12 października zmienia się rozkład PKP

  12 października zmienia się rozkład PKP

  Marcin Bereszczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  12 października zmienia się rozkład PKP

  ©Paweł Nowak / Polskapresse

  Od 12 października wejdzie w życie korekta rozkładu jazdy pociągów. To już szósty rozkład obowiązujący w tym roku, ale nie ostatni. Będzie obowiązywał do 13 grudnia. Kolejny rozkład, które zostanie wprowadzony 14 grudnia, ma obowiązywać pół roku.
  12 października zmienia się rozkład PKP

  ©Paweł Nowak / Polskapresse

  Zmiany w kolejowym rozkładzie jazdy, które zaczną obowiązywać od niedzieli 12 października, nazwano korektą. Nie są bowiem spowodowane planami przewoźników kolejowych, tylko pracami, związanymi z modernizacją linii kolejowych.

  - Plakaty z informacją o zmianach w rozkładzie jazdy dostępne są już na peronach, dworcach oraz w internecie - mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe. - Zmiany związane są z szerokim zakresem modernizacji i remontów linii oraz obiektów kolejowych.
  Tylko w tym roku PLK przeznaczyły na inwestycje ponad 7 mld zł. Korekta rozkładu jazdy wynika z zapewnienia optymalnego rozkładu jazdy i jednocześnie dostosowania tras, terminów, godzin kursowania składów do prowadzonych prac. Wśród inwestycji, których celem jest skrócenie czasu przejazdów pociągów i podniesienie komfortu podróży pasażerów, są m.in. te realizowane na linii: Wrocław - Poznań, Kraków - Rzeszów, Warszawa - Trójmiasto, Warszawa - Skierniewice, na Centralnej Magistrali Kolejowej, Częstochowa - Koluszki.

  Pasażerowie mają być informowani o zmianach przez przewoźników i zarządcę infrastruktury za pośrednictwem ulotek, zapowiedzi na dworcach i w pociągach, stron internetowych, na Facebooku oraz przez infolinię 19 757. W sobotę i niedzielę na największych dworcach w Polsce pojawią się mobilni informatorzy, których zadaniem będzie przedstawienie wszystkich nowości w rozkładzie jazdy PKP.

  Najwięcej zmian dotyczyć będzie linii Warszawa - Białystok. Zawieszony zostanie ruch kolejowy na odcinku Tłuszcz - Łochów i Łochów - Sadowne. Wprowadzona zostanie tam autobusowa komunikacja zastępcza. Zawieszenie ruchu pociągów ma skrócić inwestycję do 10 miesięcy.

  Wielu utrudnień należy spodziewać się również między Warszawą i Skierniewicami, co z pewnością odczują podróżujący z Łodzi do stolicy.

  - Komunikacja na trasie Warszawa - Skierniewice będzie wzmocniona bezpośrednimi połączeniami autobusowymi ze Skierniewic i Żyrardowa do Warszawy - zapowiada Mirosław Siemieniec.

  Przypomnijmy, że od 1 października między Skierniewicami a Warszawą kursuje 10 dodatkowych autobusów. Pięć odjeżdża rano do Warszawy, zaś pięć kolejnych po południu do Skierniewic. Łącznie pasażerowie mają 10 porannych autobusów ze Skierniewic do stolicy i 10 popołudniowych w przeciwnym kierunku.

  Podróżni kursujący między Łodzią i Warszawą mają już dość utrudnień. Prawie połowa pociągów na tej trasie notuje opóźnienia. Podróż trwa długo, a w dodatku pociągi mają coraz mniej wagonów. W ostatnim czasie pociągi "Pogoń" i "Baczyński" mają tylko po 4 wagony, chociaż ten drugi kursuje w popołudniowym szczycie z Warszawy do Łodzi. Podróżni postanowili prosić w kasie o bezpłatne miejscówki do biletu miesięcznego, aby wyczerpać pulę dostępnych miejsc. Efekt będzie taki, że kasy nie będą mogły sprzedać biletów jednorazowych, co zmusi PKP Intercity do zwiększenia liczby wagonów. Akcja ma trwać do niedzieli.

  Na pozostałych liniach, przebiegających przez łódzki węzeł kolejowy, nie powinno być znaczących zmian.

  - Od 12 października zmieni się rozkład jazdy niektórych pociągów interREGIO. Planując podróż po tym terminie, warto sprawdzić połączenie w wyszukiwarce dostępnej na stronie: rozklad-pkp.pl - proponuje Michał Stilger z biura prasowego Przewozów Regionalnych.

  Beata Czemerajda z biura prasowego PKP Intercity zapewnia, że wprowadzone korekty nie będą znaczące i są wymuszone pracami, prowadzonymi przez PKP PLK.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tylko ta Łódź - Warszawa

   Kaz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Pierdzielicie tylko na jeden temat dotyczący linii Warszawa - Łódź, a nie wspomnicie o powrocie bezpośrednich, atrakcyjnych połączeń TLK z Łodzi do Krakowa i Poznania, z wykorzystaniem szybkich...rozwiń całość

   Pierdzielicie tylko na jeden temat dotyczący linii Warszawa - Łódź, a nie wspomnicie o powrocie bezpośrednich, atrakcyjnych połączeń TLK z Łodzi do Krakowa i Poznania, z wykorzystaniem szybkich magistrali CMK i E20... (Sukiennice i Cegielski)zwiń

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Gmina na Szóstkę

   Gmina na Szóstkę