Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie więcej kontroli na drogach województwa łódzkiego

Agnieszka Jasińska
Jeden z groźnych wypadków spowodowanych przez pijanego kierowcę. Kierowca miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
Jeden z groźnych wypadków spowodowanych przez pijanego kierowcę. Kierowca miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Jarosław Kosmatka
Policja stawia na masowe kontrole trzeźwości kierowców. Policjanci w województwie łódzkim łączą siły z innymi służbami. Nie będzie pobłażania dla nietrzeźwych kierowców.

Tylko w pierwszym półroczu tego roku na terenie województwa łódzkiego policjanci sprawdzili trzeźwość aż 377 tys. 335 kierowców. Teraz kontroli ma być jeszcze więcej i nie będzie pobłażania dla pijanych kierujących.

W niedzielę w Radomsku policja zatrzymała nietrzeźwą 35-latkę. Pijana kobieta rozbijała samochodem wszystko, co napotkała na swojej drodze. Okazało się, że miała aż 2,7 promila alkoholu w organizmie. Na szczęście nikomu nie zrobiła krzywdy. Teraz odpowie przed sądem. Grozi jej kara do dwóch lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy i kilkuletni zakaz prowadzenia pojazdów.

Policja w całym kraju stawia na masowe kontrole trzeźwości. Szacuje się, że w Polsce w tym roku liczba przeprowadzonych kontroli może sięgnąć 16 milionów. To prawie dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Wtedy było ich dziewięć milionów. Jeszcze mniej przeprowadzono pięć lat temu. W 2009 roku kontroli trzeźwości było niewiele ponad dwa miliony.

Liczba kontroli nietrzeźwych kierujących ma cały czas wzrastać. Pomagają w tym m.in. urządzenia, których używają funkcjonariusze. Są to AlcoBlow, w które dmucha się z odległości kilku centymetrów. Nie trzeba używać, a co za tym idzie także wymieniać, ustników. Dzięki temu skontrolowanych kierowców jest więcej.

- AlcoBlow jest szybkim i prostym w obsłudze bezkontaktowym wskaźnikiem obecności lub nieobecności alkoholu w wydychanym powietrzu. Chodzi o pomiar bez ustnika - mówi podinspektor Joanna Kącka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. - Trzeba jednak pamiętać, że nie jest on dowodowym miernikiem stężenia alkoholu, a jego wskazania nie mogą służyć jako podstawa do ukarania. Gdy wynik badania jest pozytywny, przeprowadza się ponownie przy wykorzystaniu takich urządzeń jak alkosensor, alkometr czy alkotest. To pozwoli na prowadzenie ewentualnych dalszych czynności.
Podinspektor Kącka tłumaczy, że AlcoBlow posiada dwa tryby pobierania próbki powietrza.

- Pierwszy jest aktywny. Używany jest wtedy, kiedy osoba badana za pomocą odpowiednio silnego wydechu uruchamia układ pobierania powietrza. Drugi jest pasywny. Używany jest wtedy, kiedy osoba badana nie może lub nie chce dostarczyć odpowiedniej próbki powietrza. Tryb ten stosuje się również do badania zawartości pojemników, jeżeli zachodzi podejrzenie, że znajduje się w nich alkohol - opowiada podinspektor Kącka. - Można także sprawdzić stężenie alkoholu np. w kabinie pojazdu. Urządzenie to z pewnością będzie efektywnie wykorzystane chociażby podczas takich akcji jak "Trzeźwy poranek" oraz w trakcie codziennej służby. W jeden weekend tym urządzeniem skontrolowanych może być tysiące kierujących.

Od stycznia do czerwca 2014 roku w województwie łódzkim zatrzymanych zostało 4 tysiące 478 osób kierujących pojazdami na tzw. podwójnym gazie. Pijani kierowcy spowodowali 375 tzw. zdarzeń drogowych, z czego 86 wypadków, w których zginęło 17 osób.

Do tej pory w województwie łódzkim przeprowadzono 10 akcji, skierowanych przeciwko nietrzeźwym kierowcom. Policja często łączyła siły z innymi służbami, by ich zatrzymać. W tym roku odbyły się m.in. takie akcje, jak: "Alkohol i narkotyki", "Trzeźwy za kierownicą" oraz "Trzeźwy poranek".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki