Budżet mocno nieobywatelski

  Budżet mocno nieobywatelski

  Marcin Bereszczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Ile budżetu obywatelskiego jest w budżecie obywatelskim? Moim zdaniem - niewiele. Większość projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego to zadania własne miasta, które powinny być realizowane z "normalnego" budżetu.
  Marcin Bereszczyński

  Marcin Bereszczyński ©Grzegorz Gałasiński

  Nie chcę umniejszać sukcesu, jakim jest budżet obywatelski i frekwencja w głosowaniu, ale chcę, żeby to był budżet rzeczywiście obywatelski. A na razie mam wrażenie, że władze wyręczają się mieszkańcami i wpychają swoje obowiązki do projektów obywatelskich.

  Gdy przeglądałem projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego, to złapałem się za głowę. Wymiana okien w żłobku, naprawa chodników wzdłuż ulic, modernizacja wodociągów, posadzenie kwiatków i przystrzyżenie krzewów, pomalowanie szkoły, ocieplenie przychodni, remont sali gimnastycznej, czy remont łazienek w szkole specjalnej - to wszystko jest psim obowiązkiem miasta! Te zadania powinny być realizowane od ręki, bez względu na to, czy istnieje budżet obywatelski, czy go nie ma. Komisja ds. budżetu obywatelskiego powinna takie projekty odrzucać i przekazywać odpowiednim wydziałom UMŁ, aby urzędnicy przyspieszyli pracę nad tymi zadaniami.

  Dziwię się zarówno osobom, które składały takie projekty, jak również ludziom, którzy na nie głosowali. W ten sposób łodzianie zdjęli z władz Łodzi obowiązek dbania o miasto. Jeśli nadal w budżecie obywatelskim będą znajdowały się remonty chodników, wymiana okien i kibelków w szkole, to urzędnicy przyzwyczają się do takiego stanu rzeczy i przestaną realizować te zadania. Powiedzą, że nie muszą już remontować ulic i malować szkół, bo nikt tego nie zgłosił do budżetu obywatelskiego.

  Dojdzie do kuriozalnej sytuacji, że w budżecie obywatelskim będziemy głosować nad tym, jakie zadania własne miasta mają być realizowane, a jakie nie muszą. A wtedy nie będzie już miejsca na "prawdziwie" obywatelskie projekty, takie jak wi-fi w tramwajach (co nie jest obowiązkiem miasta), wystawienie opery komicznej w parku (co nie jest obowiązkiem miasta), festiwalu sztuki ulicznej (co nie jest obowiązkiem miasta), nauka języka migowego w szkołach (co nie jest obowiązkiem miasta), czy utworzenie pierwszego na świecie parku ufoludków (co tym bardziej nie obowiązkiem miasta). To są właśnie projekty obywatelskie, czyli pomysły, jakie mają łodzianie na uatrakcyjnienie miasta. To mają być pomysły, które nie są obowiązkiem miasta.

  Podczas głosowania na projekty w budżecie obywatelskim miałem wrażenie, że ktoś chce ze mnie zrobić idiotę. Wiem, że większość remontów szkół i chodników jest potrzebna, ale postanowiłem nie głosować na takie zadania. Jeśli urzędnicy mają problem z wyborem priorytetów, czyli jakie zadania miasta realizować w pierwszej kolejności, to niech zorganizują konsultacje społeczne. A przecież obecne władze bardzo lubią konsultować różne projekty z mieszkańcami. Niech jednak w przyszłości nie wrzucają swoich obowiązków do budżetu obywatelskiego, bo go wypaczają. Będzie lepiej, jeśli w "prawdziwym" budżecie obywatelskim znajdzie się 30-40 projektów, zamiast 869, ale niech to będą obywatelskie projekty.

  Rozumiem, że przed wyborami korzystne jest chwalenie się tysiącem projektów w budżecie obywatelskim. Ale czym tu się chwalić, skoro 90 proc. tych projektów to zadania miasta, w dodatku od lat niezrealizowane. To raczej powód do wstydu, że łodzianie nie są w stanie przekonać urzędników, że remonty chodników są potrzebne, a toalety w szkołach są cuchnące i niesprawne. Liczba projektów "nieobywatelskich" świadczy tylko o tym, że łodzianie są zdesperowani, skoro umieszczają w budżecie obywatelskim sadzenie drzewek, bo w inny sposób nigdy by się tego nie doczekali. Jeszcze raz pytam - gdzie tu sukces?

  Jestem ciekawy, jakie projekty wygrają w głosowaniu. Obawiam się, że przepadnie park ufoludków, opera w parku, a nawet zakup wygodnej kanapy do domu dziennego pobytu. Ludzie wybiorą remonty chodników, bo są bardziej potrzebne. Ale po co seniorom wygodna kanapa, jeśli wcześniej połamią sobie nogi na nierównych chodnikach? Po co im telewizor w domu dziennego pobytu, jeśli przeziębią się w kolejce do lekarza przyjmującego w przychodni, w której są nieszczelne okna?

  Mam wrażenie, że zwyciężą w głosowaniu projekty, które są zadaniem miasta. Jeśli zdarzy się tak, że 39 mln zł z budżetu obywatelskiego przeznaczone zostanie na zadania, które są obowiązkiem miasta, to niech urzędnicy i radni nie chwalą się później, że Łódź przeznacza 40 mln zł na projekty obywatelskie. Niech mówią, że na takie projekty wydany zostanie tylko milion.

  Czytaj także

   Komentarze (15)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Budzet

   HM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Dobry artykul, zgadzam sie z panem.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bardzo dobry artykuł!

   Leo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19

   bardzo się zgadzam z Panem, dzięki!
   Na Widzewie sprytna spółdzielnia rozesłała swoich pracowników z gotowymi drukami po mieszkańcach i domach podpisywali dla pana Jasia, Stasia i Kogoś-tam, bo...rozwiń całość

   bardzo się zgadzam z Panem, dzięki!
   Na Widzewie sprytna spółdzielnia rozesłała swoich pracowników z gotowymi drukami po mieszkańcach i domach podpisywali dla pana Jasia, Stasia i Kogoś-tam, bo znani, a na projekty nikt nie patrzył.... Nop i wygrały te prysznice w szkole i chodniki czy parkingi na ulicach... Dom seniora za 1.700 zł - przepadł!! Czy u nas ludzie kiedyś zaczną mysleć samodzielnie?? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BRAWO PANIE REDAKTORZE!!!!!!!!

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   są jeszcze ludzie co myślą

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A czemu miałby służyć BO? Abstrakcyjnym fanaberiom?

   Trzeźwy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 13

   W ramach BO powinny być realizowane WYŁĄCZNIE zadania miasta, rolą obywateli w tej zabawie jest wskazywanie priorytetów, a nie wymyślanie projektów od czapy.

   Biorąc za przykład wspomniane chodniki...rozwiń całość

   W ramach BO powinny być realizowane WYŁĄCZNIE zadania miasta, rolą obywateli w tej zabawie jest wskazywanie priorytetów, a nie wymyślanie projektów od czapy.

   Biorąc za przykład wspomniane chodniki - można je remontować, można budować nowe, a w tym zakresie przestrzeń do działania jest taka, że wystarczyłoby na wiele budżetów.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mam promozycję

   Beyzi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 11

   Proponuję, by autor artykułu zaproponował 10 różnych zadań, które nie stanowiłyby typowych zadań miasta, a równocześnie mogły być zrealizowane z jego budżetu. Życzę powodzenia :D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie lubię Pana dziennikarstwa, ale tutaj po raz pierwszy zgadzam się z panem.

   jw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 1

   jw

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Funkcja Radnego powinna być społeczna, a środki z diet powinny być przeznaczone na budżet obywatelsk

   czas (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

   Nie powinien on brać za sprawowanie mandatu żadnych diet. Wtedy naprawdę w Radach byłyby osoby którym zależy na rozwoju Miasta.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   diety

   Witek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Tak jest w Radach Osiedli.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdzie można sprawdzić UMŁodzi, czy KTOŚ głosował w moim imieniu na BUDŻET OBYWATELSKI,

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   bo tak przeprowadzone głosowania nie zapewniają, że można poszywać się pod nie swoje dane osobowe?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie redaktorze....

   zachary (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 14

   Jak komisja wykreśli wszystkie zadania własne gminy/miasta to zostaną licea i szpitale, może trochę mopsu i straż pożarna - zadania powiatu. Zniknie to, co się panu nie podoba, czyli 99% tego, na...rozwiń całość

   Jak komisja wykreśli wszystkie zadania własne gminy/miasta to zostaną licea i szpitale, może trochę mopsu i straż pożarna - zadania powiatu. Zniknie to, co się panu nie podoba, czyli 99% tego, na co miastu wolno wydawać kasę. Ja rozumiem, że pan nie lubi Hanki, radnych z komisji czy projektów szkół - wolno panu. Ale niech pan nie namawia, żeby zabronić ludziom zgłaszania i głosowania na to, na co akurat chcą głosować!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bardzo dobrze uzasadnione argumenty

   Wojciech Bednarek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 8

   Brawo dla autora artykułu
   Budżetu obywatelskiego nie należy mieszać z zadaniami miasta


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dla Pana informacji...

   Beyzi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   ...pieniądze z budżetu miasta mogą iść tylko na zadania leżące w gestii miasta :]

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan kandydat nie wie, czym się będzie zajmował?

   zachary (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 16

   Trochę wstyd zakazywać ludziom zgłaszania tego, czego chcą. Proszę poczytać, jakie są zadania własne miasta i co zostanie, jak się ich zakaże. Miastu nie wolno finansować nic poza zadaniami gminy i...rozwiń całość

   Trochę wstyd zakazywać ludziom zgłaszania tego, czego chcą. Proszę poczytać, jakie są zadania własne miasta i co zostanie, jak się ich zakaże. Miastu nie wolno finansować nic poza zadaniami gminy i powiatu, naprawdę pan nie wie?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   remonty szkół i chodników to przecież zadania Gminy.

   jj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Utrzymywanie w należytym stanie technicznym tego co jest własnością Gminy to także zadanie Gminy, a nie luksus który nalezy finansować z funduszu obywatelskiego


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   luksus?

   Zachary (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   A kto kiedykolwiek twierdzi (chyba poza panem red.), że z budżetu obywatelskiego finansuje się luksusy, skoro to po prostu kawałek budżetu miasta? I proszę mi pokazać duże polskie miasto, które nie...rozwiń całość

   A kto kiedykolwiek twierdzi (chyba poza panem red.), że z budżetu obywatelskiego finansuje się luksusy, skoro to po prostu kawałek budżetu miasta? I proszę mi pokazać duże polskie miasto, które nie ma czego remontować i wymyśla sobie tylko luksusy.zwiń

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama