Muzeum Pałac Herbsta: "Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu...

  Muzeum Pałac Herbsta: "Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu tożsamości"

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W Pałacu Herbsta w Łodzi oglądać można od piątku monograficzną wystawę "Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu tożsamości". Pierwszą od 20 lat.
  Muzeum Pałac Herbsta: "Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu tożsamości"

  ©materiały prasowe

  To pierwsza prezentacja obrazów Maurycego Gottlieba w Łodzi. W kolekcji Muzeum Pałac Herbsta jest tylko jeden jego obraz, "Wypędzenie Maurów z Granady". Pozostałe z ponad 30 dzieł zgromadzonych na wystawie pochodzą ze zbiorów m.in. Musée d'art et d'histoire du Judaisme w Paryżu, Muzeów Narodowych w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Tel Aviv Museum of Art.

  Poprzednia wystawa monograficzna poświęcona Gottliebowi odbyła się w Tel Awiwie w 1991 roku, a później pokazywana była w warszawskim Muzeum Narodowym. Jak przyznaje kuratorka wystawy w Pałacu Herbsta, Maria Milanowska, do Gottlieba i jego twórczości dobrze jest wrócić po dłuższym "oddechu": - Interpretować można go w kontekście aktualnych trendów. Oprócz zagadnienia tożsamości, nie można zapominać o jego szczególnym miejscu w różnorodnej kulturze żydowskiej.

  Na wystawie można oglądać m.in. "Żydów w Bożnicy" podczas Dnia Pojednania - Jom Kipur i słynny autoportret "Ahaswer", w którym Gottlieb zamknął sprzeczności swego życia.

  Przedstawił siebie jako króla Persów, który dał Żydom wolność, nawiązując do archetypu Żyda-Wiecznego Tułacza. Wychowany w duchu haskali - żydowskiego oświecenia malarz uważał się za Żyda i Polaka, ale przez żadne ze środowisk nie był akceptowany. Pragnął, by malarstwo umożliwiło porozumienie między narodami.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo