Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chłodne lato w łódzkiej palmiarni [ZDJĘCIA]

Matylda Witkowska
Grzegorz Gałasiński
Choć trudno w to uwierzyć, słynąca z tropikalnych upałów palmiarnia latem jest przyjemnie chłodna. Specjalny system walki z ciepłem sprawia, że nawet w upalne dni temperatura w palmiarni nie przekracza 25 stopni.

- Dzięki otwartym oknom oraz opuszczonym żaluzjom od strony południowej unikamy efektu cieplarnianego - podkreśla Celina Kozubek-Euejda, kierowniczka palmiarni. - Powietrze w środku nie jest też tak wilgotne jak na zewnątrz, dzięki temu jest przyjemniej - dodaje kierowniczka palmiarni.

Najchłodniej jest w najwyższym pomieszczeniu palmiarni, bo ciepłe powietrze ucieka do góry, nieco cieplej i bardziej wilgotno w pomieszczeniu pierwszym, bo jest w nim więcej roślinności. Chętnych do odwiedzania palmiarni latem nie brakuje.

- Dzięki korzystnej temperaturze i specjalnym, wakacyjnym wydarzeniom frekwencja w sezonie letnim jest u nas duża - mówi Celina Kozubek-Euejda.

A atrakcji latem nie brakuje. Do końca sierpnia można oglądać wystawę motyli i roślin nektarodajnych. Utworzona jest w niewielkiej szklarni służącej zwykle do rozmnażania roślin. Goście mogą zobaczyć 6 gatunków wielobarwnych motyli z Ameryki Południowej i Azji Południowo-Wschodniej, które swobodnie latają w pomieszczeniu.

Zwiedzający proszeni są o szybkie zamykanie drzwi i... nie łapanie motyli. Uzupełnieniem wystawy są prezentacje dotyczące ubarwienia i rodzimych gatunków motyli, które można zobaczyć w niedziele 17 i 24 sierpnia, o godz. 14 i 15.30.

Motylom towarzyszą lubiane przez nie rośliny nektarodajne, takie jak lantany i fuksje.

Rośliny te można oglądać także w ogródku dydaktycznym palmiarni, do którego trafiły na lato, wystawione w donicach kwitnące na różowo lantanty, datury z wielkimi kielichami kwiatów i wiele roślin śródziemnomorskich.

- Rośliny te są bardzo lubiane przez motyle. Najwięcej przylatuje ich pod wieczór, około godz. 18 - mówi Celina Kozubek-Euejda.

Do niedzieli można oglądać wystawę "Litopsy czyli żywe kamienie Afryki". Rośliny te swoją nazwę zawdzięczają podobieństwu do żwiru i kamieni wśród których rosną. W ten sposób rośliny te przystosowały się do warunków środowiska.

W palmiarni można będzie zobaczyć ponad sto rodzajów, gatunków i odmian litopsów z prywatnej kolekcji Piotra Dzieduszyskiego. W niedzielę o godz. 14 właściciel opowie o swojej kolekcji i pielęgnacji tych roślin.

Natomiast od 15 sierpnia w palmiarni będzie można zobaczyć wystawę muszli z całego świata.

Palmiarnia znajduje się w parku Źródliska ( al. Piłsudskiego 61). Latem czynna jest w godz. 10-18, bilety kosztują 8 i 4 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki