Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 70. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Sztuka w obliczu tragedii

Łukasz Kaczyński
Jedna z kart albumów sporządzonych w Litzmannstadt Getto, które były bazą dla badań nad dziejami zamkniętej dzielnicy. Właśnie zakończyła się konserwacja ostatnich czterech albumów
Jedna z kart albumów sporządzonych w Litzmannstadt Getto, które były bazą dla badań nad dziejami zamkniętej dzielnicy. Właśnie zakończyła się konserwacja ostatnich czterech albumów mat. prasowe
Program zbliżających się obchodów 70. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto poszerzony został o blok wydarzeń artystycznych, które pogłębić mają refleksję nad losem mieszkańców getta w Łodzi. Zorganizowano wystawę "Perły z getta", bezpłatne pokazdy filmowe oraz klezmerskie pieśni ulic zamkniętej dzielnicy.

"Czy możliwa jest poezja po Auschwitz?" - pytał Theodor Adorno, niemiecki teoretyk sztuki i kompozytor, zawieszając w odpowiedzi w 1945 roku autorską twórczość muzyczną. Dyskusja o możliwości ujęcia w formie artystycznej doświadczenia Zagłady (i o stosowności praktyki estetyzującej cierpienie milionów niewinnych ludzi) zaczęła się zaraz po zakończeniu II wojny światowej. Poeci tacy jak Paul Celan udowodnili, że po Zagładzie poezja istnieje, ale na inny sposób. Czasem także - na przekór Zagładzie. Podobnie działo się w Łodzi. O tym mówić będzie wystawa "Perły z getta. Twórczość w obliczu tragedii".

Ostatnie przygotowania do niej trwają w Muzeum Miasta Łodzi.

Na wystawie obejrzeć będzie można drobne przedmioty artystyczne i precjoza, upominki i dzieła sztuki - jak broszki w kształcie kartki żywnościowej z motywem kładki nad ulicą Zgierską (wówczas nazwanej Hohensteinerstrasse) czy sygnet z wygrawerowanym napisem "Litzmannstadt Getto".

- Obiekty te powstawały z dostępnych w owym czasie materiałów: drutów, różnych stopów metali, srebra niskiej próby, nawet z drewna. Ludzie obdarowywali się nimi przy różnych okazjach - mówi Andrzej Jankowski z Muzeum Miasta Łodzi. - W getcie zamknięci byli przecież także grawerzy, którzy po prostu wykonywali swą pracę.

"Kronika getta łódzkiego" przynosi informację, że przy ulicy Zgierskiej numer 56 znajdowała się Fabryka Przełożonego Starszeństwa Żydów, której zasięg produkcji obejmował m.in. odlewnictwo, ślusarstwo, tokarstwo, armaturnictwo. Pod numerami 9, 11, 13 i 15 działała fabryka kapeluszy, w której skórzane broszki produkowało 80 dzieci.

Na wystawie znajdą się eksponaty z kolekcji Muzeum Miasta Łodzi, Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma w Warszawie i Muzeum Byłego Niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Wernisaż zacznie się w środę 27 sierpnia o g. 17, ale pierwsze wydarzenia odbędą się już w piątek 22 sierpnia. W gablotach przy ul. Piotrkowskiej 87 obejrzeć będzie można karty albumów sporządzonych w getcie, których konserwacja właśnie się skończyła.

W sobotę w Centrum Dialogu pokazana będzie graficzna powieść Macieja Świerkockiego i Mariusza Sołtysika "Naród zatracenia" (g. 16). Tego samego dnia o g. 20 w Teatrze Nowym zacznie się czytanie performatywne powieści Leslie Epsteina "Król żydowski" (jej bohater wzorowany jest na postaci Chaima Rumkowskiego, przełożonego Starszeństwa Żydów).

W niedzielę w Monopolis otwarta zostanie wystawa "Getto XXI" (g. 18), a godzinę później z koncertem "Rywa" wystąpi Gaba Kulka. W środę w Muzeum Kinematografii będzie można obejrzeć m.in. filmy "Pod dachami Hulonu" i "Likwidację 08.1944". Odbędzie się też spotkanie z ich producentem Jackiem Gwizdałą. W czwartek 28 sierpnia w Parku Ocalałych klezmerzy z Brave Old World wykonają koncert inspirowany muzyką wykonywaną na ulicach L-Getto. Dzień później Kwartet Czterech Kultur, orkiestra smyczkowa i Chór Filharmonii Łódzkiej zagrają muzykę do poezji Rywy Kwiatkowskiej, która przeżyła getto.

Pełny program obchodów na stronie internetowej www. centrumdialogu.com.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki