Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kobieta zmarła po porodzie. Nie chciała transfuzji krwi

Marta Paluch
fot. Anna Kaczmarz
Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 41-letniej kobiety, świadka Jehowy, zmarłej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. - Prowadzimy postępowanie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci - wyjaśnia Janusz Niziołek z Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście-Wschód. Kwalifikacja czynu może zostać zmieniona, śledczy rozważają jeszcze paragraf o narażeniu zdrowia lub życia.

To precedensowa sprawa. Krakowska prokuratura będzie bowiem musiała orzec, kiedy lekarze powinni ratować pacjenta wbrew jego woli. I na ile można w tej kwestii nagiąć prawo. Bo tylko lekarze mogą odpowiadać z tego paragrafu (nie dotyczy to np. męża kobiety, gdyż jego zgoda nie musiała figurować na dokumentach o odmowie przetaczania krwi).

Urodziła, ale...
Cała historia wydarzyła się na przełomie czerwca i lipca. Ciężarna 41-latka, świadek Jehowy, została przyjęta do szpitala położniczego przy ul. Ujastek w Krakowie. Razem z nią był mąż. Rano zaczęła rodzić, jednak konieczne było wykonanie cesarskiego cięcia.

Dziecko urodziło się zdrowe, ale u kobiety pojawiły się komplikacje. Lekarze orzekli, że 41-latka musi być operowana.

Zdecydowano, że zostanie przewieziona do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Kiedy tam trafiła, była już w bardzo ciężkim stanie.
- Miała rozległy krwotok do brzucha. Natychmiast wzięliśmy ją na stół operacyjny - mówi doc. Hubert Huras, ordynator Kliniki Położnictwa i Perinatologii Szpitala Uniwersyteckiego.

Nie chciała krwi
Jak się jednak okazało, kobieta wcześniej podpisała oświadczenie, że nie chce przetaczania krwi ani w trakcie operacji, ani po jej zakończeniu. Poddaniu się temu zabiegowi zabraniała jej wiara. Lekarze wielokrotnie próbowali ją namówić, by zmieniła zdanie. Bezskutecznie.

Nie dał się przekonać również jej mąż, także świadek Jehowy.

- Konsultowałem się z całym działem radców prawnych, jak postąpić w takiej sytuacji. Sąd Najwyższy opracował bowiem wytyczne, jak postępować z ludźmi, którzy z powodów religijnych odmawiają przetaczania krwi - dodaje Huras.

Kobieta nie chciała ani preparatów krwiopochodnych, ani preparatów krwiozastępczych. Zgodziła się jedynie na leki, które przyspieszają krzepnięcie krwi. To jednak nie pomogło. Następnego dnia nad ranem zmarła.

Prokuratura zbada teraz m.in., czy przyczyną śmierci było wykrwawienie. Na razie nie ma jeszcze wyników sekcji zwłok kobiety, przygotowywanej przez Zakład Medycyny Sądowej. To ZMS zawiadomił śledczych o tym przypadku. Ich z kolei zawiadomił szpital.

- Mamy zabezpieczoną dokumentację medyczną, będziemy przesłuchować personel obu szpitali - mówi prok. Niziołek.

Śledczy będą badać ewentualną winę lekarzy. Ale czy medycy mogli zrobić więcej, zmusić pacjentkę, by pozwoliła sobie przetoczyć krew?

W niektórych przypadkach poddanie pacjenta leczniu bądź operacji bez jego zgody jest możliwe. Istnieje ustawa o ochronie zdrowia psychicznego, która zakłada przymus, ale dotyczy tylko osób niespełna rozumu. - Jest to też dozwolone w przypadku choroby zakaźnej, która zagraża osobom trzecim - dodaje Stefan Bednarz, wicedyrektor Szpitala Uniwersyteckiego.

Jednak 41-letnia pacjentka zagrażała tylko samej sobie. - Byliśmy bezradni. W takich sprawach z jednej strony mamy niedosyt i gorycz lekarzy, ale z drugiej - przekonania religijne. Trzeba je uszanować. Dopóki prawo się nie zmieni, lekarze bedą mogli tylko przekonywać pacjenta - mówi Bednarz.

Gdy pacjent odmawia
Prof. Andrzej Matyja , szef Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie, podkreśla, że w takich wypadkach lekarze mają związane ręce. - Jedyny sposób to uzyskać zgodę prokuratora na ubezwłasnowolnienie.Tylko na jakiej podstawie? - pyta.

Sam raz operował pacjenta, który odmówił transfuzji. Udało się go uratować, ale z wielkim trudem.- Nie możemy jednak stosować leczenia, którego pacjent sobie nie życzy - podkreśla Matyja.

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska