Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prognoza pogody na październik: Październik będzie dość ciepły

JJ
Październik to najdłuższy miesiąc w roku - mało tego, że ma 31 dni, to jeszcze w ostatni weekend zmieniamy czas letni na zimowy i dodajemy mu godzinę. W tym roku pośpimy dłużej w nocy z 25 na 26 października.

Jaki będzie tegoroczny październik? Z wieloletnich obserwacji wynika, że w Polsce bywa ładny i ciepły. Z ostatnich długoterminowych prognoz pogody można wysnuć wniosek, że będzie dość ciepły, ale zarazem wilgotny.

W pierwszej dekadzie miesiąca w ciągu dnia utrzymają się temperatury w granicach 13-16 st. C, choć poranki i wieczory będą już chłodne, a zarazem mgliste. W najbliższy weekend możemy się spodziewać pogody podobnej jak w minionym - w sobotę będzie deszczowo i raczej chłodno, w niedzielę słonecznie i cieplej.

Druga dekada października powinna być zbliżona do pierwszej, choć w ciągu dnia będziemy notować na termometrach ok. 12-14 st. C, a nad ranem zaczną się pojawiać przygruntowe przymrozki. Zanotujemy też więcej dni z deszczem, nawet dość obfitym.

Trzecia dekada będzie zdecydowanie chłodniejsza - nawet z temperaturami 7-8 st. C za dnia, a w nocy słupek rtęci będzie spadał do zera. W ostatnie dni października może się nawet pojawić mróz.

Warto przy okazji przypomnieć, że o tej porze roku zdarzają się jeszcze dni z temperaturą około 20 st. C, ale też średnio - raz na około 6 lat - dni gorące z temperaturą maksymalną co najmniej 25 st. C. W najcieplejszym październiku, który w Katowicach zanotowano w 1966 r., wystąpiły aż 4 gorące dni.

To była zresztą wyjątkowa jesień w całej Polsce - 14 października 1966 r. w Gorzowie Wielkopolskim odnotowano październikowe maksimum temperatury powietrza - 28,7°C!
Ale warto wspomnieć, że najniższą październikową temperaturę w Katowicach, - minus 8,0 st. C - zanotowano 30.10.1991 r.

Generalnie jednak w październiku pogoda się stabilizuje, a cała przyroda zamiera. Do ciepłych krajów odlatują ostatnie ptaki, m.in. żurawie, słonki, kosy i kwiczoły. Pola pustoszeją, a tylko wschodząca ozimina jest soczyście zielona. Częstymi gośćmi są na niej stada żerujących wron, gawronów, kawek i szpaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!