Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2014. Rejestrują się pierwsze komitety wyborcze

Marcin Bereszczyński
Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Jeśli tego dnia nie zostaną wyłonieni wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, to druga tura wyborów odbędzie się 30 listopada
Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Jeśli tego dnia nie zostaną wyłonieni wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, to druga tura wyborów odbędzie się 30 listopada Grzegorz Gałasiński
Do komisarzy wyborczych trafiły pierwsze zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych na wybory samorządowe.

Partie polityczne i komitety wyborcze, które chcą wystawić swoich kandydatów w wyborach samorządowych, zaplanowanych na 16 listopada, mogą od środy rejestrować się w Państwowej Komisji Wyborczej lub u komisarzy wyborczych, jeśli komitet zamierza zgłosić kandydatów na terenie tylko jednego województwa. Dopiero po zarejestrowaniu komitetu wyborczego, można rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Komitety mogą rejestrować się do 8 września.

Do wczoraj komisarz wyborczy w Łodzi przyjął 23 zawiadomienia o utworzeniu komitetu. Pierwszy komitet wyborczy, który znalazł się na liście komisarza wyborczego w Łodzi, to Komitet Wyborczy Wyborców - Bezpartyjna Łódź. Do czwartku zarejestrowało się 14 komitetów, a wczoraj dołączyło do nich 9 kolejnych.

Pięć komitetów zgłosiło zasięg działania na całe województwo łódzkie. Są to KWW Bezpartyjna Łódź, KWW Blok Samorządowy Razem, KW "Inicjatywa Mieszkańców", KWW Johna Godsona i KWW Bezpartyjny Blok Piotra Misztala. Najwięcej komitetów zgłoszono dotychczas z terenu miasta Ozorkowa. Zarejestrowano ich cztery. Trzy zgłosiły się z gminy Zgierz, a dwa kolejne z miasta Zgierza.

Komisarz Wyborczy w Sieradzu przyjął do tej pory zgłoszenia 23 komitetów. W piątek do południa w piotrkowskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego zarejestrowało się 27 komitetów. W piątek zgłosiło się tylko pięć, bo jak powiedziała Teresa Sęde-recka, dyrektor biura, prawdopodobnie komitety doszły do wniosku, że "piątek zły początek".

Do Państwowej Komisji Wyborczej w środę zgłosiły się pierwsze komitety. Były to KW Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikkego, KW Związku Słowiańskiego, KW Oburzeni i KW Samoobrona. KW PSL i KW Demokracja Bezpośrednia zgłosiły się w czwartek, a wczoraj KW Ruch Autonomii Śląska i KWW Wspólnota.

Listy kandydatów na radnych będą musiały zostać zgłoszone do 7 października. Kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast mogą zgłaszać się do 17 października. Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Jeśli tego dnia nie zostaną wyłonieni wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, to druga tura wyborów odbędzie się 30 listopada.

Tegoroczne wybory samorządowe mają kosztować 281 mln zł. Blisko 40 proc. tej kwoty pochłoną diety dla członków obwodowych komisji wyborczych. Za drukowanie kart wyborczych trzeba będzie zapłacić blisko 30 mln zł. Uprawnionych do głosowania w całym kraju jest 30,5 mln osób. Wybory odbędą się w 2825 jednostkach samorządu terytorialnego, czyli w 16 województwach, 314 powiatach, 2477 gminach (w tym w 65 miastach na prawach powiatu) i 18 dzielnicach Warszawy. Wybranych zostanie 46,8 tys. radnych, 1565 wójtów, 806 burmistrzów i 106 prezydentów. Łodzianie ponadto będą 16 listopada wybierać radnych osiedlowych.

wsp. Agnieszka Kubik, Karolina Wojna, Dariusz Piekarczyk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki