Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka w służbie zdrowia

Redakcja
Podczas targów "Rehabilitacja" sprzęt można nie tylko obejrzeć, ale także przetestować
Podczas targów "Rehabilitacja" sprzęt można nie tylko obejrzeć, ale także przetestować
Nowoczesny sprzęt i wyposażenie m.in. dla szpitali, ośrodków rehabilitacji, sanatoriów oraz uzdrowisk

Międzynarodowe Targi Sprzętu Rehabilitacyjnego "Rehabilitacja" organizowane są w Łodzi po raz dwudziesty drugi. Tegoroczna edycja trwać będzie od 18 do 20 września. Swój udział zapowiedziało 216 firm z ośmiu państw.
Co roku, imprezę odwiedza kilka tysięcy osób: rehabilitantów, fizjoterapeutów, lekarzy i naukowców, a także niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.
Podczas targów prezentowane są produkty i rozwiązania dla rehabilitacji medycznej i społecznej, fizjoterapii, ortopedii i profilaktyki zdrowotnej.

Nowości targowe

Co roku, największe zainteresowanie zwiedzających przyciągają produkty premierowe. Wśród tegorocznych nowości, niewątpliwym hitem będzie egzoszkielet, o którym piszemy szerzej na stronie 4 naszego dodatku.

Ciekawym rozwiązaniem dla osób z problemem nietrzymania moczu jest fotel do funkcjonalnej stymulacji elektromagnetycznej mięśni dna miednicy. Podczas gdy pacjent wygodnie siedzi w fotelu - pole elektromagnetyczne wnika do 10 cm w głąb ciała, docierając tam, gdzie nie sięga żadna tradycyjna metoda. Urządzenie stymuluje mięśnie dna miednicy, zwiększając ich siłę i wytrzymałość. Zabieg jest bezbolesny i niekrępujący, przynosi poprawę już po sześciu sesjach.

Norwegowie zaprezentują podczas targów innowacyjny system rehabilitacji dla dzieci. Wielofunkcyjne, mobilne, innowacyjne siodło rehabilitacyjne powstało z myślą o aktywizacji dzieci z dysfunkcjami motorycznymi. Umożliwia dziecku samodzielne działanie i wykonywanie ćwiczeń przeniesionych z hipoterapii. Pozycja na Jockeyu ustawia biodra w pozycji korzystnej dla utrzymania zarówno długości, jak i naturalnego napięcia mięśni.

Dzięki mechanizmowi regulacji kąta nachylenia siodła, stymuluje do kontrolowania przez dziecko swojej sylwetki, umożliwiając symetryczny rozwój postawy i redukując ryzyko skrzywienia. Dodatkowe ustawienia urządzenia dają możliwość prowadzenia zajęć pionizujących.

Podczas targów, zobaczymy pond to jedyny w Polsce aparat do terapii falą uderzeniową, który pozwala na niezależne prowadzenie zabiegów dla dwóch pacjentów jednocześnie oraz aparat do ćwiczeń nadgarstka i przedramienia.

Nowością na skalę światową jest z pewnością napędzane silnikiem urządzenie do terapii chodu. Pacjent trenuje wpięty w specjalne spodenki, w podwieszeniu z pełnym wsparciem miednicy. Chodzik zapewnia bezpieczeństwo i eliminuje ryzyko upadku.

Złoty Medal Targów

To, oczywiście, tylko niektóre spośród kilkudziesięciu produktów premierowych, jakie zobaczymy na stoiskach wystawców.

Międzynarodowe Targi Sprzętu Rehabilitacyjnego promują innowacje i nowatorstwo. W tym roku wystawcy zgłosili do konkursu 37 produktów. Najciekawsze projekty zostaną nagrodzone Złotymi Medalami Targów.

W ubiegłym roku nagrody, przypomnijmy, otrzymały: firma Meden-Inmed za PiezoWave 2 - skupioną falę uderzeniową ESWT, BTL Polska za BTL-4710 - aparat do terapii ultradźwiękowej z bezobsługową głowicą HandsFree Sono oraz firma Koordynacja za Free-Med Posture- kompletny, innowacyjny system do oceny postawy, chodu, stóp i równowagi.

Konferencje, sympozja, warsztaty, pokazy

Niezmiennym punktem targów są propozycje o charakterze naukowo-szkoleniowym, skierowane głównie do osób zawodowo związanych z branżą rehabilitacyjną, ale i nie tylko.

W tym roku odbędzie trzydzieści sześć wydarzeń naukowych, popularnonaukowych oraz warsztatów. Część z nich adresowana jest do specjalistów, inne do nauczycieli, a w pokazach mogą uczestniczyć wszyscy goście imprezy.

Po raz pierwszy na targach zostanie zaprezentowana siłownia dla osób niepełnosprawnych.

Praktycy z Niemiec i Polski przedstawią najnowsze metody leczenia i rehabilitacji wybranych chorób.
W tym roku będą to:

- Zespół stopy cukrzycowej - zintegrowane działanie.
Skuteczna i zintegrowana opieka pozwala zahamować postęp choroby, a przede wszystkim uniknąć ostateczności, jaką jest amputacja.
Podczas wykładu zostaną omówione standardy leczenia stopy cukrzycowej. Z kolei wystawcy zaprezentują specjalistyczne obuwie, wkładki, ortezy oraz rozwiązania ułatwiające zarówno profilaktykę, jak i leczenie już powstałych zamian.

- Nowoczesne koncepcje terapeutyczne stosowane w fizjoterapii:
- dyskopatia a dysfunkcje narządów wewnętrznych. Osteopatyczne spojrzenie na zaburzenia wisceralne w problemach bólowych kręgosłupa;
- wybrane postępowanie terapeutyczne w dysfunkcjach tkanek miękkich; kinesiology taping, jako metoda terapii mięśniowo-powięziowej. Zastosowanie plastrowania dynamicznego w pediatrii;
- koncepcja Yumeiho w etipatogenezie schorzeń wynikających z zaburzenia statyki i dynamiki miednicy.

- Masaż dźwiękiem według metody Petera Hessa w praktyce terapeutycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki