Sprawy ważne i ważniejsze

  Sprawy ważne i ważniejsze

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Nie najgorzej jest mieć priorytety. Podparte hierarchią wartości dają punkty odniesienia, ułatwiają znalezienie odpowiedzi. I selekcję pomysłów np. na rządzenie miastem.
  Sprawy ważne i ważniejsze

  ©Grzegorz Gałasiński

  Spodziewanie stanęliśmy w Łodzi przed pytaniem: zadłużać bardziej miasto czy nie zadłużać, czyli prowadzić dalej rozbuchane inwestycje czy też przyhamować zapał. W typowo kampanijny sposób ustawia się to pytanie tak, że niby mamy wybór między dalszym rozwojem miasta, a odwrotem w stronę zacofania.

  Tak, jakby ten rodzaj inwestowania w miasto, jaki preferowany jest w ostatnim czasie, był jedynym słusznym i możliwym. Oczywiście, stan łódzkich dróg w wielu miejscach był katastrofalny, ale czy w zapóźnionym w rozwoju całym mieście właśnie jezdnie stanowiły najpilniejszy problem do rozwiązania?

  Z punktu widzenia włodarzy drogownictwo to najłatwiejszy sposób na wykazanie swoich działań: można się sfotografować na ulicy przed rozpoczęciem inwestycji i po jej zakończeniu, mimo narzekań mieszkańców na utrudnienia można ich przekonać, że to wszystko po to by było lepiej (no i lepiej będzie, bo utrudnienia się skończą), a efekt budowy ulicy jest jak na nasze realia w miarę szybko dostrzegalny, bo przecież widać nową ulicę, dobrze to wygląda w telewizji i prasie.

  Czy jednak naprawdę wierzymy w to, że od nowych ulic zmieni się jakość i poziom życia mieszkańców Łodzi? Niepotrzebny remont Piotrkowskiej i trwająca niepotrzebna budowa trasy W-Z są wyrazistymi przykładami na to, że nie tędy droga. Znacznie trudniej jest sprawić, by w czystym mieście, żyli zamożniejsi ludzie, czujący się bezpiecznie. Wtedy sami dbali by o to, żeby wraz z włodarzami miasto upiększać. Bez inwestowania w mieszkańców ich kolejne pokolenia będą się przemieszczać po płaskich jezdniach w niezmiennym poczuciu beznadziei.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A potem opozycja skrytykuje za coś innego

   dis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Inwestycje wypracowują nadwyżkę operacyjną, po której ocenia się wiarygodnośc finansową miast = od tego zależą koszty spłaty wcześniej zaciągniętych kredytów. Radni opozycyjni mają mnóstwo pomysłów...rozwiń całość

   Inwestycje wypracowują nadwyżkę operacyjną, po której ocenia się wiarygodnośc finansową miast = od tego zależą koszty spłaty wcześniej zaciągniętych kredytów. Radni opozycyjni mają mnóstwo pomysłów na wydawanie kasy - a to stadion żużlowy dla Skrzydlewskiego, a to dom wielopokoleniowy za 10 baniek dla 8 rodzin - ale wskazać skad na to kasa, to nie...zwiń

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama