Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Pinokio z Łodzi zbada specyfikę łódzkiego języka

Joanna Kocemba
Łukasz Kasprzak/archiwum
W łódzkim Teatrze Pinokio w środę rozpocznie się unikatowa akcja "Tu mówi miasto". To przedsięwzięcie rozpisane na cały sezon artystyczny.

Wcześniej "wjeżdżali w bramy" Starego Polesia. Organizując na podwórzach akcje teatralne, wciągali widzów w zabawę, zaprzyjaźniali się z miastem i jego mieszkańcami. Teraz będą mu się uważnie przysłuchiwać. W Teatrze Pinokio grupa łodzian dociekać będzie, co jest specyfiką łódzkiego języka.

Warsztaty trwać będą do 7 października, w listopadzie ukaże się podsumowująca je publikacja. Później spodziewać się można akcji teatralnych wykorzystujących dorobek spotkań.

Organizatorzy projektu "Tu mówi miasto" wyszli z założenia, że każda dzielnica ma swoją specyfikę. Wyraża się ona nie tylko w historii, strukturze zatrudnienia czy układzie urbanistycznym, ale także w zachowaniu mieszkańców, w ich nawykach i języku, którym się posługują. Uczestnicy warsztatów ucząc się trudnej sztuki improwizacji i snucia opowieści, zostaną zachęceni do podzielenia się swoimi prywatnymi historiami i obserwacjami dotyczącymi mowy miasta.

- Do projektu zgłosiło się wiele osób, reprezentanci różnych grup społecznych i różnych pokoleń. Nie wszystkich możemy przyjąć. Uczestników chcemy dobrać tak, by grupa była po pierwsze różnorodna. Zależy nam, by znaleźli się w niej dzieci i dorośli, mieszkańcy różnych części miasta, miłośnicy i sceptycy Łodzi, zarówno stali bywalcy ośrodków kultury, jak i osoby, które nie przekraczają progu teatralnego budynku. Po drugie, chcemy wybrać tych, dla których ten projekt będzie ważny - wyjaśnia Konrad Dworakowski, dyrektor Teatru Pinokio.

Uczestnicy spotkają się pięć razy. Zastanowią się nad specyfiką łódzkiego języka. Podejmą temat izolacji określonych grup społecznych, budowania i przekraczania granic, co można osiągnąć również za pomocą języka.
Prowadzący przekonywać ich będą, że wszystko co powiedzą, może przerodzić się w akt twórczy bądź służyć porozumieniu.

Jako pierwsza w roli prowadzącej wystąpi Anna Mrozińska - polonistka, pedagog, animatorka kultury prowadząca wiele akcji propagujących sztukę pisania i wydawania książek dla dzieci.

Następnie uczestnicy warsztatów spotkają się z Przemysławem Buksińskim - aktorem specjalizującym się w improwizacji teatralnej.

Jako trzeci zajęcia poprowadzi Michał Malinowski, który pokaże jak interesująco snuć historie. Sam swoje umiejętności zdobywał w Papui Nowej Gwinei u mistrzów tradycyjnego opowiadania bajek. Ostatnim prowadzącym zajęcia będzie Konrad Dworakowski - dyrektor Teatru Pinokio i reżyser teatralny.

- Bardzo bym chciał, by akcja znalazła swoje zwieńczenie w przestrzeni publicznej - dodaje Dworakowski.

Czy będzie to jedna z bardziej łódzkich akcji? Głos otrzyma reprezentatywna grupa mieszkańców, a jeżeli wzorem "Wjeżdżamy w bramy" w widowisko uda się jeszcze wciągnąć w widzów, można mieć nadzieję, że powstanie prawdziwy, artystyczny wielogłos.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki