Europejskie Forum Gospodarcze w Łodzi [ZDJĘCIA]

  Europejskie Forum Gospodarcze w Łodzi [ZDJĘCIA]

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Europejskie Forum Gospodarcze odbywa się po raz siódmy. Do Łodzi przybyli samorządowcy, ekonomiści, biznesmeni
  1/7
  przejdź do galerii

  Europejskie Forum Gospodarcze odbywa się po raz siódmy. Do Łodzi przybyli samorządowcy, ekonomiści, biznesmeni
  ©Paweł Łacheta

  Podczas Europejskiego Forum Gospodarczego zorganizowanego we wtorek w Łodzi dyskutowano m.in. o wejściu Polski do strefy euro, a także podsumowano obecność Polski w Unii Europejskiej.
  Już po raz siódmy w Łodzi odbywa się Europejskie Forum Gospodarcze. Do hotelu DoubleTree by Hilton zjechali ekonomiści, ambasadorzy, samorządowcy, biznesmeni którzy dyskutują głównie o energetyce, w tym odnawialnych źródłach energii. To nie koniec zagadnień poruszanych podczas Forum. We wtorek mowa była m.in. o perspektywach wejścia Polski do strefy euro.

  Panel na temat zmiany polskiej waluty zorganizował Business Centre Club, który jest partnerem strategicznym wydarzenia. Łódzka loża BCC to natomiast gospodarz sesji plenarnej pod hasłem "Polska w strefie euro - korzyści i zagrożenia". Polską drogę do wprowadzenia euro przedstawił Marek Chałas, doradca w Narodowym Banku Polskim.

  - Gdyby przyjąć hipotetyczne założenie, że decyzja Rady Ministrów o wejściu do tej strefy zostałaby podjęta w 2016 roku, to w wariancie optymistycznym wejście do tej strefy byłoby możliwe w 2019 roku - powiedział Marek Chałas. - Musimy spełnić bowiem szereg warunków. Sytuacja Polski jest względnie dobra.

  Przed zmianą waluty Polska musiałaby spędzić dwa lata w "poczekalni" strefy euro, czyli ERM II (mechanizm kursów walutowych). Chodzi o utrzymanie stabilnego kursu złotego. Kolejne kroki to dostosowanie w legislacji krajowej, w tym zapis w Konstytucji, że to Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo emisji pieniądza oraz realizacji polityki pieniężnej. Należy następnie ogłosić konkurs na stronę narodową euro, przygotować zapasy monet i banknotów, a także dostarczyć je do bankomatów, kas. Dostosować należy też systemy płatnicze, przeprogramować bankomaty.

  Część Forum poświęcono obecności Polski w Unii Europejskiej. Zdaniem Rolfa Nickela, ambasadora Niemiec w Polsce, dziesięcioletnią obecność naszego kraju w UE trzeba oceniać w kategoriach sukcesu.

  - Pojawiają się nowe zagrożenia i wyzwania - zauważył Rolf Nickel. - Takim jest chociażby kryzys na Ukrainie czy problem międzynarodowego terroryzmu. To pole, na którym Polska może odegrać większą rolę.

  Podczas Forum mowa jest także o innowacyjnym włókiennictwie, przemyśle mody. Poruszane są zagadnienia związane z medycyną, farmacją kosmetykami, a także rolnictwem i przetwórstwem rolno-spożywczym. Jednym z gości pierwszego dnia imprezy był prof. Witold Orłowski, który zastanawiał się nad tym, jak sytuacja na Ukrainie wpływa na perspektywy nie tylko polskiej, ale i europejskiej gospodarki. Dziś mowa będzie m.in. o edukacji zawodowej w wymiarze europejskim.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   adam

   słabizna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Najgorsze Forum od wielu lat, ale nie ma co się dziwić skoro zaprasza się łódzkie agencyjki typu:...rozwiń całość

   Najgorsze Forum od wielu lat, ale nie ma co się dziwić skoro zaprasza się łódzkie agencyjki typu: http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/3477883,zdunska-wola-sprzyja-czy-to-plagiat-hasla-wielunia,id,t.html
   czy to znaczy, ze w tym województwie nie ma biznesu?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A gdzie informacja o nagrodzie gospodarczej dla przedsiębiorstw???

   stefan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W czasie forum ogłasza się wyniki konkursu gospodarczego dla woj.lodzkiego.. Żadna gazeta łódzka wyników nie podała, a bym poczytał. Jakby się na forum pomordowali to byłby news!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Słabo

   Bywalec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Wyjątkowo słaba edycja Forum. Kiedyś EFG miało moc. Teraz totalnie druga liga i słabizna. Pan z NBP zajęcia o Euro może prowadzić w gimnazjum. Na takiej imprezie o problemach wspólnej waluty...rozwiń całość

   Wyjątkowo słaba edycja Forum. Kiedyś EFG miało moc. Teraz totalnie druga liga i słabizna. Pan z NBP zajęcia o Euro może prowadzić w gimnazjum. Na takiej imprezie o problemach wspólnej waluty powinni debatować eksperci tacy jak Belka czy Balcerowicz. Ale nie dziwie się że im się nie chce zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Partnerzy i patroni

   Er (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Ciekawy jest też zestaw partnerów i patronów imprezy. Partnerem strategicznym została Cukiernia Sowa, a patronem medialnym magazyn "Moda Męska".


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Patronat medialny

   Anulka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Moda męska to ogólnopolskie czasopismo branżowe (w przeciwieństwie np.do DŁ). Ponieważ jednym z paneli było innowacyjne włókiennictwo i przemysł mody, stąd patronat medialny czasopisma branżowego.

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama