Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Łódzkiego uprawiają sport. Najpopularniejsze są siłownie

Joanna Barczykowska
W Łodzi i regionie największą popularnością cieszą się zajęcia na siłowni. Wybiera je co trzeci mieszkaniec
W Łodzi i regionie największą popularnością cieszą się zajęcia na siłowni. Wybiera je co trzeci mieszkaniec Wojciech Matusik/Polskapresse
Mieszkańcy woj. łódzkiego najbardziej kochają siłownię. W innych rejonach króluje fitness i basen. Zdaniem lekarzy nasz wybór jest zdrowszy.

Mieszkańcy województwa łódzkiego ze sportów najbardziej lubią zajęcia na siłowni - wynika z raportu Benefit Systems, który oferuje najpopularniejsze karty sportowe MultiSport. Z tego typu kart korzystają m.in. pracownicy Della, Philipsa, a nawet Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi. Benefit System postanowił sprawdzić aktywność sportową mieszkańców naszego regionu w drugim kwartale tego roku. Kiedy ćwiczą i jakie inne dyscypliny wybierają?

Okazuje się, że w województwie łódzkim największą popularnością cieszą się zajęcia na siłowni. Wybiera je 28,9 procent użytkowników kart. Na kolejnym miejscu jest fitness, który ćwiczy ponad 28 procent, a następnie basen z popularnością 26 procent. Czwarte miejsce zajmuje sauna, z której korzysta 5 procent mieszkańców regionu. To ewenement w skali kraju, gdzie sauna znajduje się na ostatnim miejscu i nie cieszy się zainteresowaniem.

Tak duża popularność w woj. łódzkim może wynikać m.in. z dużej liczby saun przy basenach. Najpopularniejszy jest świat saun w Aquaparku Fala w Łodzi, gdzie klienci przychodzą w negliżu. Zainteresowaniem nadal cieszą się też zajęcia taneczne, które wybiera 4 procent użytkowników, korzystających w naszym województwie z kart sportowych.

Mieszkańcy Łódzkiego wybierają siłownię, co odróżnia nas od reszty kraju. W większości regionów siłownia pod względem popularności zajmuje dopiero trzecie miejsce, za fitnessem i basenem. Fitness i basen wybiera łącznie ponad 86 procent Polaków. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się taniec, squash i sztuki walki.

- To, na które zajęcia uczęszczamy, podlega wahaniom sezonowym. Pojawiają się różnice w proporcjach pomiędzy trzema najpopularniejszymi zajęciami sportowymi, bo niezależnie od pory roku to one są najpopularniejsze. Wiosną wypracowujemy sylwetkę przed latem. Natomiast latem basen może zyskiwać popularność kosztem fitnessu i siłowni przede wszystkim ze względu na upały - mówi Bartłomiej Niedbał z Benefit Systems.

Najchętniej ćwiczymy w poniedziałki i wtorki. Im dalszy dzień tygodnia, tym mniejsza aktywność.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

- Najwięcej zapału i sił mamy na początku tygodnia, potem z każdym dniem przychodzi coraz więcej zajęć i zaczynamy odczuwać cotygodniowe zmęczenie. W weekend natomiast wolimy poświęcić czas rodzinie i znajomym albo po prostu odpocząć, stąd mniejsza frekwencja w klubach sportowych - uważa Adam Radzki z Benefit Systems. - Z rozkładu wizyt w poszczególnych godzinach wynika też, że najchętniej uprawiamy sporty wieczorem, po pracy.

Lekarzy nie dziwi wybór mieszkańców woj. łódzkiego. Według nich zajęcia na siłowni są jedną z najzdrowszych form aktywności fizycznej.

Uważa tak m.in. doktor Grzegorz Sobieraj, specjalista medycyny sportowej i lekarz ortopeda z oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej w Powiatowym Centrum Zdrowia w Brzezinach.

- Siłownia często kojarzy nam się z osobami, które wręcz nałogowo podnoszą ciężary i ćwiczą tężyznę fizyczną. A to złudne myślenie - zaznacza dr Sobieraj. - Z medycznego punktu widzenia jest to najbezpieczniejszy rodzaj zajęć, które uprawiać może praktycznie każdy. Jeżeli chcemy uprawiać sport, to powinniśmy zacząć właśnie od siłowni. Ćwiczymy tam siłę, stabilizację i postawę. Na większości siłowni dostępna jest też tak duża liczba przyrządów, które rozwijają różne grupy mięśni, że każdy znajdzie coś dla siebie. Praktycznie nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do ćwiczenia na siłowni. Nawet jak ktoś nie może biegać na bieżni, żeby nie obciążać zbytnio stawów kolanowych, to może ćwiczyć na orbitreku. Na siłowni najłatwiej też zbudować kondycję fizyczną, żeby później móc uprawiać inne sporty. Z badań szwedzkich kardiologów wynika, że zajęcia na siłowni stanowią też najlepszą profilaktykę przeciwzawałową. Fitness ma już zdecydowanie węższą grupę ćwiczących. Są osoby, które ze względu na anatomiczną budowę, np. stawów, po prostu nigdy nie będą mogły uprawiać fitnessu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki