Ważne
  Budżet obywatelski na finiszu

  Budżet obywatelski na finiszu

  Błażej Lenkowski

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Możliwość głosowania na zadania w ramach budżetu obywatelskiego istnieje już tylko do najbliższej niedzieli 28 września. Dlatego, aby przypomnieć zapominalskim o tej ważnej możliwości wpływu na alokację części budżetu miejskiego, postanowiłem przedstawić krótki przegląd najciekawszych, moim zdaniem, zadań, dotyczących zarówno projektów ogólnomiejskich jak i dzielnicowych.
  Błażej Lenkowski jest politologiem, prezesem Fundacji Industrial (Liberte, Szósta Dzielnica, 4liberty.eu)

  Błażej Lenkowski jest politologiem, prezesem Fundacji Industrial (Liberte, Szósta Dzielnica, 4liberty.eu)

  W kategorii projektów ogólnomiejskich znalazło się co najmniej kilka bardzo istotnych propozycji, których Łódź potrzebuje. Barierą przy ich realizacji może jednak często okazać się skala kosztów, która często znacząco przekracza budżety projektów dzielnicowych.

  Moim faworytem numer jeden w tej grupie zadań jest Powrót Parady Wolności, czyli numer L0115. Nasze miasto jak inne metropolie potrzebuje znaczącej imprezy muzycznej, która będzie świetnym mechanizmem promocyjnym dla Łodzi. Powrót Parady to również sprawa idei - odwrócenie przez obywateli niezrozumiałej decyzji prezydenta Kropiwnickiego zakazującej organizacji imprezy z powodów czysto politycznych, motywowanych skrajnie konserwatywną ideologią i próbą ograniczania wolności artystycznej w mieście.

  Warto też rozważyć głosowanie na projekt L0206, czyli budowę centrum tenisowo-rekreacyjnego przy Chojeńskim Klubie Sportowym w kompleksie ze Stawami Jana. W Łodzi brakuje profesjonalnego i otwartego dla mieszkańców ośrodka tenisowego. Warto inwestować nie tylko w sport zawodowy, ale przede wszystkim również w te obiekty, z których będą mogli korzystać łodzianie.

  Potrzebne wydaje się przywrócenie kursowania autobusów nocnych we wszystkie dni tygodnia co pół godziny, czyli projekt L003 - pamiętajmy że z autobusów nocnych korzystają również osoby pracujące do późnych godzin nocnych lub od świtu, a nie tylko imprezowicze.

  Osobiście często narzekam na brak miejsc parkingowych przy dworcu Łódź Kaliska, dlatego rozważam głosowanie na projekt budowy tam (w kwartale ulic: Karolewska, al. Włókniarzy, al. Bandurskiego) sporego parkingu, czyli zadanie L0050.

  Ostatnim projektem z tej kategorii, który wydaje mi się niezwykle ciekawy to pomysł przekształcenia ul. Stefanowskiego na odcinku od ul. Radwańskiej do ul. Skorupki w woonerf. Jak piszą projektodawcy, stworzyłoby to ciekawy punkt do spędzenia wolnego czasu dla studentów, zwłaszcza Politechniki Łódzkiej oraz znacznie podniosłoby bezpieczeństwo uczestników ruchu. Numer projektu to: L0100.

  Niezwykłą mnogość projektów i pomysłów (choć w dużej części dość konwencjonalnych) można znaleźć w propozycjach dzielnicowych. Innowacyjnością przyciąga pomysł S0017, czyli idea budowy ogrodu na dachu, tarasu widokowego i kawiarni na budynkach pofabrycznych położonych w Łodzi przy ul. Sienkiewicza 61 i 63.

  Od czasu utworzenia pierwszego w Łodzi podwórca na ulicy 6. Sierpnia jestem zwolennikiem jego przedłużenia i wybudowania woonerfu na ulicy Traugutta między ul. Piotrkowską a ul. Sienkiewicza. To projekt numer: S0018.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   curling

   na teofilowie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Curling!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   budżet dla obywateli, nie dla działaczy

   Nowak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   A może by ktoś zwrócił uwagę że projekt P0067 i projekt P0109 zakładają sfinansowanie z budżetu obywatelskiego inwestycji z których będzie korzystać prowadzący działalność gospodarczą ZHP?...rozwiń całość

   A może by ktoś zwrócił uwagę że projekt P0067 i projekt P0109 zakładają sfinansowanie z budżetu obywatelskiego inwestycji z których będzie korzystać prowadzący działalność gospodarczą ZHP? Inwestycja ma być dla dzieci a skończy się tak że będą z niej korzystać zawodowi "działacze" zwiń

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama