Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

90 lat temu rozpoczęto budowę łódzkich wodociągów [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Agnieszka Magnuszewska
Regulacja dopływu rzeki Jasień przy ul Wólczańskiej (1931)
Regulacja dopływu rzeki Jasień przy ul Wólczańskiej (1931) Reprodukcja Krzysztof Szymczak
90 lat temu, dokładnie 25 września 1924 roku, Rada Miejska w Łodzi podjęła jednomyślnie decyzję o budowie wodociągów i kanalizacji według projektu Williama Heerleina Lindleya. Z tej okazji od czwartku w łódzkim magistracie można oglądać wystawę przygotowaną przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Składa się ona z archiwalnych zdjęć pochodzących z lat 20. i 30. XX w.

- Łódź była najbardziej zaludnionym miastem w kraju, a wodę czerpano ze studni na głębokość 2-3 metrów, które znajdowały się w pobliżu dołów kloacznych. Także o choroby było bardzo łatwo. W Łodzi wybuchały epidemie czerwonki, płonicy, odry, ospy i duru brzusznego - podkreśla Roman Bosakowski, prezes ZWiK.

Dorzucić do tego jeszcze trzeba liczne zachorowania na: błonicę, krztusiec, jaglicę (przewlekłe zapalenie rogówki i spojówek), drętwicę karku, gorączkę połogową, zimnicę (malarię) i różę (zakaźna choroba skóry). Nic dziwnego, że epidemie wybuchały jedna za drugą jeśli nieczystości płynęły rynsztokami i rzekami, które podczas opadów deszczu rozlewały się i zanieczyszczały studnie.

W 1919 roku najwięcej zachorowań było na dur brzuszny wysypkowy (1593 osób), a rok później panowała płonica, czyli szkarlatyna. Z kolei w roku 1923 na jaglicę zachorowało 2498 osób, a na odrę 1665 łodzian. Takie statystyki zmotywowały radnych do podjęcia w 1924 roku decyzji o budowie w 600-tysięcznej Łodzi wodociągów i kanalizacji.

- Jednogłośną uchwałę podjęło 70 radnych, choć pochodzili aż z 11 ugrupowań - podkreśla Romuald Bosakowski.

Tą decyzję na pewno doceniano w latach późniejszych, bo do II wojny światowej Łódź należała do najbardziej zaludnionych miast w Polsce. W 1936 roku na 1 km kw. w Łodzi żyło 10.439 mieszkańców. Do rozpoczęcia II wojny światowej w Łodzi wybudowano 192 km kanalizacji, 86 km sieci wodociągowej oraz dwa zbiorniki wody pitnej na Stokach.

Pracami budowlanymi kierował Stefan Skrzywan. Był bliskim współpracownikiem Williama Heerleina Lindleya, który już w 1909 roku stworzył projekt łódzkiej kanalizacji i wodociągów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki