Łódzki wkład w pokonanie Niemców

  Łódzki wkład w pokonanie Niemców

  Dariusz Kuczmera

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Chociaż Łódź pogrążona jest dziś w piłkarskim kryzysie, to jednak każdy kibic-mieszkaniec naszego regionu może wysoko podnosić głowę, bo my też mamy wkład w historyczne zwycięstwo nad Niemcami.
  Dariusz Kuczmera

  Dariusz Kuczmera ©Grzegorz Gałasiński

  Był marzec 2005 roku, kiedy na parkingu stadionu Widzewa zaparkował auto młody, niespełna 22-letni człowiek, wyjął torbę z bagażnika i pobiegł na pierwszy trening w łódzkiej drużynie. Chwilę pogadał ze mną wtedy Wojciech Szymański, nowy wówczas sponsor Widzewa, który ze swojego dawnego klubu Świtu Nowy Dwór przekazał właśnie do Widzewa tego zawodnika.

  - Mówię Panu - zwrócił się do mnie Wojciech Szymański - że Jakub Wawrzyniak to przyszły reprezentant Polski. Mogę się założyć, że za kilka lat będzie grał w kadrze. Jaką on ma lewą nogę!

  Nie założyłem się, a szkoda. Dziś Kuba, urodzony notabene w Kutnie, ma w CV zwycięstwo nad mistrzami świata.


  Łódź i Głowno jak własną kieszeń zna bohater walki w środku pola z Niemcami Tomasz Jodłowiec. Jak syna traktował tego zawodnika prezes UKS Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza Górskiego w Łodzi Janusz Matusiak. Tomek wyróżniał się w drużynie juniorów SMS i fachowcy wróżyli mu wielką przyszłość. W 2004 roku w wieku 19 lat przeszedł Jodłowiec do Widzewa, ale zagrał tylko pięć razy i został wypożyczony do Stali Głowno. Później zagrał raz (19 minut) w barwach ŁKS ze Szczakowianką i wyfrunął nam Tomek z łódzkiego gniazda. Nasze kluby nie były w stanie zatrzymać asa.

  Identyczna sytuacja była z Maciejem Rybusem. Urodzony w Łowiczu piłkarz, futbolu nauczył się w Pelikanie i do dziś ma przyjaciół w swoim rodzinnym mieście. Co roku organizuje w hali turniej gwiazd połączony z licytacją koszulek na szczytny cel. Maciek działa jak magnes i zawsze hala wypełniona jest po brzegi. Łowicz jest dumny ze swego syna. Szkoda tylko, że jak w przypadku Jodłowca, Rybus dał się złowić Legii (poprzez Szamotuły), a nie zakotwiczył na dłużej w łódzkich klubach.

  Kto wie, może właśnie łódzki klimat dla piłki uratował zdobywcę drugiego gola dla Polski w meczu z Niemcami Sebastiana Milę. Był rok 2008, gdy Daniel Goszczyński zgodził się na zatrudnienie Mili w ŁKS po kiepskim okresie gry w Norwegii. Ojciec Stefan Mila, były piłkarz Gwardii, był w dobrych stosunkach z właścicielem ŁKS. Mila nabrał oddechu w Łodzi i ruszył milowymi krokami w Polskę, czyli do Śląska Wrocław i do kadry - efekt wygrana nad mistrzami świata.

  Nawet doskonale grający przeciwko Niemcom Wojciech Szczęsny poczuł co to wielki futbol właśnie w Łodzi. Gdy Widzew w 1997 roku zdobywał mistrzostwo Polski i awansował do Ligi Mistrzów, w bramce łódzkiej drużyny stał Maciej Szczęsny. Wojtek miał wtedy 7 lat i choć częściej przebywał z mamą w rodzinnej Warszawie, to bywał też na treningach taty w Łodzi. Patrzył na wielki Widzew i połknął zwycięskiego bakcyla.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wojtek patrzył na jaki widzew, "wielki"?!

   Kibic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

   Chyba patrzył na początek końca widzewa... i na szczęście postanowił uciekać z "grajdołu" do normalnego świata i dlatego jest tam gdzie jest.

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama