Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Licytacja obrazów w łódzkim Domu Aukcyjnym Rynek Sztuki [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczyński
Grzegorz Gałasiński
Ceny prac łódzkich artystów zwyżkowały na aukcji w Rynku Sztuki. Nabywców znalazły obrazy abstrakcyjne, jak i hiperrealistyczne.

Ponad 80 proc. wystawionych na licytację obrazów, grafik i obiektów artystycznych młodych łódzkich artystów znalazło nowych nabywców podczas sobotniej Aukcji Promocyjnej w łódzkim Domu Aukcyjnym Rynek Sztuki.

Siedem obrazów z sobotniej oferty przekroczyły cenę dwóch tysięcy złotych.

- Najbardziej spodobały się prace Katarzyny Gołębiowskiej, Bartłomieja Kotera, Magdaleny Połacik, Pawła Krzemińskiego oraz Dominika Woźniaka - relacjonuje Izabella Powalska z Domu Aukcyjnego Rynek Sztuki.

Najdrożej sprzedany został abstrakcyjny obraz "13.15" Katarzyny Gołębiowskiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Edukacji Wizualnej. Była to jedyna praca artystki na tej aukcji. Jej cena wyjściowa (500 zł) została przebita ponad pięciokrotnie - wykonana farbami akrylowymi praca osiągnęła bowiem cenę 2,8 tys. zł.

Katarzyna Gołębiowska obroniła dyplom w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Aleksandry Gieragi, a aneks w Pracowni Fotografii prof. Leokadii Bartoszko. Była stypendystką ministra kultury (2007/2008). W roku 2008 przebywała na stypendium w Accademia Albertina delle Belle Arti w Turynie, w latach 2009-13 była asystentką w Muzeum Sztuki w Łodzi. Uczestniczyła w wystawach w Berlinie, Turynie i Hanoi.

Ponad siedmiokrotne przebicie ceny wyjściowej osiągnął sprzedany za 2,2 tys. zł olejny obraz "Szczypta" Magdaleny Połacik, również absolwentki łódzkiej ASP (w Pracowni Technik Drzeworytu prof. Andrzeja Bartczaka i w pracowni Rysunku prof. Zdzisława Olejniczaka).

- Bardzo dobrze sprzedawały się również prace realistyczne, jak obrazy Wojtka Piekarskiego - mówi Izabella Powalska.

12 lub 17 przekroczyło tysiąc złotych. Jak na każdej aukcji, tak i w Rynku Sztuki, znalazły się prace, które sprzedano po cenie wywoławczej.

Sporo prac sprzedanych zostało za pośrednictwem licytacji telefonicznych, bo i taką drogę kupna umożliwia Rynek Sztuki.

Aukcje Promocyjne, które łódzki Rynek Sztuki wprowadził jako jeden z pierwszych domów aukcyjnych w kraju, mają umożliwić młodym artystom zaistnienie w świadomości odbiorców sztuki. Jakie są kryteria doboru prac? Każdy twórca może zgłosić na taką aukcję dowolną liczbę prac, z których Rynek Sztuki wybiera maksymalnie trzy.

- Nie przyjmujemy wszystkiego. Staramy się, by na jednej aukcji znalazło się około 120 prac, maksymalnie około 150. Zależy nam na coraz wyższym poziomie prac, zwłaszcza od tych artystów, którzy zgłaszają tych prac wiele - wyjaśnia Izabella Powalska. - Zależy nam również na urozmaiconej ofercie, nie tylko na obrazach. Stąd też grafiki, ceramika i rzeźby, choć tych ostatnich tym razem niestety nie zgłosił żaden z artystów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki