Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożar w Kuźni Raciborskiej: Największe pogorzelisko Europy było na Śląsku. Znów jest zielono

Katarzyna Śleziona
Ogień pojawił się 26 sierpnia 1992 roku ok. godziny 14. Las zapalił się od iskry z hamulca przejeżdżającego pociągu. Gaszenie trwało 4 dni, pomógł deszcz
Ogień pojawił się 26 sierpnia 1992 roku ok. godziny 14. Las zapalił się od iskry z hamulca przejeżdżającego pociągu. Gaszenie trwało 4 dni, pomógł deszcz arc. Nadleśnictwo Rudy
W najbliższy wtorek miną 22 lata od pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej. Sprawdzamy, w jaki sposób udało się odbudować las po kataklizmie.

26 sierpnia miną 22 lata od tragicznego pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej, który spowodował zniszczenie 9 tys. ha, tworząc największe pogorzelisko w Europie. Ogień strawił całkowicie lasy od Rud Raciborskich po Kędzierzyn i Gliwice. Przyczyną pożaru była iskra spod kół hamującego pociągu. W akcji zginęli dwaj strażacy: Andrzej Kaczyna z Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Raciborzu i Andrzej Malinowski z OSP Kłodnica. Pożar opanowano 30 sierpnia 1992 roku w godzinach rannych, a sztab akcji rozwiązano dopiero 20 września 1992 r. Szybko podjęto działania zmierzające do odbudowy drzewostanu - posadzono ok. 100 milionów sadzonek i zbudowano ochronę przeciwpożarową.

- Do odbudowy pożarzyska przystąpiliśmy od razu. Najpierw musieliśmy usunąć blisko 2 mln metrów sześc. spalonego drewna - mówi Kazimierz Szabla, szef Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, a w 1992 r. nadleśniczy w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie. - Straty po pożarze sięgnęły, według dzisiejszych cen, kwoty 650 mln zł. Wskutek współpracy z ośrodkami badawczymi w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie postawiliśmy na budowę nowoczesnej szkółki kontenerowej produkującej materiał sadzeniowy z zakrytym systemem korzeniowym, aby odtworzyć zniszczone ekosystemy leśne pożarzyska - opowiada.

Oprócz tego na terenie pogorzeliska utworzono unikalny system zabezpieczenia przeciwpożarowego. - System składa się m.in. z czterech wież obserwacyjnych - w całej Polsce mamy ich 700, a także z lotniska dla dromaderów. Jeśli istnieje zagrożenie pożarowe, to codziennie nad Śląskiem krąży kilka dromaderów. Poza tym powstał też system zaopatrzenia wodnego oraz 200 km pasów przeciwpożarowych I rzędu - stałych i drugie tyle pasów II rzędu - czasowych oraz kilkaset km sieci utwardzonych dróg. Zadaniem tych pasów jest "sprowadzenie" ewentualnych pożarów do poziomu ziemi i umożliwienie założenia linii obrony - dodaje Szabla.
Kolejne etapy odbudowy

Wiosną 1997 r. zakończono pierwszy etap odbudowy pożarzyska.

- Mało kto przypuszczał, że tak szybko uda się odbudować las. To była jedna wielka, czarna plama. Wjeżdżało się do lasu i nie było słychać śpiewu ptaków. Nie było wówczas mieszkańca okolicznych wsi, który nie włożyłby cząstki do odbudowy lasu. Przyjeżdżały też okoliczne szkoły, a młodzież pomagała sadzić drzewa. Jeśli zaś chodzi o drzewostan, to nie ma dziś w lesie takiego monolitu, jak przed pożarem. Kiedyś w 99 proc. mieliśmy sosny. Teraz gatunki są bardziej zróżnicowane. Mamy sosny, brzozy, olsze czarne, modrzewie, buki i dęby - mówi Wiktor Jelocha, inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, który w 1992 r. był nadleśniczym terenowym w Nadleśnictwie.

A Proces odbudowy lasu może potrwać kolejnych pięć dekad.

- Na miejscu pożarzyska od razu nie mogliśmy posadzić niektórych gatunków, jak np. buki, one wymagają osłony starszego drzewostanu. Zaczniemy je sadzić dopiero za 10, 15 lat. To praca na kolejne 50 lat - mówi dyrektor Kazimierz Szabla z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.


*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar 2014 [DUŻO ZDJĘĆ]
*Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
*Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!