Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzcy adwokaci chcą kupić zabytkową willę Zygmunta Richtera

Wiesław Pierzchała
Willę znanego fabrykanta Zygmunta Richtera w stylu neorenesansowym zbudowano w 1888 roku. Wzrok przyciągają bonie, taras i balkon z balustradami oraz kunsztowne obramowania okien
Willę znanego fabrykanta Zygmunta Richtera w stylu neorenesansowym zbudowano w 1888 roku. Wzrok przyciągają bonie, taras i balkon z balustradami oraz kunsztowne obramowania okien Grzegorz Gałasiński
Okręgowa Rada Adwokacja będzie miała nową siedzibę. Łódzka palestra zamierza kupić zabytkowa willę Zygmunta Richtera przy ul. Wólczańskiej 199. To była siedziba spółki MTŁ.

Decyzja w tej sprawie zapadła w sobotę na nadzwyczajnym zgromadzeniu Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi. Jeśli dojdzie do transakcji, łódzka palestra będzie miała dwie zabytkowe siedziby: starą w kamienicy Karola Kretschmera z 1873 roku przy skrzyżowaniu ul. Piotrkowskiej i 6 Sierpnia oraz we wspomnianej rezydencji z 1888 roku u zbiegu ul. Wólczańskiej i Jerzego Potza.

Palestra w Łodzi cały czas się rozwija. Wciąż przybywa aplikantów i żeby ich szkolić, trzeba wynajmować sale. W kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 63 robi się po prostu za ciasno. Stąd plany zakupu zabytkowej rezydencji. Pomysł jest znakomity, bowiem efektowna willa, zbudowana w duchu renesansu, jest jedną z najpiękniejszych w centrum miasta. Dodatkowym atutem jest to, że stoi ona w dobrze utrzymanym ogrodzie ze starymi drzewami, wśród których wyróżniają się unikatowe, rzadkiej urody cztery bzy. Wszystko to sprawia, że to miejsce to prawdziwe azylum wśród zabudowy wielkomiejskiej.

- Willę Zygmunta Richtera, w której powierzchnie mają prawie 3 tys. mkw., wystawiliśmy na przetarg. Cena wywoławcza wynosi 2 mln 250 tys. zł. Dodatkowym walorem tego miejsca jest ogród z zielenią, lampami, rzeźbami i alejkami wyłożonymi kostką brukową- mówi Marcin Masłowski, rzecznik prezydenta Łodzi.

Czy adwokaci udźwigną ciężar finansowy tego zakupu? Jak nas zapewnił Piotr Kaszewiak, rzecznik ORA w Łodzi, nie będzie z tym problemów, bowiem rada ma swoje stałe dochody i posiada zdolności kredytowe. Poinformował nas też, że jeśli dojdzie do zakupu willi, to ORA w Łodzi będzie miała dwie siedziby, bo dotychczasowej nie sprzeda. Obecne lokum to piętrowa, podszyta klasycyzmem kamienica Karola Kretschmera z ryzalitem pośrodku. W 1911 roku przeszła ona na własność Bernarda i Pauliny Eisnerów. Ich córką i jedyną spadkobierczynią była Stefania Matusowska. To właśnie od niej w 1957 roku adwokaci kupili budynek i przenieśli się do niego z kamienicy przy ul. Narutowicza 49.

Wprawdzie willa Zygmunta Richtera jest w dobrym stanie, ale przydałby się lifting elewacji, bowiem nosi ona ślady bezmyślnej działalności osławionego "kleksiarza", który torebkami z farbą rzucał w zabytkowe budynki. Z zapewnieniem rezydencji odpowiedniego wyglądu nie będzie żadnego problemu, bowiem - jak podkreśla Piotr Kaszewiak - ORA w Łodzi dba o zabytki, o czym świadczy staranny remont jej obecnej siedziby.

Willę zbudowano w 1888 roku, o czym informuje napis na kartuszu z głową aniołka i liśćmi wawrzynu. Umieszczono go nad balkonem z tralkową balustradą, wspartym na czterech solidnych wspornikach, bogato ozdobionych ornamentem roślinnym. Pod balkonem mamy okazały taras. Na elewacjach wzrok przyciągają duże okna otoczone pilastrami i naczółkami oraz boniowane narożniki.

Z dawnego wyposażenia i dekoracji zostały jedynie boazeria w sekretariacie, lustro w marmurowej oprawie, dwa kominki (jeden na parterze, a drugi na piętrze), a także dwa odnowione witraże. Pierwszy zdobi westybul. Przedstawia on małego Amora w otoczeniu liści akantu. Natomiast w klatce schodowej mamy duży witraż, przedstawiający cztery ptaki i motywy geometryczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Łódzcy adwokaci chcą kupić zabytkową willę Zygmunta Richtera - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki