Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XXV Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi

Dariusz Pawłowski
archiwum Polskapresse
W październiku odbędzie się jubileuszowa, już 25. edycja Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Wśród gwiazd imprezy będą: Jean Van Hamme, Grzegorz Rosiński, Andreas Martens, Regis Loisel.

Mogło by się wydawać, że z komiksów i komputerowych gier się wyrasta. Łódź jednak nie zamierza wyrosnąć z tej "zabawy" i jesienią zaprasza na 25. już edycję Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. Impreza odbędzie się w dniach 3-5 października. Tak jak przed rokiem, festiwalowe centrum zlokalizowane zostanie w Atlas Arenie.

Jak zapowiadają organizatorzy, po raz pierwszy przyjedzie do Łodzi Jean Van Hamme, wyśmienity belgijski scenarzysta komiksowy i filmowy, autor takich serii, jak "Thorgal" "XIII" i "Largo Winch". Swoją obecność na festiwalu zapowiedzieli również Regis Loisel, mieszkający w Kanadzie rysownik serii "W poszukiwaniu Ptaka Czasu" i "Piotruś Pan", który pracował też przy Disneyowskich animacjach (m.in. "Mulan") oraz Andreas Martens - rysownik i twórca komiksów "Rork", "Koziorożec", "Arq" i "Cromwell Stone".

Do Łodzi zawitają poza tym szkocki scenarzysta, autor superbohaterskich serii "Sędzia Dredd" i "Batman" oraz "2000 AD" Alan Grant, a także Arie Kaplan - amerykański pisarz, scenarzysta, rysownik, twórca gier komputerowych (autor książki "From Krakow to Krypton: The History of Jews in Comics"). Na festiwalu będzie można również spotkać polskich twórców mieszkających na stałe w Belgii - Zbigniewa "Kas" Kasprzaka i Grażynę "Grazę" Fołtyn-Kasprzak (Kas to rysownik m.in. komiksów "Yans", "Halloween Blues" i "Shooting Star Marylin Monroe", Graza jest uznaną kolorystką komiksów). Oprócz wyżej wspomnianych gości, przyjadą także Oystein Runde i Ida Neverdahl - norwescy autorzy komiksów (w październiku ukaże się w Polsce ich album pt. "Moskwa"). Lista gości nie jest jeszcze zamknięta.

Wśród zapowiadanych atrakcji festiwalowych, są m.in. punkty programu przygotowywane wspólnie z Human Ark (studiem pracującym nad animacjami "Tymek i Mistrz" oraz "Diplodok" na podstawie komiksów Rafała Skarżyckiego i Tomka Leśniaka oraz Tadeusza Baranowskiego), Platige Image (animowana wersja serii "Wilq" Bartosza i Tomasza Minkiewiczów) oraz Sound Tropez (wydawca audiobooków nagrywanych na podstawie komiksów: "Żywe trupy", "Conan" i "Thorgal").

Organizatorzy szykują sporo wydarzeń związanych z jubileuszem festiwalu, m.in. prezentacje i publikacje. Ponadto, wśród wystaw mają znaleźć się: ekspozycja na temat Lucky Luke'a, kolejna wystawa poświęcona scenarzyście komiksowemu (tym razem jej bohaterem będzie Rafał Skarżycki). Wystawy będą prezentowane m.in. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Łódzkim Domu Kultury, Domu Literatury w Łodzi i Poleskim Ośrodku Sztuki.

W planach są też obchody 30-lecia "Tajfuna" wykreowanego przez Tadeusza Raczkiewicza oraz prezentacja Illustarteyourself.com i wpisanego do Księgi Rekordów Guinnessa projektu "Pieces Book". W programie znajdzie się blok poświęcony science fiction. Nie zabraknie stałych stref: Manga Corner, Star Wars, dziecięcej i targowej oraz seansów dedykacji i warsztatów. Jeszcze większa niż przed rokiem będzie strefa gier komputerowych, konsolowych i planszowych, z blokiem teoretycznym wypełnionym spotkaniami z badaczami i twórcami gier.

Do 31 sierpnia można przysyłać prace na konkurs na krótką formę komiksową. W tym roku pula nagród wynosi 20 tys. zł. Tematyka prac jest dowolna, a regulamin i karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie komiksfestiwal.com.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki