Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inspektor sanitarny: "Eboli nie należy lekceważyć, podobnie jak grypy"

rozm. Agnieszka Jasińska
Dziennik Łódzki/archiwum
Z Urszulą Sztuką-Polińską, państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym w Łodzi, rozmawia Agnieszka Jasińska.

Czy to już czas, żeby zaszczepić się przeciwko grypie?

Zaleca się takie szczepienia. Dzięki nim możemy uniknąć poważnych powikłań po chorobie. Sezon szczepień rozpoczął się we wrześniu. Każdego roku szczepionka jest skuteczna przeciwko aktualnie krążącym podtypom wirusa. Grypa to ciężka choroba zakaźna.

Jakie objawy ma grypa?

Chory ma bardzo wysoką temperaturę, bóle mięśni i kości. Objawy są ostre. Stan zdrowia chorego bardzo szybko się pogarsza.

Czego powinniśmy się w tym sezonie bardziej bać: grypy czy eboli? W Hiszpanii pielęgniarka zaraziła się ebolą....

W przypadku eboli nie należy lekceważyć niebezpieczeństwa. Wszystkie nasze służby są teraz w gotowości. To fakt, że ebola jest za naszymi granicami, jednak każdy podejrzany przypadek powinien zostać dokładnie sprawdzony. Wszystkie niezbędne informacje oraz komunikaty o eboli można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.

Powinniśmy się bać eboli?

Ebola wydaje się odległą chorobą, ale jest niebezpieczna. Choroba ta zaczyna się od gorączki, bólu głowy, mięśni i gardła oraz znacznego osłabienia. Grypa wydaje się bardziej realna. Sanepid kontroluje zachorowania na grypę.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Jak długo trwa grypa?

Od trzech do czterech dni to okres ostry. Chory jednak powinien odpoczywać przez tydzień. Koniecznie trzeba wziąć zwolnienie lekarskie. Grypa to choroba zakaźna. Chory powinien leżeć, ograniczyć kontakty, bo grypa szerzy się drogą kropelkową.

Jakie powikłania może powodować źle leczona lub w ogóle nieleczona grypa?

Może dojść na przykład do zapalenia zatok albo oskrzeli. Może dojść również do ciężkiego zaostrzenia chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, astma czy przewlekła choroba płuc.

Kto powinien przede wszystkim zgłosić się na szczepienie przeciwko grypie?

Szczepienia nie są obowiązkowe, ale są zalecane. Trzeba samemu za nie zapłacić. To wydatek kilkudziesięciu złotych. Szczepić można dzieci od szóstego miesiąca życia. Powinny szczepić się również osoby starsze i przewlekle chore. Warto, by o szczepionce pomyśleli ludzie pracujący w dużych skupiskach, na przykład sprzedawcy czy kasjerki w sklepach i na dworcach oraz pracownicy służby zdrowia.

Czy szczepionka przeciwko grypie jest skuteczna?

Szczepionka jest bezpieczna i skuteczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki