Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej karetek w powiatach. Ambulans szybciej dojedzie do pacjenta

Agnieszka Jędrzejczak
Piotr Krzyżanowski/Polskapresse
Czeka nas reorganizacja systemu ratownictwa medycznego w Łódzkiem. Liczba tzw. rejonów operacyjnych, w których działają karetki, zmniejszy się. Urząd Wojewódzki w Łodzi opracowuje projekt.

Karetki ratownictwa medycznego mają szybciej dojeżdżać do pacjentów, a powiaty mogą liczyć na dodatkowe ambulanse. Tak ma wyglądać nowa organizacja systemu ratownictwa medycznego w województwie łódzkim. Mieszkańców czekają spore zmiany. Planowane jest zmniejszenie liczby tzw. rejonów operacyjnych z 20 do maksymalnie pięciu, co oznacza powiększenie tych obszarów.

Nowe rozwiązanie ma usprawnić sposób zarządzania karetkami i skrócić czas dojazdu do pacjenta, głównie dzięki dodatkowym miejscom stacjonowania ambulansów.

- Powiększenie obszarów operacyjnych pozwoli lepiej wykorzystać karetki - przekonuje Krzysztof Sztrajber z biura wojewody łódzkiego. - Mając do dyspozycji w jednym rejonie nie dwie, a np. dwadzieścia karetek, ratownicy mogą szybciej udzielić pomocy potrzebującym - dodaje.

Dwa lata temu woj. łódzkie zostało podzielone na 20 rejonów operacyjnych, które obsługuje 98 karetek. Wybrano wtedy także nowe firmy ratowni-cze. System już na początku wprowadził niemałe zamieszanie, bo przez zmiany, niektóre powiaty straciły swoje ambulanse. Tak było np. w Łęczycy, gdzie od 2012 roku stacjonuje jedna karetka, wcześniej były dwie. Odebranie ambulansu doprowadziło do sytuacji, że pacjent, który stracił przytomność na ulicy, czekał na przyjazd ratowników nawet 40 minut. Ostatnio coraz częściej do pacjentów wyjeżdżali także strażacy, bo karetka była akurat u innego chorego.

Takie sytuacje mają się już nie powtórzyć. Urząd Wojewódzki w Łodzi do końca roku chce opracować plan reorganizacji rejonów operacyjnych ratownictwa medycznego, żeby w pierwszej połowie przyszłego roku skonsultować go z Narodowym Funduszem Zdrowia, władzami poszczególnych powiatów oraz dyrektorami szpitali i ewentualnie dopracować. - Przewidujemy zmniejszenie liczby rejonów do trzech, czterech lub pięciu. Do tego dążą wszystkie województwa, zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia - przekonuje Krzysztof Sztrajber.

Nowa organizacja rejonów zacznie obowiązywać od początku 2017 roku, gdy wygasną dotychczasowe umowy z podmiotami ratowniczymi, a teren będą zabezpieczać nowi operatorzy. Liczbę rejonów na swoim terenie zmniejszyły w ubiegłych latach województwa: mazowieckie i śląskie. Zmiany w tym roku wprowadziło również woj. wielkopolskie. Do 1 lipca karetki działały tam w 31 rejonach, teraz zabezpieczają zaledwie 5.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki