Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski na finiszu

Błażej Lenkowski
Błażej Lenkowski jest politologiem, prezesem Fundacji Industrial (Liberte, Szósta Dzielnica, 4liberty.eu)
Błażej Lenkowski jest politologiem, prezesem Fundacji Industrial (Liberte, Szósta Dzielnica, 4liberty.eu)
Możliwość głosowania na zadania w ramach budżetu obywatelskiego istnieje już tylko do najbliższej niedzieli 28 września. Dlatego, aby przypomnieć zapominalskim o tej ważnej możliwości wpływu na alokację części budżetu miejskiego, postanowiłem przedstawić krótki przegląd najciekawszych, moim zdaniem, zadań, dotyczących zarówno projektów ogólnomiejskich jak i dzielnicowych.

W kategorii projektów ogólnomiejskich znalazło się co najmniej kilka bardzo istotnych propozycji, których Łódź potrzebuje. Barierą przy ich realizacji może jednak często okazać się skala kosztów, która często znacząco przekracza budżety projektów dzielnicowych.

Moim faworytem numer jeden w tej grupie zadań jest Powrót Parady Wolności, czyli numer L0115. Nasze miasto jak inne metropolie potrzebuje znaczącej imprezy muzycznej, która będzie świetnym mechanizmem promocyjnym dla Łodzi. Powrót Parady to również sprawa idei - odwrócenie przez obywateli niezrozumiałej decyzji prezydenta Kropiwnickiego zakazującej organizacji imprezy z powodów czysto politycznych, motywowanych skrajnie konserwatywną ideologią i próbą ograniczania wolności artystycznej w mieście.

Warto też rozważyć głosowanie na projekt L0206, czyli budowę centrum tenisowo-rekreacyjnego przy Chojeńskim Klubie Sportowym w kompleksie ze Stawami Jana. W Łodzi brakuje profesjonalnego i otwartego dla mieszkańców ośrodka tenisowego. Warto inwestować nie tylko w sport zawodowy, ale przede wszystkim również w te obiekty, z których będą mogli korzystać łodzianie.

Potrzebne wydaje się przywrócenie kursowania autobusów nocnych we wszystkie dni tygodnia co pół godziny, czyli projekt L003 - pamiętajmy że z autobusów nocnych korzystają również osoby pracujące do późnych godzin nocnych lub od świtu, a nie tylko imprezowicze.

Osobiście często narzekam na brak miejsc parkingowych przy dworcu Łódź Kaliska, dlatego rozważam głosowanie na projekt budowy tam (w kwartale ulic: Karolewska, al. Włókniarzy, al. Bandurskiego) sporego parkingu, czyli zadanie L0050.

Ostatnim projektem z tej kategorii, który wydaje mi się niezwykle ciekawy to pomysł przekształcenia ul. Stefanowskiego na odcinku od ul. Radwańskiej do ul. Skorupki w woonerf. Jak piszą projektodawcy, stworzyłoby to ciekawy punkt do spędzenia wolnego czasu dla studentów, zwłaszcza Politechniki Łódzkiej oraz znacznie podniosłoby bezpieczeństwo uczestników ruchu. Numer projektu to: L0100.

Niezwykłą mnogość projektów i pomysłów (choć w dużej części dość konwencjonalnych) można znaleźć w propozycjach dzielnicowych. Innowacyjnością przyciąga pomysł S0017, czyli idea budowy ogrodu na dachu, tarasu widokowego i kawiarni na budynkach pofabrycznych położonych w Łodzi przy ul. Sienkiewicza 61 i 63.

Od czasu utworzenia pierwszego w Łodzi podwórca na ulicy 6. Sierpnia jestem zwolennikiem jego przedłużenia i wybudowania woonerfu na ulicy Traugutta między ul. Piotrkowską a ul. Sienkiewicza. To projekt numer: S0018.
Bardzo ciekawy projekt to numer P0121, który zainicjowała grupa łódzkich artystów. Zadanie dotyczy dzielnicy Polesie i przedstawiane jest jako: "Świetlice artystyczne. Program edukacyjno-artystyczny dla dzieci i młodzieży dotkniętej wykluczeniem społecznym na terenie Polesia. Lokalizacja - Świetlice środowiskowe, szkoły, parki, skwery na terenie Polesia. (…) Celem projektu jest walka z wykluczeniem społecznym na terenie Polesia. Obejmuje on realizację działań artystyczno-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z udziałem uznanych artystów łódzkich: spotkań, warsztatów m.in. z zakresu fotografii, animacji, projektowania ubioru." Edukacja przez sztukę brzmi obiecująco.

Gdybym mieszkał na Polesiu zagłosowałbym też na projekt P0037, czyli Partnerstwo bez granic. Zadanie ma być realizowane przez Szkołę Podstawową Nr 36 we współpracy ze szkołami na Ukrainie, celem jest zacieśnianie więzów między uczniami po obu stronach granicy. Wielki plus za szersze spojrzenie dla pomysłodawców projektu szczególnie ważne biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną.

Mieszkańcom dzielnicy Górna wskazałbym w szczególności fajny pomysł pt. "Górna jeździ na biegówkach", czyli stworzenia Dzielnicowego Centrum Narciarstwa Biegowego na Stawach Janach. To projekt numer G0069.

Trochę egoistycznie wskażę też na projekt G0034, czyli utworzenie skweru na skrzyżowaniu ul. Karpackiej i ul. Kosmonautów - to miejsce może być po prostu zdecydowanie przyjemniejsze.

Gdybym mieszkał na Bałutach moim faworytem były projekt B0138, czyli pomysł budowy lodowiska na Teofilowie przy ul. Odrowąża 12. Pomysł obejmuje "zadaszenie rozbudowanej instalacji lodowiskowej przy użyciu stalowej konstrukcji i termoizolujących materiałów. Wewnątrz obiektu funkcjonowałaby ślizgawka oraz pierwszy w Łodzi oraz trzeci w Polsce tor do curlingu - zimowej dyscypliny olimpijskiej".

Ale to nie jedyny interesujący pomysł, który dotyczy Bałut. Projekt B0079 dotyczy budowy placu zabaw w Parku Staromiejskim, a zadanie B0077 zakłada remont nawierzchni alejek również w tym miejscu. Zadbany park w centrum miasta, łączący Manufakturę z ciągiem ulicy Piotrkowskiej jest nam bardzo potrzebny.

Pamiętajmy, że głosować można również przez internet. Szczegóły na stronie: http://budzet.dlalodzi.info/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki