Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień nauczyciela w Łódzkiem. Swoje święto obchodzi 20 tys. nauczycieli w regionie

Maciej Kałach
W poniedziałek spotkali się najlepsi nauczyciele ze szkół podległych marszałkowi województwa
W poniedziałek spotkali się najlepsi nauczyciele ze szkół podległych marszałkowi województwa Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego
Dwadzieścia tysięcy nauczycieli z Łódzkiego, 14 października ma swoje święto. Panie wybrały ten zawód z pasji i kierowane przykładem z rodziny, panowie z przypadku. Najlepsi otrzymują nagrody od samorządów i kuratora, inni szukają pracy w pośredniaku.

Wciąż nie ma święta, obchodzonego przez liczniejszą grupę zawodową - we wtorek obchodzimy Dzień Nauczyciela. I to mimo zwolnień w oświacie, których w ciągu ostatnich pięciu lat doświadczyło półtora tysiąca pedagogów w Łódzkiem.

Jednak wciąż mamy ich w regionie ponad 20 tysięcy. Ta liczba raczej nie wzrośnie, skoro nawet Marek Ćwiek, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łódzkiem, z początkiem bieżącego roku szkolnego zachęcał na naszych łamach młodzież, aby ta, zamiast myśleć o pracy z uczniami przy tablicy, stawiała na zawody okołopedagogiczne - np. streetworkera.

Z kolei z informacji łódzkiego pośredniaka wynika, że spośród zarejestrowanych tam bezrobotnych blisko pół tysiąca osób to właśnie nauczyciele. Zresztą na początku października, przy okazji pojawienia się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego (który kształci wielu późniejszych nauczycieli) automatu na numerki do dziekanatu, co bardziej pesymistyczni studenci twierdzili, że to trening przed pobieraniem numerków w pośredniaku...

W poniedziałek, na specjalnej witrynie łódzkiego magistratu była informacja o siedmiu ofertach pracy dla nauczycieli.

Według danych MEN, nauczyciele, którzy pracują w zawodzie, zarabiają średnio od 2.717 zł do 5.000 zł brutto. Pierwsza z tych danych dotyczy stażystów (najniższy stopień awansu zawodowego), druga nauczyciela dyplomowanego (najwyższy). Jednak związkowcy uważają, że w przypadku samorządów z Łódzkiego ministerialne średnie raczej nie są osiągane (składa się na nie pensja minimalna oraz różnego rodzaju dodatki). Ostatnia podwyżka dla nauczycieli miała miejsce w 2012 roku.

Pytanie, czy nauczyciel pracuje dużo czy za mało?, miało zostać rozstrzygnięte przez Instytut Badań Edukacyjnych. Przed rokiem eksperci IBE (podległego ministerstwu edukacji) ogłosili, że średni czas pracy etatowego nauczyciela to 46 godzin i 40 minut w tygodniu, czyli więcej niż 40 godzin, zawarte w Karcie nauczyciela (która przewiduje, aby przez 18 z tych godzin prowadzić lekcje, a przez 2 godziny zajęcia wyrównawcze). Jednak IBE doprecyzowało, że przeważnie nauczyciel pracuje przez 35 godzin w tygodniu, ale są okresy nietypowe w ciągu roku szkolnego, kiedy pracy jest dużo, dużo więcej i stąd przeciętny wynik badania - 47 godzin.

Przepracowany lub nie, eksperci IBE wskazują, że nauczyciel w 9 przypadkach na 10 to człowiek zadowolony ze swojej pracy - mówi o tym raport Instytutu z wakacji 2014 roku. Jego autorzy badali też, jakimi motywacjami kierowali się obecni pedagodzy, wybierając karierę w szkole. - "Kobiety przy wyborze zawodu nauczyciela kierowały się najczęściej pielęgnowaną od czasów dzieciństwa pasją do nauczania" - głosi raport IBE. Eksperci Instytutu przekonują, że w przypadku pań zwykle w rodzinie był wzór nauczyciela, natomiast mężczyźni wybierali ten zawód bardziej z przypadku i częściej chcą go porzucić, ponieważ chcą więcej zarabiać.

Statystyczny nauczyciel ma 42 lata, a praca w szkole jest sfeminizowana: mniej niż co piąty pracownik szkoły to mężczyzna. Ale uczący panowie to prawdziwi pasjonaci oświaty: połowa z nich żyje z nauczycielką także w życiu prywatnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dzień nauczyciela w Łódzkiem. Swoje święto obchodzi 20 tys. nauczycieli w regionie - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki