Myślenie was boli?

  Jerzy Witaszczyk

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Górnicy zablokowali kolejowe przejście graniczne w Braniewie. Protestują przeciw importowi taniego węgla z Rosji.
  Jerzy Witaszczyk

  Jerzy Witaszczyk ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Bo polski górnik, obok polskiego chłopa, jest zawsze najbardziej pokrzywdzony. Górnicza Solidarność uważa, że tani węgiel z importu jest przyczyną kłopotów polskich kopalń. Że też prządki, tkaczki i szwaczki nie zablokowały taniego importu z Chin!

  Związkowcy mają rację, na co nam węgiel z Rosji? Ale powinni też pomyśleć, dlaczego nasz węgiel jest taki drogi, że opłaca się import nie tylko z Rosji, także z USA, a nawet z Australii?

  Co robić, żeby import ustał? Niewiele - polski węgiel powinien być tańszy od rosyjskiego i tego z USA, i Australii też.

  Zatem panowie z górniczej Solidarności, weźcie rozpęd i walnijcie łbami w mur; może ten wstrząs was oświeci, że to wy od 25 lat na spółkę z władzą niszczycie górnictwo. A my za to płacimy, kupując nieprzyzwoicie drogi węgiel i coraz droższą elektryczność.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Myślenie ?

   PISPUPIL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Co to znaczy energetyka?
   Embargo?
   Wojna bez strzału. A jak boli i dobija.

   Sankcje te już dawno na nas nałożone. Klimatyczne i obrotowe.
   Teraz to już tylko konsekwencje, i, i to nie tylko w...rozwiń całość

   Co to znaczy energetyka?
   Embargo?
   Wojna bez strzału. A jak boli i dobija.

   Sankcje te już dawno na nas nałożone. Klimatyczne i obrotowe.
   Teraz to już tylko konsekwencje, i, i to nie tylko w górnictwie ale i w tych już skasowanych oraz tych co kasują.
   A to i nasze PKB i miejsca pracy, fiskusa, NFZ, itd, itd.

   Oj, nie boli, bo co ma boleć? Gdyż jak między uszami jak zastukasz, tylko echo odpowiada.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Smutna prawda

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Prawda jest taka, że górnicy byli zawsze podporą władzy. Najpierw tej komunistycznej, która ich stawiała na piedestale przodowników pracy i zbawców socjalistycznej ojczyzny dotując ich zarobki i...rozwiń całość

   Prawda jest taka, że górnicy byli zawsze podporą władzy. Najpierw tej komunistycznej, która ich stawiała na piedestale przodowników pracy i zbawców socjalistycznej ojczyzny dotując ich zarobki i emerytury kosztem pozostałych pracujących obywateli. Po tzw. transformacji ustrojowej górnicy nadal byli podporą kolejnych rządów lub klik aspirujących do przejęcia władzy. I nadal ich emerytury są dotowane przez nas wszystkich jak również zarobki. Wszelkie przejawy praw wolnego rynku, jak np import tańszego produktu, grożą ich wizytą pod sejmem uzbrojonych w "ciężkie argumenty" i w najlepszym wypadku paleniem opon. Myślenie ich, niestety, nie boli, bo oni myślą, że wszystko im wolno, skoro mają za sobą poparcie takich geniuszy jak prof Buzek oraz takich sil politycznych jak Solidarność. Solidarność? Z kim?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Interesy robi się z Odessy.

   misiorny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Tak, górnicy zablokowali.
   A swego czasu prządki, tkaczki i szwaczki nie zablokowały taniej odzieży z Chin - i już ich nie ma!
   Musiały wyjechać na zmywak, a szwaczki przyjechały nowe, z...rozwiń całość

   Tak, górnicy zablokowali.
   A swego czasu prządki, tkaczki i szwaczki nie zablokowały taniej odzieży z Chin - i już ich nie ma!
   Musiały wyjechać na zmywak, a szwaczki przyjechały nowe, z Ukrainy.
   ***
   Jedną z przyczyn taniości węgla importowanego jest za granicą łatwość jego pozyskiwania, bo z odkrywek. W takiej Ukrainie – czego dowiedziałem się z reportażu TVP niestrudzonej badaczki krain szerokich torów, Barbary Włodarczyk - niektóre pokłady węgla wychodzą wprost na powierzchnię ziemi (w Donbasie). Do nielegalnego pozyskiwania tych bogactw ochoczo stają zastępy bezrobotnych, którzy finansowo na tym nie najgorzej wychodzą. Dlaczego? Bo nie mają urzędniczej „czapy” oraz nie płacą żadnemu fiskusowi podatków i ubezpieczenia. W przeciwnym wypadku cały interes byłby nieopłacalny – jak to w Polsce, gdzie chyba nic się „nie opłaca”.
   (Ostatnio jednak trzeba nieźle tym górnikom z Donbasu płacić, aby dla odmiany zechcieli wstępować w szeregi „separatystów”, bo cokolwiek by nie mówić, pozyskiwanie węgla z bieda-szybów, choć mniej opłacalne, jest jednak bezpieczniejsze, niż strzelanie do wojska).

   Nie ma jednak tego złego, co by komuś innemu na dobre nie wyszło. Dokerzy z sennego zazwyczaj portu w Elblągu, obecnie bezrobotni, spijający piwko w różnych zakamarkach miasta, cieszą się, że górnicy zablokowali przejście kolejowe w Braniewie, bo zaraz znajdą pracę przy rozładunku barek z węglem z Rosji. Napisałem „węgiel z Rosji”, ale nie jest to węgiel rosyjski, lecz ukraiński, tani, właśnie z Donbasu.
   Te dwa narody wiedzą, kiedy jest czas na branie się za czuby, a kiedy jest czas na robienie interesów z Polakami. Jakoś im się opłaca wozić węgiel do Kaliningradu, aby go potem sprzedać w Elblągu lub Braniewie.

   Ciekawe, kto to wymyślił, bo chyba nikt z naszych?
   zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Tylko wyć do księżyca!

   ksantypa_222

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Polscy górnicy to siła, wręcz potęga. Właśnie zablokowali na przejściu w Braniewie import rosyjskiego taniego węgla. Dlaczego? Bo rosyjski węgiel jest tańszy od polskiego. Nie tylko rosyjski,...rozwiń całość

   Polscy górnicy to siła, wręcz potęga. Właśnie zablokowali na przejściu w Braniewie import rosyjskiego taniego węgla. Dlaczego? Bo rosyjski węgiel jest tańszy od polskiego. Nie tylko rosyjski, również węgiel amerykański a nawet australijski oraz kolumbijski. Mimo kolosalnych kosztów transportu węgla do Polski opłaca się go importować. Wyczytałam, że na polskich hałdach zalega siedem milionów ton naszego rodzimego węgla. Nikt go nie chce kupić. Jest zbyt drogi!
   A francuska DALKIA co roku podnosi nam ceny dostarczenia energii cieplnej, minimum o 10% rocznie. Do tego jeszcze wściekle rosnące ceny energii elektrycznej.
   Przez bite 25 lat poszczególne rządy pod rękę z górniczą Solidarnością prowadziły politykę niszczenia naszego czarnego złota. Alpejskie kombinacje z cenami doprowadziły do braku opłacalności wydobywania polskiego węgla.
   Zgadzam się w pełni z Autorem, że dotychczasowi nasi decydenci powinni przyłupać głową w mur. Albo by zmądrzeli, albo powinni zarejestrować się jako bezrobotni. A tak na marginesie, co w Polsce się opłaca produkować? Nawet gorzelnie padają na dziób! W rolnictwie najgorszą zmorą jest klęska urodzaju!
   To my jesteśmy Zieloną Wyspą i Tygrysem Europy!!! Śmiać się czy płakać?
   Opłaca się wyłącznie zawód polityka, prokuratora, sędziego, komornika, lekarza, bycie oligarchą.
   Dla nich DOLCE VITA FAR NIENTE. A reszta niech spada z Polski lub zdycha w umiłowanej Ojczyźnie!

   „Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej.”

   Z filmu: Vabank

   „Człowiek może znieść bardzo dużo, lecz popełnia błąd sądząc, że potrafi znieść wszystko.”

   Autor: Fiodor Dostojewski

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama