Od piątku z Dziennikiem Łódzkim mapy parków krajobrazowych

  Od piątku z Dziennikiem Łódzkim mapy parków krajobrazowych

  Wiktor Sawiuk

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Od piątku z Dziennikiem Łódzkim mapy parków krajobrazowych
  1/3
  przejdź do galerii

  ©Dariusz Śmigielski

  Nasi Czytelnicy dostali w piątek z "Dziennikiem Łódzkim" mapę Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. To pierwsza mapka z kolekcji, prezentującej wszystkie parki krajobrazowe województwa łódzkiego. Map będzie 7 - tyle właśnie mamy parków krajobrazowych w województwie.
  Parki krajobrazowe to niezwykłe miejsca w województwie - choć zajmują zaledwie kilka procent jego powierzchni - a przedstawiające je mapy są wyjątkowe. Jak wspominał niedawno na naszych łamach ich twórca, kartograf w Wydawnictwie Compass, a jednocześnie podróżnik Piotr Banaszkiewicz, po to, by mapy przedstawiały aktualny stan dróg i obiektów, przemierzył, głównie na rowerze, kilka tysięcy kilometrów. To plus oczywiście wszelkie źródła kartograficzne oraz informacje, m.in. z nadleśnictw oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, pozwoliło stworzyć wydawnictwo naprawdę unikatowe i aktualne.

  Mapy mają skalę 1:50.000 - lepszą niż inne popularne i podobne wydawnictwa kartograficzne. Dzięki temu można było uwzględnić wielką liczbę szczegółów przydatnych tym, którzy zechcą wspomóc się mapkami podczas wizyt w parkach krajobrazowych województwa.

  - Oprócz tytułowych parków krajobrazowych znajdziemy na mapach rezerwaty przyrody, obszary Natura 2000 oraz zespoły przyrodniczo-krajobrazowe. Niezwykle przydatną informacją dla turystów i grzybiarzy są uwzględnione na mapach numery oddziałów leśnych. W lesie, przy skrzyżowaniu przecinek (dróg), znajdują się słupki, na których zamieszczone są numery oddziałów. Dzięki połączeniu informacji z odnalezionego słupka i mapy można z bardzo dużą dokładnością określić, gdzie jesteśmy.

  Mapki zaprojektowano tak, że ci turyści, którzy będą chcieli w swoich wędrówkach prześledzić np. bardzo atrakcyjny krajobrazowo i przyrodniczo bieg Pilicy, znajdą na kolejnych mapach - od Spalskiego Parku Krajobrazowego przez Sulejowski Park Krajobrazowy, aż do Przedborskiego Parku Krajobrazowego - ciąg szlaków pieszych, rowerowych, wodnych, a nawet konnych. Podobnie jest z - nieodległymi od siebie - parkami międzyrzecza Warty i Widawki oraz załęczańskim. Te także można przebyć „bez przerw" z obiema mapkami w ręku.

  Przydatność map w terenie - z uwzględnieniem wspomnianych przez ich autora oddziałów leśnych, których zaznaczenie pozwoli nie zabłądzić np. grzybiarzom - to niejedyny walor, dowodzący ich niezwykłości. Mimo swojej szczegółowości i czytelności są niewielkie, kieszonkowy rozmiar ma także... komplet, z pudełeczkiem. Jest ono niewielkie, mimo to udało się w jego wnętrzu wydrukować legendę do map, z wierzchu zaś - orientacyjną mapkę, przedstawiająca nie tylko usytuowanie parków krajobrazowych względem pobliskich ośrodków miejskich, ale i mapek (obu ich stron) względem siebie. Warto więc pudełeczko zawsze ze sobą mieć. Nie można go też przegapić, zbierając kolekcję map. Dlatego przypominamy: etui na mapy dołączymy do „DŁ" już w sobotę (11 października).

  Zamów prenumeratę...

  ...jeśli chcesz być pewny, że zgromadzisz wszystkie mapy

  Bezproblemowe skompletowanie kolekcji map parków krajobrazowych (jak i innych podobnych serii, które dołączamy do "DŁ") gwarantuje prenumerata Dziennika Łódzkiego.

  Jest kilka sposobów zamówienia prenumeraty, wszystkie tak samo skuteczne.
  • Można zamówić ją pod numerem telefonu 42 66-59-360.
  • Można zamówić ją na www.polskatimes.pl i dokonać zakupu w sklepie internetowym
  • Można wysłać e-mail pod adresem: prenumerata@dziennik.lodz.pl
  • Można przyjść do biura prenumeraty "DŁ" w Łodzi przy ul. ks. Skorupki 17/19 (od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 17).

  Przypominamy, że w prenumeracie zapłacą Państwo za gazetę mniej niż w kiosku, a mapy dołączamy bezpłatnie.

  Nie przegap...

  Harmonogram kolekcji map (plus, oczywiście, pudełko):
  • 10 października (piątek) - Sulejowski Park Krajobrazowy
  • 11 października (sobota) - Pudełeczko do map z wydrukowaną legendą oraz orientacyjną mapką układu wszystkich parków
  • 13 października (poniedziałek) - Przedborski Park Krajobrazowy
  • 14 października (wtorek) - Załęczański Park Krajobrazowy
  • 16 października (czwartek) - Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki
  • 20 października (poniedziałek) - Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich
  • 21 października (wtorek) - Bolimowski Park Krajobrazowy
  • 23 października (czwartek) - Spalski Park Krajobrazowy

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   po co mapa skoro szlaki nie mają już oznaczeń ???

   lodzer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   błądzenie kilometrami jeszcze z dziećmi pieszo lub rowerowo po terenie z mapą którą można sobie wsadzić w buty gdzie bo brak oznaczeń tras pieszych , rowerowych , brak oznaczeń na rozjazdach...rozwiń całość

   błądzenie kilometrami jeszcze z dziećmi pieszo lub rowerowo po terenie z mapą którą można sobie wsadzić w buty gdzie bo brak oznaczeń tras pieszych , rowerowych , brak oznaczeń na rozjazdach sprawia że godzinami szukacie szlaku , musicie się wracać i na nowo szukać i tak w kółko zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama