieszkanie komunalne trzeba będzie czekać 3 lata.

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Łodzi o mieszkanie komunalne mogą starać się osoby, które nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych. Dochód na członka rodziny z ostatnich 3 miesięcy przed złożeniem wniosku o przyznanie lokalu nie może przekraczać 550 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 400 proc. kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym.

W pierwszej kolejności mieszkania komunalne są wynajmowane osobom opuszczającym domy dziecka i placówki opiekuńczo-wychowawcze, wielodzietne rodziny zastępcze, niepełnosprawnym, a także osobom w szczególnej sytuacji, które uzyskały stosowną opinię komisji gospodarki komunalnej i mieszkaniowej Rady Miejskiej w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki