Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludność w Łódzkiem starzeje się najszybciej w Polsce

Alicja Zboińska
Krzysztof Szymczak
Ludność w woj. łódzkim starzeje się najszybciej w Polsce. Ubywa osób, które nie skończyły 18 lat, przybywa osób po 60. urodzinach. Demografowie nie mają złudzeń - ten proces będzie się pogłębiał, co na pewno odbije się na wysokości przyszłych emerytur.

Urząd Statystyczny w Łodzi alarmuje w najnowszym raporcie, że w woj. łódzkim na 100 osób w wieku produkcyjnym przypada 60 osób w wieku nieprodukcyjnym.

"Tak wysoką wartość współczynnika obciążenia demograficznego zaobserwowano tylko w woj. łódzkim i mazowieckim" - czytamy w najnowszym raporcie Urzędu Statystycznego w Łodzi. "W skali całego kraju współczynnik obciążenia demograficznego wyniósł 58 osób".

Niestety, ten wskaźnik rośnie. Jeszcze w 2010 r. na 100 osób w wieku produkcyjnym w woj. łódzkim przypadało 57 osób w wieku, który uprawnia do pobierania emerytury. W całym kraju w 2010 r. wskaźnik ten wynosił 56 osób.

W regionie łódzkim w wieku poprodukcyjnym (w przypadku pań ta granica to 60 lat, a panów - 65 lat) jest już 20,5 proc. osób. Tylko w ciągu roku liczba mieszkańców łódzkiego, którzy są uprawnieni do pobierania emerytury, zwiększyła się o 2,7 proc.

Liczba osób w wieku produkcyjnym zmniejszyła się w tym samym czasie o 1,2 proc. Z danych Urzędu Statystycznego w Łodzi wynika, że pod koniec ubiegłego roku do pracy było zdolnych niespełna 1 mln 569 tys. mieszkańców regionu.

I nie ma też kolejnego zaskoczenia: zmniejszyła się liczba osób, które są w wieku przedprodukcyjnym, czyli nie skończyły jeszcze 18 lat.

- Zmniejszanie się udziału osób w wieku przeprodukcyjnym przy jednoczesnym wzroście udziału osób w wieku poprodukcyjnym świadczy o postępującym procesie starzenia się mieszkańców zarówno województwa łódzkiego, jak i kraju - konkludują eksperci Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Czy można zatrzymać ten proces? W województwie łódzkim został opracowany plan walki z tzw. depopulacją, czyli zmniejszaniem się liczby ludności. Jest on adresowany do różnych grup wiekowych.

- Podejmowane działania skierowane są głównie do osób młodych, jak i mieszkańców powyżej 45. roku życia i starszych. Dotyczą różnych obszarów, takich jak rodzina, edukacja, zdrowie, aktywizacja społeczna, jakość życia i infrastruktura - mówi Joanna Blewąska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. - Ponad 10 tys. osób powyżej 55. roku życia zostało objętych warsztatami, wsparciem psychologiczno-doradczym, pośrednictwem zawodowym, wsparciem pomostowym.

Urząd Marszałkowski wspiera też seniorów dotacjami w ramach otwartych konkursów ofert dla organizacji pozarządowych. W ostatnich miesiącach na ten cel przeznaczono ponad 500 tys. zł. Dzięki temu seniorzy mogli wziąć udział w wycieczkach, warsztatach kulinarnych, zajęciach sportowych, imprezach kulturalnych.

Władze regionu chcą też nakłonić młodych do pozostania. Stypendia otrzymuje 400 uczniów, przyznano je też studentom i doktorantom łódzkich uczelni. W tym roku na programy profilaktyczne przeznaczono 1 mln 430 tys. zł, co pozwoli na przebadanie 8 tys. osób. W ostatnich latach z badań skorzystało 85 tys. osób. Niestety, wszystko to i tak kropla w morzu potrzeb.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki