Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monumentalne hafty z dziełami Jana Matejki w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
Repliki słynnych obrazów Jana Matejki - "Bitwa pod Grunwaldem" i "Jan III Sobieski pod Wiedniem" - można oglądać tylko we wtorek w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282). Obie wykonane zostały pracochłonną techniką haftu.

Monumentalny haft "Jan III Sobieski pod Wiedniem" został zrealizowany przez 53-osobową grupę twórców z Fundacji Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. Św. Królowej Jadwigi w Częstochowie. W ten sposób upamiętnili oni 330. rocznicę bitwy stoczonej między wojskami koalicji chrześcijańskiej i armią turecką, która odbyła się pod Wiedniem w 1683 roku. Wykonanie dzieła w skali 1:1 o wymiarach 458 na 894 cm zajęło blisko trzy lata.

Oryginał obrazu mistrza Matejki znajduje się w Muzeum Watykańskim. Do informatycznego opracowania wzoru posłużyło zdjęcie obrazu pozyskane dzięki uprzejmości prof. Józefa Szaniawskiego. Haft składa się z połączonych ze sobą pięćdziesięciu fragmentów kanwy (tkaniny do haftu), umieszczonych na specjalnie wykonanej konstrukcji nośnej, która pozwala na ich prawidłową i efektowną prezentację. Haft składa się z 9,5 miliona krzyżyków. Do jego wykonania wykorzystano nici w 220 kolorach.

Jak wspominają pomysłodawcy projektu, to wielkie przedsięwzięcie wymagało wielu wysiłków - umiejętności organizacyjnych oraz hafciarskich, a także ogromnej wytrwałości i energii. Twórcy haftu pracowali codziennie po pięć godzin.

Także druga praca powstała pod szyldem Fundacji Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. Św. Królowej Jadwigi - "Bitwa pod Grunwaldem" - została wykonana haftem krzyżykowym w naturalnej wielkości (920 na 405 cm, prawie 8 milionów krzyżyków).

Wzór haftu składa się z pięćdziesięciu części, ale na samym dole obrazu części są ponad trzykrotnie niższe niż pozostałe, dlatego zostały podczas haftowania połączone na jednym kawałku kanwy z częściami sąsiadującymi od góry. Fragmentów, z których złożono obraz jest zatem czterdzieści. Dzieło waży około 50 kg, a razem z ramą i stelażem - 220 kg. Projekt powstawał głównie w Działoszynie, lecz wśród pracujących nad poszczególnymi częściami haftu, byli mieszkańcy Łodzi, Pabianic, Pajęczna.

Całość ukończono w ponad dwa lata. To prawdopodobnie największy na świecie haft krzyżykowy wykonany ręcznie.
Olbrzymi haft był już pokazywany w wielu miejscowościach Polski , a także za granicą, m.in. w Berlinie.

Fundacja Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. Św. Królowej Jadwigi powstała w lipcu 2012 roku. Jej założyciele, Janina i Adam Pankowie, zapewniają, że mają w planach kolejne hafty wielkogabarytowe.

"Sobieskiego pod Wiedniem" i "Bitwę pod Grunwaldem" będzie można oglądać w CMW jedynie dziś w godz. 9-17 (II piętro, budynek D).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki