Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. Znów zabrzmią głosy kantorów...

Łukasz Kaczyński
Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego
Kilkanaście wydarzeń kulturalnych w ramach obchodów 70. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto.

Strzelista sylwetka bałuckiego Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wpisana w łukiem prowadzony napis "Litzmannstadt Ghetto 1940-1944" to od lat symbol obchodów rocznicy likwidacji getta, w którym niemiecki okupant umieścił jedną trzecią ówczesnych mieszkańców Łodzi. Autorem rysunku jest Abraham Koplowicz, w getcie zamknięty jako dziesięciolatek, jedyne dziecko Mendla i Yochet Gittel Koplowiczów.

Ten sam napis wykorzystano w rozpoczętym niedawno projekcie trwałego znaczenia granic getta stoma granitowymi płytami - prologu do głównych wydarzeń jubileuszowych. To kontynuacja projektu łódzkiego artysty Wiktora Skoka, sfinalizowanego w kwietniu 2004 roku, gdy polska i izraelska młodzież oznaczyła granice białą farbą. Od piątku, w ramach wydarzeń towarzyszących jubileuszowi, na wystawie w Centrum Informacji Turystycznej (ul. Piotrkowska 87) po raz pierwszy prezentowane są propagandowe kolaże przygotowane w getcie i mające za cel przekonać okupanta o przydatności Żydów (getto zamieniono w wielki obóz pracy). Od soboty toczy się w Centrum Dialogu projekt filmowy "Piekło na ziemi obiecanej", podczas którego obejrzeć można filmy o getcie w Łodzi, m.in. "Stację Radegast", "Twarz anioła", "Z głębokości wołam". Od środy w Muzeum Tradycji Niepodległościowych - Stacja Radegast udostępniana jest wystawa "Litzmannstadt Getto 1940-1944" mająca charakter kompendium wiedzy o getcie i dawnej Łodzi.

W środę w godz. 10-12 odbędzie się spacer szlakami Łodzi wielokulturowej (zbiórka w Muzeum Miasta Łodzi). Zaś o godz. 17 zacznie się w MMŁ wernisaż intrygująco zapowiadającej się wystawy "Perły z getta. Twórczość w obliczu tragedii", która pokaże wykonane w getcie drobne przedmioty artystyczne, upominki i dzieła sztuki jak broszka o kształcie kartki żywnościowej z motywem kładki nad ulicą Zgierską (wyłączonej z getta).

Główne obchody rozpoczną się w czwartek 28 sierpnia i wtedy też odbędą się największe wydarzenia. W Parku Ocalałych popularne pieśni z ulic Litzmannstadt Getto zagrają klezmerzy z Brave Old World. Dzień później w Filharmonii Łódzkiej muzykę do poezji ocalałej z getta Rywy Kwiatkowskiej zagra Kwartet Czterech Kultur (projekt utworzony dwa lata temu, gdy festiwal Łódź 4 Kultur organizowało Centrum Dialogu) wspólnie z orkiestrą smyczkową i Chórem FŁ. Później podczas modlitw szabatowych w synagodze przy ul. Rewolucji wystąpią kantorzy Yaacov Motzen i Israel Rand. Pełny program na stronie Centrumdialogu.com.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki