Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękna kamienica Rosenbluma przy al. Kościuszki niszczeje i grozi jej unicestwienie [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Zabytkowa, pokryta bogatymi dekoracjami, jedna z najpiękniejszych w centrum miasta kamienica Nissena Rosenbluma przy al. Kościuszki 21 marnieje w oczach i woła o pilny ratunek. Widzą to służby konserwatorskie, które podjęły interwencję i nie wykluczają, że w sprawie tej zaalarmują prokuraturę.

- Nasza kontrola wykazała, że kamienica jest w coraz gorszym stanie i stopniowo postępuje jej dewastacja - mówi Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi. - Dziury w dachu sprawiły, że woda zaczęła przenikać do środka i doprowadziła do tego, że na suficie runęła cenna sztukateria będąca w rejestrze zabytków ruchomych.

W tej sytuacji służby konserwatorskie wystąpiły do właściciela nieruchomości, firmy "Urbanica" (kapitał hiszpański), o pilne zabezpieczenie zabytkowej kamienicy, tak aby powstrzymać proces degradacji.

- Nie wykluczamy, że sprawa trafi do prokuratury - dodaje Wojciech Szygendowski.

Co na to inwestorzy? Paweł Wroński, dyrektor zarządzający "Urbaniki" w Łodzi, zapewnił nas, że wytyczne konserwatora zostaną wykonane i kamienica w najbliższym czasie zostanie zabezpieczona.

- W sprawie tej przygotowujemy harmonogram prac, które zastopują degradację. Prace obejmą m.in. dach, który w roku ubiegłym został częściowo naprawiony - wyjaśnia Paweł Wroński.

Zapytany zaś co stanie się z kamienicą: zostanie sprzedana czy wyremontowana?, odparł, że oba warianty są możliwe.

Tę piękną kamienicę, której dekoracje na elewacji nawiązują do rokoka, zbudowano w latach 1896-97 dla Nissena Rosenbluma, właściciela tkalni wyrobów wełnianych. Projektantem był znakomity architekt Dawid Lande. Powstała luksusowa trzypiętrowa kamienica z poddaszem i z oficynami tworzącymi na zapleczu podwórko typu "studnia".

Do dziś podziw budzą bogate dekoracje na fasadzie. Jej wyróżnikiem jest okazały ryzalit podtrzymywany przez siłaczy-atlasów i zwieńczony balkonem z balustradą. Ponadto wzrok przyciągają muszle, maski, kartusze, gzymsy, ornamenty roślinne, główki dzieci i inne ozdoby, które wymagają gruntownej renowacji. W środku zaś była m.in. efektowna klatka schodowa wyłożona płatami białego marmuru i ozdobiona żeliwną balustradą z drewnianymi poręczami.

Po pierwszej wojnie światowej właścicielem posesji był J. Klarmann, a po drugiej wojnie kamienicę przejęła Państwowa Gospodarka Mieszkaniowa. Co w niej wtedy było?

- Po wojnie kamienica tętniła życiem - wspominał Zbigniew Mirosław Wojalski, znawca dawnej Łodzi. - W latach 50. mieściła się w niej Wyższa Szkoła Pedagogiczna. Z okien patrzyło się na aleję Kościuszki, której środkiem biegła promenada dla spacerowiczów, a po jej bokach były dwie jezdnie wyłożone klinkierem, który podczas remontu w 1956 roku przeniesiono na ulice Jaracza i Piramowicza. Przy promenadzie rosły topole, stały ławki. Było zupełnie inaczej niż dziś.

Potem użytkownikiem nieruchomości był Uniwersytet Łódzki. Dlatego wielu łodzian pamięta ten obiekt jako siedzibę Wydziału Geografii i Wydziału Historii Sztuki UŁ.

Przełom nastąpił w 2006 roku, gdy kamienicę kupiła "Urbanika", aby ją wyremontować pod 4-gwiazdkowy hotel. Inwestor zapowiadał wtedy, że uzupełni dekoracje o brakujące, efektowne elementy na szczycie budynku, które skuto w czasach PRL. Chodzi o wspaniałą attykę i grupę rzeźb podobną do tej, jaką widzimy na pałacu Juliusza Heinzla przy ul. Piotrkowskiej 104, czyli na Urzędzie Miasta.

Inwestor miał już pozwolenie na budowę, ale nic z niej nie wyszło, bowiem kryzys na rynkach finansowych pokrzyżował Hiszpanom szyki. Dlatego kamienica stoi dziś pusta i niszczeje. Jej fasadę zabezpieczono ochronną, zieloną siatką, tak aby tynki nie spadły na głowy przechodniów. Kilka lat temu rabusie skradli wspomnianą, zabytkową balustradę. Niestety, policji nie udało się wykryć sprawców. Obrazu degradacji dopełniają zabite i zakryte brama główna i dwa wejścia po bokach. Z dawnych czasów pozostał jedynie szyld wskazujący, że na parterze była apteka. Kiedy się doczekamy, że ten rzadkiej urody zabytek odzyska dawny blask?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki