Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Manifestacja górników Warszawa: Nie chcemy szantażować premier Kopacz - mówią górniczy związkowcy

Michał Wroński
Górnizy protest w Warszawie
Górnizy protest w Warszawie bartek Syta
To będzie "grzeczna" pikieta - mówi o planowanym na 1 października proteście Wacław Czerkawski ze Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Wczoraj do Kompanii Węglowej trafiły dokumenty potwierdzające wszczęcie przez działające w spółce związki zawodowe sporu zbiorowego z zarządem. Tym samym ziściły się zapowiedzi, jakie związkowcy ogłosili w ubiegły piątek po tym, jak odmówili udziału w dalszych negocjacjach na temat programu naprawczego dla spółki do roku 2020 (jeszcze tego samego dnia zarząd KW uznał konsultacje społeczne za zakończone). Związkowcy podtrzymali również zamiar zorganizowania 1 października - w dniu wygłaszania w Sejmie expose przez premier Ewę Kopacz - protestu w Warszawie. Co spodziewają się prze to osiągnąć i czego spodziewają się po nowej szefowej rządu zapytaliśmy Wacława Czerkawskiego, wiceprzewodniczącego Związku Zawodowego Gorników w Polsce.

Jak bardzo gorące powitanie zamierzacie zorganizować nowej szefowej rządu?
Bez przesady. To nie ma być żadna "ostra" demonstracja. Nie chcemy stawiać pani premier w takiej sytuacji, którą mogłaby uznać za jakiś górniczy szantaż. Chcemy raczej pokazać się jej z dobrej strony i po prostu rzeczowo powiedzieć o problemach, które nurtują branżę górniczą. A przynajmniej na razie chcemy, aby tak to wyglądało. No chyba, że premier Kopacz będzie chciała zostać polską Margaret Thatcher.

Liczycie, że Ewa Kopacz pójdzie śladem swego poprzednika i będzie osobiście uczestniczyć w rozmowach na temat przyszłości polskiego górnictwa?
Tego akurat by nie przesądzał. Istotne jest natomiast, by reaktywować dialog na temat górnictwa, bo póki co trochę on siadł. Nasz postulat o konieczności konsolidacji został przyjęty na takiej zasadzie, że nikt nie powiedział "nie", ale od tego czasu niewiele się w tej sprawie dzieje.

Nie macie wrażenie, że daliście się ugłaskać Donaldowi Tuskowi? Jako szef rządu spacyfikował nastroje na Śląsku, ale sytuacja w branży nie uległa znaczącej zmianie.
Jasne, że kluczowe decyzje nie zapadły, ale chyba nikt ich w tak krótkim czasie nie oczekiwał. Ważne jednak, że pewne mechanizmy negocjacji zostały uruchomione. Zaczęły się rozmowy o strategii dla górnictwa. Przypominam też, że kiedy zaczynaliśmy rozmowy nie było wiadomo, czy górnicy z Kompanii Węglowej otrzymają wypłaty. Teraz, do końca roku, takiego zagrożenia nie ma.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera