Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpopularniejsze imiona w Łodzi to Jakub i Lena

Alicja Zboińska
W ubiegłym roku Lena zdetronizowała Julię na liście najpopularniejszych imion. Wśród chłopców - i w kraju, i w Łodzi - ciągle króluje Jakub.

Tylko w samej Łodzi w ubiegłym roku na świat przyszło 307 Jakubów i 295 Len. Trzecia lokata w zestawieniu najczęściej nadawanych imion przypadła Julii - to imię w Łodzi otrzymały w ubiegłym roku 293 dziewczynki.

Wśród chłopców popularne jest także imię Jan - wybrało je 266 rodziców w Łodzi. Na świat przyszło też 240 Zuzek, 235 Hań, 233 Kacperków i 232 Maje.

W zestawieniu nie brakuje też imion, które - jak się wydawało - wyszły już z mody. Aż 211 chłopców otrzymało imię Antoni, a kolejnych 184 - Adam. Łodzi przybyło też 166 Aleksandrów i 157 Franciszków. A 165 dziewczynek to Zosie.

Ubiegłoroczne wybory łódzkich rodziców pokrywają się z tymi, jakich dokonują rodzice z całego kraju.

W pierwszej piątce najczęściej nadawanych imion, zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom, nie odnotowano większych zmian.
Przez ponad 10 lat do 2012 r. faworytką wśród imion dla dziewczynek była Julia. Równie popularne od kilkunastu lat imiona to Zuzanna oraz Maja. Wśród imion męskich dominują: Kuba, Kacper, Filip, Szymon i Jan.

W zestawieniu za ubiegły rok pojawiło się kilka imion, które zyskały popularność. Należą do nich: Stanisław, Maksymilian, Liliana, Iga, Zofia i Antonina.

W gronie najrzadszych imion dominują obcojęzyczne, takie jak: Jessika, Leah, Raisa, Vician, Collin, Jack, Yasin.

Mniejszą popularnością cieszą się imiona oryginalne, takie jak: Elif, Emi, Kenza, Zoya. Rodzice rzadko decydują się także na staropolskich Mieczysławów i Siemowitów.

Zdaniem prof. Zbigniewa Bokszańskiego, socjologa z Uniwersytetu Łódzkiego, imiona także podlegają modom.

- Część rodziców sięga po popularne imiona, które noszą np. bohaterowie seriali czy ulubieni aktorzy - mówi prof. Bokszański. - Niektórzy chcą nadać imię, które jest rzadko spotykane, ale często dochodzi do paradoksu i okazuje się, że wcale nie jest ono wyjątkowe. Kolejna grupa rodziców wreszcie przenosi chęć podkreślania własnej oryginalności na dziecko i wybiera mu nietypowe imię. Często nie mają świadomości, że mogą dziecku zaszkodzić.

Zgodnie z polskim prawem, nie wolno nadawać imion, które są ośmieszające, nieprzyzwoite, w formie zdrobniałej, nie pozwalają odróżnić płci, a także więcej niż dwa imiona. Decyzja w sprawie odrzucenia proponowanego przez rodziców imienia należy do kierownika urzędu stanu cywilnego.

Przepisy, które regulują kwestie nadawania imienia są w trakcie nowelizacji, być może już od przyszłego roku będzie można nadawać imiona zdrobniałe, a także takie, które nie pozwalają odróżnić płci. Ma to m.in. związek z małżeństwami z obcokrajowcami i coraz częstszym nadawaniem dzieciom międzynarodowych imion.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki