Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Kobieta wczoraj i dziś" - nowa wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
Skromną, ale ujmującą wystawę otwarto w łódzkim Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Ekspozycja "Kobieta wczoraj i dziś", zorganizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Haftu "Kanwa" w Łodzi (a także z gościnnym udziałem Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud-Art), będzie czynna do 19 października 2014.

Autorkami prezentowanych prac w większości są kobiety, które w haftach i koronkach ukazały właśnie świat kobiet. Wizja to subtelna i wyrafinowana, przedstawiona w dziełach, których technika wykonania prac jest na najwyższym poziomie. Znajdziemy tu prace bardzo osobiste, ale też przeniesienia i interpretacje słynnych obrazów malarskich mistrzów.

- Od wielu lat, na odbywających się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa ogólnopolskich wystawach haftu "Złota Igła", "Inspirujemy kolorem" i rękodzieła artystycznego "Z nici Ariadny" prezentowane są hafty i koronki twórczyń z krakowskiego i łódzkiego stowarzyszenia. Cieszy fakt, że muzealne prezentacje są dobrym zaczynem dla budowania współpracy i wymiany doświadczeń - podkreśla kurator wystawy, Barbara Bator.

Stowarzyszenie Miłośników Haftu "Kanwa" w Łodzi powstało w 2001 roku, jego siedzibą jest CMW w Łodzi. "Kanwa" skupia miłośników ręcznych robótek z różnych regionów Polski. Ma w dorobku szereg interesujących wystaw; podsumowaniem działalności stowarzyszenia była wystawa "Z Kanwą przez 10-lecie" w 2012 roku. W gronie członków są laureatki prestiżowej nagrody Złota Igła przyznawanej na ogólnopolskiej wystawie haftu krzyżykowego: Jolanta Liotka w 2008 roku i Aleksandra Piotrowska w 2011 roku.

Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud-Art. z Krakowa zaś powstało w 2005 roku przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Jego korzenie sięgają Klubu Hafciarskiego działającego od 1993 roku przy Krakowskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Stowarzyszenie skupia przedstawicieli różnych pokoleń, środowisk i zawodów, których łączy zamiłowanie do rękodzieła. Motywami są tradycja i współczesność, pielęgnowanie tradycji przodków oraz krzewienie kultury ludowej. Stowarzyszenie prowadzi aktywną działalność wystawienniczą i edukacyjną. Poprzez liczne prezentacje i pokazy wykonywania haftów i koronek stara się promować rękodzieło ludowe i artystyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki