Zofia Strzelczyk, bibliotekarka z Łodzi, świętowała 100....

  Zofia Strzelczyk, bibliotekarka z Łodzi, świętowała 100. urodziny [ZDJĘCIA]

  Michał Meksa

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Zofia Strzelczyk, bibliotekarka z Łodzi, świętowała 100. urodziny [ZDJĘCIA]
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Grzegorz Gałasiński

  Jak sama podkreśla, jest o trzy lata starsza od łódzkiej biblioteki im. Piłsudskiego. Zofia Strzelczyk, bibliotekarka z Łodzi, skończyła w środę 100 lat.
  Setne urodziny, pani Zofia świętowała w towarzystwie siostrzenicy, kilku znajomych bibliotekarek i przedstawicielki Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Nic dziwnego, jubilatka niemal przez całe życie związana była z tym zawodem.

  - W wieku 10 lat zapisałam się do biblioteki przy ul. Piotrkowskiej 223 - wspomina Zofia Strzelczyk. - Gdy skończyłam naukę, w 1936 r. rozpoczęłam pracę właśnie w tej placówce.


  Pani Zofia może poszczycić się świetną pamięcią. Wspomina m.in. czasy okupacji, gdy personel biblioteki ratował książki przed zniszczeniem.

  - Wypożyczalismy najbardziej wartościowe pozycje - opowiadała jubilatka. - Wszystko po to, by nie trafiły w ręce Niemców, którzy likwidowali biblioteki. Wiele z tych książek wróciło do nas po wojnie.

  Po wojnie, pani Zofia nadal pracowała w zawodzie. Zatrudniona była m.in. w bibliotece przy ul. Gdańskiej, która dziś nosi imię Józefa Piłsudskiego. Nie wyszła za mąż, bo jak sama mówi, nie miała na to czasu. Mimo tego, że sama nie ma dzieci, wychowała całe pokolenie łódzkich bibliotekarzy.

  Pani Zofia cieszy się dobrym zdrowiem jak na swój wiek. Mieszkać sama, w jednym z bloków na Retkini.

  - Namawiałam ciocię, by zamieszkała ze mną - mówi Joanna Maciejewska-Kierzenkowska, siostrzenica jubilatki. - Ona jednak nie chciała zostawić swoich książek.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama