Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy sezon w Teatrze Pinokio w Łodzi [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczyński
Nowy sezon w Teatrze Pinokio w Łodzi zainauguruje spektakl "Świnki 3". Bajka o trzech świnkach zostanie wystawiona jako western i traktat Leszka Kołakowskiego.

Bajka o trzech małych świnkach ze zbioru baśni braci Jakuba i Wilhelma Grimm obiegła cały świat głównie dzięki jej amerykańskim animowanym ekranizacjom. Do amerykańskiej prerii odwoływać się będzie sceniczna adaptacja utworu w Teatrze "Pinokio" w Łodzi.
Przedstawienie "Świnki 3" utrzymane w konwencji westernu to pierwsza premiera nowego sezonu na scenie z ulicy Kopernika. "Świnki 3" będą debiutem reżyserskim Łukasza Bzury, lubianego przez publiczność, wszechstronnego aktora.

- Będzie to przedstawienie głównie lalkowe, wykorzystamy muppety, lalki mimiczne. To będzie mój hołd dla dorobku Jima Hensona, w tym dla "The Muppet Show" - mówi Bzura, na deskach "Pinokia" występujący już 10 lat. - Konwencja westernu i właściwa mu odwieczna walka dobra ze złem, to schematy, które będą dla dzieci czytelne. Czarnym charakterem będzie oczywiście wilk, a z doświadczenia wiem, że dzieci kochają być straszone. Ale opowiemy głównie o samotności wśród swoich, o niemożności wspólnego budowania relacji i uczuć w rodzinie.

Do westernu odwoływać będzie się też strona muzyczna przedstawienia - piosenki utrzymane w stylu country i southern rocka. W roli kompozytora debiutuje aktor Piotr Osak, a pozostali obecni na scenie aktorzy oprócz lalek chwycą w dłonie także instrumenty.

Również te, na których dotąd nie grali, np. Łukasz Batko, który, jak się okazuje, jest też skrzypkiem, zagra na... ukulele basowym.

"Świnki 3" wypełnią poza tym dźwięki gitar i perkusjonalii (np. popularny we flamenco cajon). Przedstawienie adresowane będzie do dzieci do lat czterech i powstaje w dwóch wersjach: na Dużą Scenę "Pinokia" i scenę plenerowa w Wozie Metafizycznym, który ruszy w Łódź wiosną. Premiera 27 września.

Wcześniej, bo 13 września, Scenę Ruchu zainauguruje spektakl dla dzieci w wieku przedszkolnych "Wszystko się rusza" na podstawie tekstu Toona Tellegena w wykonaniu Pracowni Fizycznej Jacka Owczarka. Dzięki środkom z Instytutu Tańca spektakl pokazany będzie 16 razy.

Wśród planowanych premier jest m.in. "13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych" w reżyserii Konrada Dworakowskiego, dyrektora sceny (realizacja możliwa dzięki dofinansowaniu z Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa").

We wrześniu i październiku odbędą się warsztaty z mieszkańcami wszystkich dzielnic Łodzi, które mają wydobyć język, a przez niego historię miasta. W efekcie powstanie wydawnictwo przygotowane z zafascynowanym Łodzią pisarzem Andrzejem Bartem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki